Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Ilze Auzāne

Negaidītā izaugsme Rīgā. Sācies RIXC Mākslas un zinātnes festivāls

Pagājušajā nedēļā Rīgā sākās Jauno mediju kultūras centra RIXC organizētais Mākslas un zinātnes festivāls, kura centrālais notikums ir starptautiskā laikmetīgo mediju izstāde Ekodati, kura līdz 17. novembrim būs apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Pāri ledainam ūdenim. Lietuvas, Francijas un Latvijas kopražojuma dokumentālā filma Lēciens sāk ceļu pa festivāliem

Šodien, 9. oktobrī, Varšavas kinofestivālā pasaules pirmizrādi piedzīvos Lietuvas, Francijas un Latvijas kopražojums – lietuviešu režisores Ģiedres Žickītes dokumentālā filma Lēciens/The Jump. Pēc tam filma ceļos uz Romu, Ņujorku un Rīgu, kur 27. novembrī tiks izrādīta krievu režisora Vitālija Manska kūrētajā kinofestivālā Artdocfest/Riga.

Sapņu zeme akvarelī. Mākslinieks un režisors Kārlis Vītols piedāvā doties ceļojumā pa Ameriku(1)

Kalnciema kvartāla galerijā līdz 21. oktobrim aplūkojama mākslinieka un režisora Kārļa Vītola jaunākā personālizstāde ar nosaukumu Ceļojums uz Ameriku, kurā viņš izdzīvojis savu realitātē nepiepildīto sapni par došanos uz Amerikas Savienotajām Valstīm. "Es piedzimu Padomju Savienībā, kuru no Rietumu pasaules šķīra biezs dzelzs priekškars un kurā Amerika šķita kaut kas tāls un nesasniedzams," sarunā ar laikrakstu Diena stāsta mākslinieks.

Patiesība par mani un tevi. Šīgada kinofestivāls Baltijas pērle ar Eiropas kino aktiermākslas spīdekļiem

Šonedēļ, no 7. līdz 13. oktobrim, kinoteātrī Splendid Palace norisināsies ikgadējais kinofestivāls Baltijas pērle. Tas tiks atklāts trešdien plkst. 18.30 ar pazīstamā dāņu režisora Tomasa Vinterberga jaunāko filmu Vēl pa mēriņam, kas ir iekļuvusi šī gada nenotikušā Kannu kinofestivāla oficiālajā izlasē un ceļo pa dažādiem kinofestivāliem ar tā palmas zara zīmīti pie krūtīm.

Skaidri zinu, kad veidoju Monu

Keramiķe Gita Ābola par sievietēm, kuras skrien ar vilkiem, izpūšanos kā baloniņam un atgriešanos pie sirdslietas.

Uz kūstoša ledus gabala. Jaunais aktieris un režisors Rūdolfs Apse iestudējis izrādi Nāve ēnā

Trešdien, 30. septembrī, Latvijas Leļļu teātrī notiks iestudējuma Nāve ēnā pirmizrāde pēc rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem, ko veido pagājušā gada Latvijas Kultūras akadēmijas Leļļu teātra mākslas kursa absolventi, pašreizējie Latvijas Leļļu teātra aktieri Elīna Bojarkina, Rihards Zelezņevs un Matīss Millers sava bijušā kursabiedra Rūdolfa Apses vadībā, piesakot sevi uz profesionālās skatuves.

Vienmēr meklējiet sievieti! Uz ekrāniem nonāks seriāli par Emīliju Benjamiņu un lielo iespēju laiku(8)

Nacionālā kino centra konkursā par kvalitatīvu un mākslinieciski augstvērtīgu daudzsēriju filmu veidošanu par pieejamo finansējumu viena miljona eiro apmērā ir tikuši atbalstīti divi projekti (no sešpadsmit pieteiktajiem). Katrs no šiem seriāliem ir plānots septiņu sēriju garumā un nonāks uz ekrāniem nākamā gada rudenī. Augstāko punktu skaitu šajā sacensībā ir ieguvusi daudzsēriju filma Emīlija. Latvijas preses karaliene (studija Mistrus Media), kurai ir piešķirti 529 942 eiro.

Izdzīvošanas komplekts īstajā laikā. Festivāls Survival Kit turpina apgūt jaunas teritorijas un tēmas

Pagājušās nedēļas izskaņā Tērbatas ielā 75 Rīgā tika atklāta ikgadējā laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit izstāde Būt drošībā ir bīstami (Being Safe is Scary), kuras nosaukums aizgūts no turku mākslinieces Banu Džennetoglu 2017. gadā speciāli ekspozīcijai Documenta 14 radītā darba. Pārņemot šo neviennozīmīgo apgalvojumu, laikmetīgās mākslas festivāls pievērsies drošības un politiskās vardarbības diskursam. Izstāde atvērta līdz 4. oktobrim.

Daudzšķautņainā sezona. Par Dailes teātra jubilejas gada centrālo notikumu kļūs izrāde Smiļģis

Šogad Dailes teātris atzīmē savu simtgadi un jaunajā sezonā skatītājiem piedāvās vienpadsmit jauniestudējumu. Tā trupai ir pievienojušies trīs aktieri – Imants Strads, Toms Veličko un Kārlis Arnolds Avots, kuram šajā sezonā ir paredzētas sešas lomas, no tām četras (!) būs galvenās. Par šī jubilejas gada centrālo notikumu kļūs Māras Zālītes jaunākās lugas Smiļģis uzvedums, kas būs veltīts Dailes teātra dibinātājam, novatoriskajam režisoram un aktierim Eduardam Smiļģim (izrāde ir iekļauta Latvijas valsts simtgades programmā un top ar tās atbalstu).

Kluso vēlmju piepildījums. Ikgadējā Latvijas Mākslas akadēmijas studentu modes skate notiks tiešraidē

Vēstures liecības, pagātnes atmiņas, paaudžu mantojums, bērnības dienu elki, feminisms, neglītais skaistums, mutācijas un Covid-19 ietekme ir tikai daži no motīviem, kas kalpojuši par iedvesmu Latvijas Mākslas akadēmijas studentu radītajām tērpu kolekcijām, kas 26. augustā plkst. 19 tiks prezentētas tiešraidē digitālajā platformā virtuaal.lma.lv.

Viss reizē zied Andrejostā

No 20. augusta līdz 13. septembrim Andrejostas teritorijā norisināsies Otrā Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA2) viss reizē zied, kura tika iecerēta kā nākotnes valdzinājuma atjaunošana – caur mākslas darbiem piedāvāt pievilcīgākus rītdienas scenārijus un gūt jaunas atbildes par to, kā ekoloģisko, ekonomisko un sociālo pārmaiņu virpulī būt cilvēkam.

Sievietes kokos un gleznās. Māksliniece Anna Heinrihsone meklē atbildes fotogrāfiju aizkadros

Galerijā Māksla XO līdz 26. augustam ir apskatāma pazīstamās scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Annas Heinrihsones gleznu izstāde Aiz kadra, par kuras iedvesmas avotu ir kalpojusi sastapšanās ar vācu fotogrāfiju kolekcionāra un fotogrāfa Johena Raisa grāmatu Sievietes kokos, kas pievēršas pagājušā gadsimta pirmajā pusē populārajai parādībai – fotografēties kokos.

Jaudīgais krāsu salikums(1)

Jaunā māksliniece Laima Jurča par modi kā komunikācijas instrumentu, padomju laika atblāzmu savās kolekcijās un atbildību par izdarītajām izvēlēm.