Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Trešajā ceturksnī Purvīša balvai 2019 nominēti Helēna Heinrihsone, Rasa un Raitis Šmiti, Atis Jākobsons un Anna Ķirse

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2017. gada 1. jūlija līdz 2017. gada 30. septembrim, Purvīša balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019. gada aprīlī, ir nominējusi: Helēnu Heinrihsoni, Rasu un Raiti Šmitus, Ati Jākobsonu un Anna Ķirsi, informēja balvas pārstāve Dagne Dāboliņa.

Rasa Šmite un Raitis Šmits nominēti par izstādi Mikropasauļu svārstības RIXC mākslas galerijā (09.09.–28.10.2017.)

Nominācijas pamatojums: „Māksla, zinātne, jaunas tehnoloģijas un lokāla piesaiste reālai un virtuālai Ķemeru tīreļpurva ainavai ir spilgts starptautiski atzīta mākslinieku tandēma pētījums par atjaunojamas nākotnes tēmu. Purva bateriju darbības vizualizācija un akustisks dabas slēptās enerģijas ieraksts veido aizraujošu stāstu par nezināmo,” stāsta Inese Riņķe.

Helēna Heinrihsone nominēta par personālizstādi Ar ūdenskrāsām galerijā Māksla XO (03.08.–02.09.2017.)

Nominācijas pamatojums: „Lai pilnībā atklātu mākslinieka radošo ieceri, akvarelis nav pateicīgākā tehnika, jo pieprasa perfektu amata prasmi un izcilu jūtīgumu. Helēnas Heinrihsones izstāde nerunā par pasaulē pašreiz uzmanības centrā esošiem „globāliem” jautājumiem – politika, klimats, konflikti –, bet apskata to it kā nenozīmīgo, bet tajā pašā laikā ikkatra cilvēka visaugstāk novērtēto – miera, laimes un harmonijas izjūtu, ko sniedz skaistais,” skaidro Astrīda Rogule.

Ati Jākobsonu un Annu Ķirsi ekperti nominējuši par kopdarbu alternatīvās kamermūzikas festivālam Sansusī  (11.08.2017)

Nominācijas pamatojums: „Aizlaistajā Susējas pamatskolas ēkā, kurp skatītāji nonāk cauri naktij un meža takām, iemitis nedefinējams notikums, kurā vīd atblāzmas gan no mistērijām un romantisma ēras masonu rituāliem, gan no 19. gs. otrās puses orientālisma un vēl tik nesenā new age. Tomēr vistrāpīgāk notikuma pieredzi varētu izteikt apgalvojums, ka Džons Faulzs romānā Burvis jungiāniešu izspēlētos arhetipu rituālus nevarētu iemiesot dzīvē veiksmīgāk nekā šis duets. Neticami rūpīgs un radošajos lēmumos izsvērts, izpildījumā nesteidzīgs un tēlu sistēmās pilnasinīgs darbs, kuru diemžēl nav iespējams adekvāti pārnest mākslas ekspozīciju zālei piemērotā izstādē,” pamato Kaspars Vanags. Jāpiebilst, ka šo darbu veidojuši mākslinieks Atis Jākobsons un komponiste Anna Ķirse sadarbībā ar māksliniekiem Maiju Mackus, Niku Edušu un Bredu Neitensonu (Brad Nathanson).

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja sešpadsmit mākslas notikumus, tai skaitā:

Andreja Strokina, Germana Ermiča, Kaspara Vanaga un Venta Vīnberga projektu Retina kim? Laikmetīgās mākslas centrā (26.08.–08.10.2017.) Jāpiebilst, ka eksperti īpaši izcēla šo darbu, atzinīgi novērtējot to, kā šie četri kungi risina sarunu par laikmetīgās mākslas neskaidrajām attiecībām ar attēlu un vizuālo mākslu kā tādu, bet, ņemot vērā faktu, ka viens no Purvīša balvas ekspertiem iesaistīts šai projektā, nolēma to neizvirzīt nominācijai, lai nepieļautu interešu konfliktu; Edgara Vērpes izstādi Intereses.Konflikts. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē (09.09.–22.10.2017.); Andreja Granta izstādi fonda Mākslai vajag telpu Vasaras mājas izstāžu sērijas Ārup. Andris Grīnbergs ietvaros (15.06.–25.06.2017.); Santas Frances izstādi Le Solitaire RIXC mākslas galerijā (27.07.–26.08.2017.); Ievas Epneres HD video & instalāciju Zaļā skola Survival Kit 9 festivālā (08.09.–01.10.2017.);
Helēnas Henrihsones izstādi Lidojumā fonda Mākslai vajag telpu Vasaras mājas izstāžu sērijas Ārup. Andris Grīnbergs ietvaros (10.08.–20.08.2017.); Diānas Janušones izstādi Nezināmie ļaudis Valmieras muzejā (07.07.–02.08.2017.); Reiņa Hofmaņa izstādi UN Latvijas Fotogrāfijas muzejā (20.07.–20.08.2017.); Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša izstādi Mazsālīti garie gurķi bijušajā tekstilfabrikā Boļševička (26.08.–0209.2017.);
Ginta Gabrāna projektu SAN Holoportācijas centrs Mūkusalas mākslas salona Lielajā zālē (09.09.–07.10.2017.); Ivara Grāvleja performaci Klusā daba fonda Mākslai vajag telpu Vasaras mājas izstāžu sērijas Ārup. Andris Grīnbergs atklāšanā 13. jūlijā, 2017;
Andra Zēgnera projektu Gaismā Marka Rotko mākslas centrā (07.07.–10.09.2017.);
Ata Jākobsona izstādi Dvēseles gaišā nakts LNMM radošajā darbnīcā (07.09.–20.10.2017.).

No 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle un mākslas zinātniece Inese Riņķe. No 2017. gada 1. oktobra ekspertu komandā sākusi strādāt arī mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule. Viņa nomainīja mākslas zinātnieci Zani Onckuli, kura pieņēmusi jaunus profesionālus izaicinājumus ārpus Latvijas un darbu ekspertu grupā vairs nevarēja turpināt.

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai esi apmierināts/a ar interneta pieejamību un kvalitāti Latvijā?

Kopā nobalsojuši: 141

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Skaidri un gaiši(1)

Spēlmaņu nakts nominantu saraksts atklāj pieklājīgu kopainu bez spilgtiem akcentiem un negaidītiem pārsteigumiem

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja