Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Nekas nav mūžīgs

RIBOCA noslēgumā spēle ar iedomātiem instrumentiem un skaņām.

Pirmā Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA) par tēmu Viss bija mūžīgs, līdz pārstāja tāds būt tuvojas izskaņai ar īpašu noslēdzošās svētdienas programmu. Tā iesāksies plkst. 12 Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā, kurā ikviena ģimene tiek aicināta pavadīt pēcpusdienu radošā gaisotnē, veidojot jaunas formas un tēlus mākslinieces Ilzes Egles vadītajā darbnīcā Dekonstruē un radi! (tās laikā tiks nodrošināti visi nepieciešamie materiāli, dalība bez maksas). Programma turpināsies plkst. 15 Andrejsalā, kur notiks muzikāla performance Somijā dzimušā mākslinieka Jani Rušikas radītajā instalācijā Līdzenumi (Flatlands). 

 

Neparastās harmonikas 

Šīs instalācijas centrā ir trīs mūzikas instrumenti, kurus autors ir atradis dažādās animācijas filmās un reinterpretējis to attēlus reālu trīsdimensionālu priekšmetu formā. To vidū ir stikla mutes harmonikas, kas aizgūtas no kādas pagājušā gadsimta sešdesmito gadu padomju animācijas filmas un atgādina ērģeļu un arfas hibrīdu. Pārējie divi – iedomātu iezemiešu no bambusa izgatavotas džeza klavieres, ko rādīja trīsdesmito gadu Warner Brothers rasistiskā animācijas filma Pingo Pongo sala, un no ikdienišķiem priekšmetiem veidotas perkusijas, kuras demonstrēja pagājušā gadsimta sākuma animācijas filma, izsmejot austriešu komponista Gustava Mālera Sesto simfoniju. 

Šajā pēcpusdienā instalācija atdzīvosies, pateicoties mūziķiem, kuri spēlēs šos instrumentus tā, kā paši vēlas, līdz ar to muzikālā materiāla amplitūda svārstīties no abstraktas skaņas līdz jebkura veida mūzikai – laikmetīgai un vēsturiskai, improvizētai un programmētai. Šajā performancē mūzika kļūs par līdzekli, caur kuru tiek pētīts šo objektu materiālais, skulpturālais, kultūras vai politiskais raksturs. 

 

Sieviete bez kroņa 

Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā plkst. 19.30 notiks Nīderlandē dzīvojošās amerikāņu mākslinieces Aleksisas Bleikas performances viņa, kurai nav kroņa (she who has no crown) tiešraide. Šajā darbā autore pārskata un no jauna interpretē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekciju no 1945. līdz 1990. gadam un tajā trūkstošos sieviešu darbus. Viņa ir sadarbojusies ar diviem skaņu māksliniekiem – Lisokot (Varja Pavlova) un ELVI (Elviss Zants) – un soniski pētījusi (ne)redzamības un cenzūras jautājumus saistībā ar dzimti, pašizpausmi, seksualitāti un nacionālajiem naratīviem.

Savukārt dažas dienas iepriekš, 25. oktobrī, plkst.20 Kaņepes Kultūras centrā notiks šī darba skaņuplates prezentācija un tikšanās ar dažādiem viesiem. Aleksisa Bleika sarunāsies ar mākslas vēsturnieci, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma darba vadītāju Dainu Auziņu, kuratoru Kasparu Vanagu un mākslinieci Sandru Krastiņu, kuras gleznu autore ir pētījusi un pārtulkojusi savā mākslinieciskajā valodā. Šajā sarunā tiek aicināta piedalīties arī publika. 

 

Ceļojums mākslā 

Svētdien, 28. oktobrī, plkst.16 norisināsies arī pēdējā zviedru mākslinieces Saskijas Holmkvistas konceptuālā ekskursija pa Rīgu, kas gida pavadībā dod iespēju pārcelties uz citu laiku – uz pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem astoņdesmitajiem gadiem, kad nelielas intelektuāļu un mākslinieku grupiņas neatlaidīgi tiecās uzskatāmi parādīt eksistējošās sistēmas defektus. Tikšanās vieta – pie Latvijas Universitātes bijušās Bioloģijas fakultātes ēkas. 

Noslēdzošajā nedēļā RIBOCA piedāvā izmantot unikālu iespēju padziļināti uzzināt par izstādes koncepciju un pievienoties pirmās Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles galvenās kuratores Katerinas Gregas vadītajām ekskursijām angļu valodā. Jau šodien plkst.18 visi interesenti var doties uz mākslas centru Zuzeum. Nākamie ceļojumi notiks trešdien, 24. oktobrī, plkst.16 Kristapa Morberga rezidencē, ceturtdien, 25. oktobrī, plkst.18 Sporta2 kvartālā, piektdien, 26. oktobrī, plkst.18 bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička teritorijā, sestdien, 27. oktobrī, plkst.13 Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā un svētdien, 28. oktobrī, plkst.13 Andrejsalā (dalība ar derīgu izstādes biļeti). 

Vairāk informācijas var lasīt Rīgas biennāles mājaslapā.


No 2.jūnija līdz 28.oktobrim pirmo reizi norisinājās Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, kas Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotājiem un viesiem piedāvās mākslas ekspozīcijas 8 vietās.

Seko līdzi aktuālajam arī notikumam veltītajā Diena.lv sadaļā

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja