Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Performance uzrunā un iesaista skatītāju

Festivāls Starptelpa pulcēs māksliniekus no daudzām valstīm

Latvijā performances māksla attīstījusies nevienmērīgi, tāpēc ir maz zināma un varbūt arī visiem nav saprotama. Vairāk par šo starpmākslu žanru uzzināt un pat piedalīties būs iespējams pirmajā starptautiskajā Rīgas performances festivālā Starptelpa

"Pērn, kad lielu atsaucību guva performances mākslas kurss, ar kolēģēm Lauru Freibergu un Laini Kristbergu nolēmām attīstīt festivāla ideju. Izsūtījām aicinājumus māksliniekiem un bijām patīkami pārsteigtas, ka atsaucās vairāk nekā 70 mākslinieku no visas pasaules. Bijām uz viļņa!" stāsta viena no Rīgas performances festivāla Starptelpa organizatorēm Simona Orinska. No 11. līdz 17. jūnijam Rīgā norisināsies vērienīgs performances festivāls, ko rīko mākslinieku rezidences centrs Mā telpa un Kaņepes Kultūras centrs sadarbībā ar Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) Arhitektūras un mediju centru H206. Festivāla ietvaros notiks meistarklases, performances un izglītojošas lekcijas; festivālā piedalīsies vairāk nekā 30 mākslinieku no 18 valstīm.

Pēc pieredzes S. Orinska zina stāstīt, ka performance ne vienmēr un ne visiem ir saprotams mākslas veids. Ir gadījies, ka cilvēki to nepieņem. Priekšstati ir dažādi, un, iespējams, tieši šis festivāls būs kā impulss, lai lauztu stereotipus. Skatītāji mēdz arī noslēgties sevī, bet performancē viens no svarīgākajiem aspektiem ir interaktivitāte un dzīvs process, kurā bieži skatītājs nav pasīvs, bet gan aktīvs dalībnieks. Mākslinieki piedāvā sadarbību, aicina uz atklātu un patiesu dialogu, rosinot saprast, ka mēs katrs esam atbildīgs par savu rīcību un varam ietekmēt notiekošo. "Performance ir izaicinājums! Tā var pāriet robežas. Svarīgi ir domu vēstīt caur emocijām," skaidro S. Orinska.

Pirmā Rīgas performances festivāla tēma ietverta nosaukumā Starptelpa. Ar to jāsaprot telpa – vieta starp kaut kādiem diviem vai vairākiem lielumiem. Performance pēc būtības ir multimediāla māksla, tajā var iekļauties citi mākslas veidi – drāma, deja, vizuālā māksla, skaņu māksla. Tagad festivālā būs iespēja iepazīt performances dažādību.

Kaņepes Kultūras centrā būs vairākas meistarklases jauniešiem un pedagogiem, savukārt mākslinieku rezidences centrā Mā telpa un RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H206 notiks meistarklases pieaugušajiem. Interesentiem būs iespēja apmeklēt performances mākslai veltītas izglītojošas lekcijas un diskusijas. Meistarklašu rezultātus – pašu dalībnieku interpretācijas par tēmu Starptelpa – būs iespējams vērot svētdien, 17. jūnijā, Kaņepes Kultūras centrā un tā apkaimē. Festivāla Starptelpa programma mājaslapā http://rigaperformance.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja