Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Purvīša balvai trešajā ceturksnī nominē Kristu un Reini Dzudzilo, kā arī Viku Ekstu

Purvīša balvas 2021 nominācijām šī gada trešajā ceturksnī izvirzīti Kristas un Reiņa Dzudzilo darbs ZRwhdZ Laikmetīgās mākslas centrā Kim? un Vikas Ekstas video Тучи как люди (no instalācijas Nataša) grupas izstādē Kāds sakars Liepājas koncertzāles Lielais dzintars mākslas telpā Civita Nova, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāve.

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. jūlija līdz 30. septembrim, Purvīša balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir nominējusi:

Kristas un Reiņa Dzudzilo darbu ZRwhdZ Laikmetīgās mākslas centrā Kim? (22.08.–06.10.2019)

Nominācijas pamatojums. “Kristas un Reiņa Dzudzilo instalācijas ZRwhdZ nosaukumā iekodēts teikums no Riharda Vāgnera operas Parsifāls libreta – Par telpu šeit top laiks. Audiovizuālās instalācijas pamatā galvenie spēlētāji ir ne tikai Laiks un Telpa, bet arī Mūzika un pats galvenais – Skatītājs. Dzudzilo darbs ļauj nonākt kabatas formāta mūzikas kastītē, kur, stāvot, sēžot vai guļot uz rotējošās grīdas, laiks un telpa kļūst relatīvi, tāpat kā Exit var pārtapt par ieejas durvīm uz jaunu pieredzi. Uzskatu, ka nomināciju pamato Kristas un Reiņa Dzudzilo spēja ar lakoniskiem vizuālās mākslas izteiksmes līdzekļiem pietuvoties tam, ko Rihards Vāgners reiz attiecināja uz Gesumtkunstwerk – ideju par pilnīgu eksistences pieredzi, kas realizēta ar mākslas starpniecību,” stāsta LNMM Izstāžu zāles Arsenāls izstāžu kuratore, Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule.

“Kristas un Reiņa Dzudzilo veikums, kurš sākotnēji kalpoja par pamatu starptautiskas atzīšanas ieguvei Prāgas Scenogrāfijas kvadrinnālē par labāko kuratoru koncepciju, ir viens no unikālākajiem Latvijas mūsdienu mākslas veikumiem. Pirmkārt, pats mākslas darbs ir mākslas mašīna. Turklāt nevis pārnestā, savulaik modernistu proponētā, bet tiešā, nepārprotamā nozīme, reprezentējot cilvēka radītās tehnogēnās pasaules pašpietiekamo skaistumu un… atsvešināto mehānisma distancētību. Otrkārt, tā iecere, kombinējot skatuves mākslas, vides dizaina, telpas objektu un mūzikas instrumentu funkcionalitāti un kvalitātes, ir radījusi priekšnoteikumu īstam Gesamtkunstwerk,” papildina Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis.

Vikas Ekstas video Тучи как люди (no instalācijas Nataša) grupas izstādē Kāds sakars Liepājas koncertzāles Lielais dzintars mākslas telpā Civita Nova (26.07.–13.09.2019)

Nominācijas pamatojums. “Vikas Ekstas video kā nospriegota stīga iezīmē robežu starp inscenēto un reālo, subjektīvo un kolektīvo, grotesko un ierasto, pagātni un tagadni. Šis aizkustinošais un nepiespiestais videodarbs, kurā fiksēta mākslinieces performance Imantas mikrorajonā 90. gadu krievu popmūzikas dziesmas pavadībā, vērš mūsu uzmanību uz popkultūras tiražētajiem stereotipiem par sievišķību. Tas iedrošina prātu, raisa pozitīvas emocijas un vienlaikus rosina pārskatīt mūsu klišejas un aizspriedumus. Operējot ar atpazīstamiem simboliem un personiskām praksēm, šis darbs skatītāja uztveri novirza no gaumes uz patiesuma kategoriju, topot par kolektīvu atbrīvošanas rituālu,” vērtē mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa.

“Natašas tēlā Vika Eksta iekodē standartizētus uzskatus par Austrumeiropas sievietes izskatu un uzvedību, pārliecinošā veidā portretējot sabiedrības stereotipus. Uzskatu, ka nomināciju pamato Vikas Ekstas spēja caur Natašas tēlu aicināt uz plašāku diskusiju par sievietes identitātes jautājumiem, runāt par sociāli noteiktas uzvedības un izskata jautājumiem, kā arī masu kultūras ietekmi uz cilvēku dzīvēm,” papildina Līna Birzaka-Priekule.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja astoņus mākslas notikumus, un to vidū bija:

Līgas Spundes izstāde Kad elle būs pilna, mirušie staigās pa zemi Laikmetīgās mākslas centrā Kim? (23.08.–06.10.2019.);
Aigara Bikšes izstāde Zvērīga spēle galerijā Daugava (11.09.–26.10.2019.);
Indriķa Ģelža skulptūras Cēsu Mākslas festivālā (06.07.–18.08.2019.);
Intas Rukas izstāde Zem tām pašām debesīm Mūkusalas Mākslas salonā (29.08.–26.10.2019.);
Artura Riņķa personālizstāde mākslas dārzā Nekurienes vidū (Rumbciema Vijolītēs), kas tika atklāta 2019. gada 10. augustā;
Pauļa Liepas izstāde Dalīšanās galerijā Māksla XO (25.07.–26.08.2019.).

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Nākmā Purvīša balva tiks pasniegta 2021. gada aprīlī.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja