Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +12 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

Nepārejošā trauksmes sajūta

Māksliniece Frančeska Kirke savos jaunākajos darbos runā par trauslo robežu starp "kādu" un "ikvienu"

Galerijā Māksla XO ir atklāta mākslinieces Frančeskas Kirkes personālizstāde Somebody, kuru viņa ir veltījusi "pārvietotām personām". "Pēc 11. septembra šķita, ka nekas briesmīgāks vairs nevar būt – noskatīties tiešraidē, kā sagrūst Dvīņu torņi –, taču viss turpinās," sarunā ar KDi saka autore, iepazīstinot ar saviem jaunākajiem darbiem, kuros ir notverta mūsdienu pasaulei raksturīgā, nepārejošā trauksmes sajūta neskaitāmo katastrofu un ekstrēmisma izpausmju dēļ.

 

Gruzdošu ogļu tuvplāns

Frančeskas Kirkes iepriekšējo daiļrades posmu raksturo postmodernisms, ironija un citāti, taču šoreiz viņas izvēlētā tēma ir diktējusi cita veida formu. "Mans mākslinieciskais uzdevums bija parādīt epizodes bez cilvēkiem, jo viņu tur vairāk nav," piebilst autore, kura pirms vairākiem gadiem ir sākusi krāt dažādus iespaidus un attēlojusi tos savos darbos ar dažādām faktūrām – plaisājumiem, krakelūrām u. c. Ja nelasa viņas jaunāko gleznu nosaukumus un nezina stāstus, kas aiz tām slēpjas, tie šķiet ļoti estētiski un abstrakti darbi – vienā no tiem var saskatīt pat kaut ko no pagājušā gadsimta divdesmito gadu mākslas.

"Tas nav nekas abstrakts – tas ir pietuvināts vai attālināts skats uz noteiktu situāciju," akcentē Frančeska Kirke, vēršot uzmanību uz gleznu, kuru viņa ir veltījusi sabombardētajai Alepo pilsētai Sīrijas ziemeļos. Māksliniece ir stilizējusi tās satelītuzņēmumu, kas viņas darbā ir kļuvis par neparastu kompozīciju, kura piedāvā atsvešinātu skatu uz šo notikumu un veido kopēju ansambli ar gleznām Degošās pilsētas un Nafta. "Tieši ap to pasaulē notiek vienas no lielākajām kaislībām," atzīmē autore, dodot skaidru mājienu par kopsakarībām.

Frančeskas Kirkes nākamais darbs Everybody ir kā atbilde uz viņas personālizstādes nosaukumu. "Somebody – tas ir kāds, kas neesmu es, jo visas šausmas, kas notiek pasaulē, notiek kaut kur tālu un neattiecas uz mums, tāpēc es radīju darbu, kurā ikviens, kurš pienāk tam tuvāk, var ieraudzīt savu atspīdumu, līdz ar to tas attiecas uz everybody, jo asinis visiem ir vienā tonī," stāsta māksliniece. Šī darba radīšanā viņa ir izvēlējusies krāsu no Pantone skalas, kuru sauc Marsala.

 

Efekts ir pārsteidzošs

Tieši pretī galerijas ieejai ir eksponēta viņas glezna Jaunā karaliene. Tajā ir attēlota sieviete, kura ir ietinusies zelta folijā uz katastrofas izraisītu gruvešu fona. "Efekts ir vienkārši pārsteidzošs – šajās krāsmatās esošais cilvēks izskatās tā, it kā būtu izkāpis no ikonas," salīdzina autore, kura šo vizuālo momentu ir novērojusi kādā televīzijas pārraidē par kārtējo kataklizmu. Tieši šis moments ir kļuvis par Frančeskas Kirkes pirmo impulsu viņas jaunajai darbu sērijai, kurā Jaunā karaliene ir salikta kopā ar zeltītu laukumu kā svētbildi, bet bez cilvēka. Iepriekš šī krāsa ir saistījusies ar bagātību un greznību, taču mūsdienu kontekstā tā ir ieguvusi pavisam citu nozīmi.

Savukārt glezna Apsolītās debesis ir kā brīva elpa iepretim visam tumšajam un smagajam, kas ir redzams personālizstādē. Šim gaiši zilajos toņos ieturētajam darbam blakus nostatīta glezna Destrukcijas māksla, kurā iemūžināts sprādziens. Tā dūmu mutuļi kopā ar mākoņiem veido vēl vienu neparastu kompozīciju. Personālizstāde tiek noslēgta ar darbu Ceļojums. "Man gribējās uzgleznot jūru ar oranžu laukumu – trauksmes akcentu, kas asociējas ar glābšanas vesti. Ja tu skaties uz plašu ūdens klajumu, tu nevari nedomāt par to, ka pāri jūrām un okeāniem ceļas cilvēki ar nedrošām laivām, slīkst, aiziet bojā," atklāj autore.

Galerijas centrā ir eksponēta glezna Madonna, kas ir ierāmēta kā ikona. Tā vienlīdz var simbolizēt gan Dievmāti, gan arī cilvēkus, kurus mūsdienu pasaulē "nievājoši dēvē par migrantiem". "Tie ir cilvēki, kuri glābjas. Iespējams, savas nezināšanas vai neinformētības dēļ viņi nokļūst vēl lielākās nepatikšanās, nekā ja būtu palikuši dzimtenē. Par milzīgām naudas summām viņi dodas uz Eiropu, kur tiek izmantoti, lai atmaksātu savus izdevumus," uzsver māksliniece, kuras gleznas šajā personālizstādē ir papildinātas ar vairākiem objektiem – akmeņiem un (Bikforda) auklām, kas iemieso gan iepriekšējo katastrofu sekas, gan nākamo kataklizmu tuvuma sajūtu.

 

Frančeska Kirke

Izstāde Somebody

Galerijā Māksla XO līdz 9.I

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja