Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Rīgas biennāle aicina uz tikšanos ar mākslinieku Marko Montjelu-Soto

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle aicina uz tikšanos ar mākslinieku un ceļotāju Marko Montjelu-Soto (Marco Montiel–Soto). Tikšanās ar mākslinieku norisināsies 12. jūlijā, Sporta2 kvartālā (ieeja no Hanzas ielas 10), plkst. 19, angļu valodā, aicināts ir ikviens interesents un ieeja bez maksas.

Montjels-Soto iepazīstinās ar biennālei radītās instalācijas Pastāvīga vētra tropiskam zvaigznājam tapšanas procesu, kā arī dalīsies iespaidos par saviem ceļojumiem un pastāstīs par citiem, uz pētījumiem balstītiem, mākslas darbiem. 

Marko Montjels–Soto ir dzimis Marakaibo, Venecuēlā, šobrīd dzīvo Berlīnē, tomēr bieži ir ceļā, pētot politisko un poētisko teritoriju krustpunktus: dzimteni, tradīcijas, ekonomiku, arheoloģiju, reliģiju, mītus, nāvi, kosmosu un haosu. Viņa ekspedīciju maršruts ir iztēles radīts, savukārt ceļošanas laiks – elastīgs. Viņa darbi un instalācijas ir arhitektonisku struktūru, nejauši atrastu priekšmetu, skaņu kompozīciju, video, fotoattēlu, zīmējumu, kolāžu, tekstu un karšu kombinācijas.

Rīgas biennālei radītais darbs Pastāvīga vētra tropiskam zvaigznājam, instalācija koka un bambusa mājas formā, vēsta par Venecuēlas ciematu El Congo, par šīs nomaļās vietas saistību ar naftas ieguvi un Rietumu kapitālisma straujajiem ritmiem. Instalācija ir būvēta uz pāļiem virs ūdens (spāniski – palafto) un to apņem skaņas, gaismas zibšņi, video, fotoattēli, kartes, tīkli, svēto attēli, kokosrieksti, zivis un citi savākti priekšmeti un atribūti. Uz pāļiem būvētas koka mājas ir raksturīgas Venecuēlas ciematiem pie Marakaibo ezera, kura baseinā ir milzīgas jēlnaftas rezerves, kas ezeru padarījušas par nozīmīgu ekspluatācijas un peļņas centru.

Ceļojot laivā no Marakaibo uz El Congo, Montjels–Soto iepazinis Marakaibo ezera apkārtni - tiltu, naftas atradnes, elektrības torņus un visbeidzot El Congo ciemu. Tur mākslinieks apmeties, lai veiktu pētījumus, vāktu zināšanas, apgūtu valodu, kultūru, tradīcijas, arhitektūru, dievības, vēsturi, mūziku, rituālus un mītus, kas saistīti ar Katatumbo zibeni (unikāls zibens veids, kas novērojams Katatumbo ezera un upes ietekā). Rīgā redzamajā instalācijā redzams Venecuēlas ciema iedzīvotāju dzīvesveids, un ezers kalpo kā dažādu pretstatu simbols – daba pret kultūru un tradīcija pret modernitāti.

Marko Montjela-Soto darbi ir vairākās publiskās un privātās kolekcijās, piemēram: Latīņamerikas Mākslas muzejā Longbīčā, Kalifornijā; MACZUL (Museo deArte Contemporáneo del Zulia) Marakaibo; Museo deArte Contemporáneo Karakasā un Instituto Italo Latino Americano Romā. Nesenākās grupas izstādes: documenta 14, Atēnas / Kasele (2017); Džedžu biennāle 2017, Džedžu Mākslas muzejs (2017); The Incantation of the Disquieting Muse, SAVVY Contemporary, Berlīne (2016). 2013. gadā Montjels–Soto piedalījās Taller BLOC rezidenču programmā Santjago, Čīlē, bet 2015. gadā – Lamosa Permanencias rezidenču programmā Kvenkā, Ekvadorā.

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (Riga International Biennial of Contemporary Art - RIBOCA) ir vērienīga laikmetīgās mākslas izstāde, kas norisinās no 2. jūnija līdz 28. oktobrim. Tajā piedalās 104 mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, un tās ietvaros iespējams iepazīt 129 mākslas darbus astoņās norises vietās Rīgā un Jūrmalā, kā arī pilsētvidē. Biennāles izstādi iespējams aplūkot Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā (Kronvalda bulvāris 4, Rīga), Kristapa Morberga rezidencē (Z.A.Meirovica bulvāris 12, Rīga), Andrejsalā (Andrejostas iela 29, Rīga), bijušajā tekstilrūpnīcā Boļševička (Ganību dambis 30, Rīga), Sporta2 kvartālā (Sporta iela 2, Rīga; ieeja no Hanzas ielas 10), Mākslas centrā Zuzeum (Lāčplēša iela 101, Rīga), Kaņepes Kultūras centrā (Skolas iela 15, Rīga) un mākslas stacijā Dubulti (Zigfrīda Meirovica prospekts 3, Jūrmala). Biennāles vadošā kuratore ir Katerina Gregos, tās dibinātāja un komisāre - Agnija Mirgorodska.

Informācija par izstādi, māksliniekiem, norises vietām un pasākumiem pieejama interneta vietnē digital.rigabiennial.com, kā arī mājas lapā rigabiennial.com.


No 2.jūnija līdz 28.oktobrim pirmo reizi norisināsies Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, kas Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotājiem un viesiem piedāvās mākslas ekspozīcijas 8 vietās.

Seko līdzi aktuālajam arī notikumam veltītajā Diena.lv sadaļā

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Klusā perfekcija un pašpietiekamība

Izcilais fotomākslinieks Andrejs Grants nav izaudzinājis sava stila turpinātāju vai atdarinātāju grupu, viņa ietekme vairāk ir saistīta ar smalkas un vērīgas fotogrāfiskās domāšanas attīstīšanu

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja