Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Simtgade kamermūzikas templī

Trešdien, 14. novembrī, vienā no prestižākajām un skaistākajām kamermūzikas koncertzālēm pasaulē – Londonas Vigmora zālē – notiks Latvijas valsts simtgadei veltīts koncerts

Koncertā Vigmora zālē 14. novembrī piedalīsies spoži Latvijas mūziķi. Londonā dzīvojošā pianiste Antoņina Suhanova izpildīs trīs skaņdarbus no Jāzepa Vītola cikla Desmit latviešu tautasdziesmas (Aijā, žūžū, lāča bērni, Āvu, āvu baltas kājas un Pūt, vējiņi!) un Sergeja Rahmaņinova prelūdijas. Vijolniece Baiba Skride un pianiste Lauma Skride atskaņos Fēliksa Mendelszona-Bartoldi Vijoļsonāti Famažorā. Trio Palladio, kurā apvienojušies vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš, interpretēs Pētera Vaska opusu Plainscapes (aranžējumā klavieru trio) un Ludviga van Bēthovena Pirmo klavieru trio op. 70 Remažorā Rēgs.

Svinīgajā koncertā publiku uzrunās Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže un Vigmora zāles direktors un mākslinieciskais vadītājs Džons Gilhūlijs. Vigmora zāle, kura tika atklāta 1901. gadā un kurā ir 540 vietu, ir viena no publikas un mūziķu iecienītākajām koncertvietām. Sezonā šeit notiek aptuveni 500 koncertu (līdz trim koncertiem dienā), kurus apmeklē 200 000 klausītāju. Koncertsezonas budžets ir 6,5–7 miljoni sterliņu mārciņu. Vigmora zālē uzstājušies visi nozīmīgākie mākslinieki un kamermūzikas ansambļi.

Neilgi pirms Latvijas valsts simtgades koncerta uz KDi jautājumiem atbildēja Vigmora zāles vadītājs Džons Gilhūlijs, kurš ir arī Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības priekšsēdētājs. Viņš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajām personībām klasiskās mūzikas pasaulē.

Ar ko jums ir īpašs 14. novembra koncerts Vigmora zāles 2018./2019. gada sezonas kontekstā?   

Tā ir lieliska iespēja jūsu valsts simtgadē iepazīstināt plašu klausītāju auditoriju ar Latvijas mūziķiem, kā arī Jāzepa Vītola un Pētera Vaska mūziku. Māsām Skridēm šī būs atgriešanās Vigmora zālē, savukārt pianiste Antoņina Suhanova un Trio Palladio uzstāsies pie mums pirmo reizi. Antoņina Suhanova dzīvo Londonā, viņa studējusi Londonas Gildholas Mūzikas un drāmas skolā, ieguvusi vairākas balvas – viņa šeit ir pamanīta. Es zinu, ka interesantas soloprogrammas veido Trio Palladio dalībnieks pianists Reinis Zariņš, kurš dzīvo Londonā. Es būtu ieinteresēts uzaicināt viņu sniegt solokoncertu. Domāju, ka vienā no Vigmora zāles koncertsērijām turpināsim sadarbību ar Trio Palladio.

Būtiski, ka šajā koncertā mūziķi ne tikai izpaudīsies latviešu repertuārā, bet arī pierādīs, ka visaugstākajā līmenī spēj interpretēt Rahmaņinova, Mendelszona-Bartoldi un Bēthovena klasiku. Koncerts Vigmora zālē ir izdevīga platforma visiem māksliniekiem, tā ir iespēja pieteikt sevi un nostiprināt statusu mūzikas apritē. Turklāt 14. novembra koncertu tiešraidē varēs dzirdēt gan Latvijas Radio 3 Klasika, gan BBC Radio 3 ēterā. Biļetes uz koncertu tiek veiksmīgi pārdotas. Ceram, ka zāle būs pilna. Protams, būs viesi, kurus aicina Latvijas vēstniecība, taču interesi par šo notikumu izrāda arī mūsu pastāvīgie apmeklētāji.

Vigmora zālei ir kamermūzikas tempļa reputācija, un esam laimīgi, ka varam svinēt Latvijas valsts simtgadi kopā. Mēs visi esam kaimiņi, un saglabāt draudzīgas attiecības pašlaik, kad Lielbritānija gatavojas izstāties no Eiropas Savienības, ir svarīgāk nekā jebkad agrāk. Latvijas vēstniece ir ierakstījusi videosveicienu, kas ir ievietots Vigmora zāles sociālajos tīklos. Viņa pauž lepnumu par Latviju un māksliniekiem, kuri uzstāsies šajā programmā. Katrs no mūziķiem, kurus dzirdēsim 14. novembrī, ir pelnījis atrasties uz mūsu skatuves. Viņi visi ir pasaules līmeņa mākslinieki.

Mēs esam centušies uzaicināt Elīnu Garanču, taču šajā datumā tas nebija iespējams. Viņa sniegs solokoncertu Vigmora zālē 2019. gada 17. februārī. Kopā ar pianistu Malkolmu Martino jūsu izcilā dziedātāja piedāvās Šūmaņa, Vāgnera un Mālera programmu.    

Vai Elīna Garanča pašlaik ir visplašāk pazīstamā latviešu māksliniece pasaulē?

Jā, noteikti. Kad Elīna veselības problēmu dēļ bija spiesta atcelt savu iepriekšējo koncertu Vigmora zālē, cilvēki raudāja. Visas biļetes bija pārdotas. Elīna ir īpaša māksliniece, kuru raksturo apbrīnojama karjeras ilgtspēja, nopietnība un talants. Esmu dzirdējis viņu gan operā, gan kamermūzikas programmās. Tā ir bauda klausīties, kā viņa piepilda ar jēgu katru dziesmu, cik rūpīgi izturas pret tekstu un skanējumu.   

Protams, klausītāji Lielbritānijā un pasaulē pazīst diriģentus Marisu Jansonu un Andri Nelsonu. Daudzi, kas interesējas par mūsdienu klasisko mūziku, zina, kas ir Pēteris Vasks. Esmu pārliecināts, ka Elīnas Garančas un Marisa Jansona vārds pat ir zināms inteliģentiem taksistiem Londonā. Tāpat kā viņiem ir zināms Brīna Tērvela un Kiri Te Kanavas vārds. Pašreiz daudzi zina, kas ir Antonio Papāno. Ir jāiegulda liels darbs, lai klasiskās mūzikas pārstāvji sasniegtu tādu pazīstamības līmeni. Piemēram, ASV šādu statusu ir sasniegusi Renē Fleminga un zināmā mērā arī Džoisa Didonato. Agrāk – Džesija Normena. Tie ir mākslinieki, kuri ir tikpat populāri kā Plasido Domingo.   

Esmu laimīgs, ka mūsu publika dzirdēs jaunos Latvijas mūziķus. Tas liecina, ka jums ir laba mūzikas izglītības sistēma un spēcīgas kompozīcijas tradīcijas.  

Kas padara Vigmora zāli par unikālu koncertvietu? Kāpēc šeit vēlas uzstāties visi – gan jaunie talanti, gan superzvaigznes?

Daudzi mūziķi uzskata Vigmora zāli par savām mājām, pie mums ir ļoti neformāla, draudzīga atmosfēra. Mēs esam viena ģimene: katru sezonu šeit uzstājas 2500 mākslinieku – tie ir gan solisti, gan ansambļi. Stīgu kvarteti uzskata, ka Vigmora zālē ir perfekta akustika. Šeit ideāli skan vokālā mūzika, tāpēc dziedātāji, kuri kāpj uz šīs skatuves, nebaidās uzņemties risku un piedāvāt oriģinālu repertuāru. Mūsu interjers, kurā dominē marmors un sarkankoks, ir akustiski labvēlīgs. Zālei ir kurpju kastes forma. Lai kur jūs sēdētu, tā būs laba vieta, jūs visu dzirdēsiet.    

Labākie mūziķi pasaulē šeit spēlē klasiku – Bahu, Bēthovenu un Šūbertu, taču mēs piedāvājam arī tādu repertuāru, kuru var uzskatīt par sarežģītu, Vigmora zālē notiek pirmatskaņojumi. Nākamgad šeit skanēs visi Mečislava Veinberga stīgu kvarteti. Mēs vēlamies, lai klausītāji tos dzirdētu. Šeit skan Dmitrijs Šostakovičs, Leošs Janāčeks, Bēla Bartoks, Eliots Kārters – un zāle ir pilna. Pat ja tā nav pilna katru vakaru, es par to neuztraucos. Es zinu, ka katrs koncerts Vigmora zālē ir augstākās klases notikums. Ja koncerts ir bijis labs, informācija par to izplatīsies un klausītāji noteikti atgriezīsies.    

Mēs cenšamies būt atvērti un pieejami visiem. Tikko izziņojām jaunu programmu, kurā piedāvāsim 25 000 biļešu par piecām mārciņām klausītājiem, kuri ir jaunāki par 35 gadiem. Šīs biļetes var iegādāties gandrīz uz katru koncertu, ieskaitot Latvijas koncertu 14. novembrī.      

Koncerts
Antoņina Suhanova, Baiba Skride un Lauma Skride, Trio Palladio
Londonas Vigmora zālē 14.XI plkst. 19.30
wigmore-hall.org.uk

 

 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja