Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Izsludināta Starptautiskā jaunā teātra festivāla Homo Novus programma

Vakar, 12. jūnijā, tukšajā skolas ēkā Aristida Briāna ielā 13 notika 15. Starptautiskā jaunā teātra festivāla Homo Novus programmas atklāšanas svētki, kuros par festivāla viesizrādēm stāstīja skatītāji Santa Remere, Francis Virtmanis, Andris Breže, Māra Lāce un Armands Siliņš, tādējādi uzsverot to, cik būtiska loma ikvienā teātra izrādē un festivālā ir tieši skatītājam, pastāstīja festivāla pārstāve Gundega Laiviņa.

Teātra festivāls Homo Novus notiks Rīgā no 5. līdz 13. septembrim.

Ēka Briāna ielā 13 nebija izvēlēta nejauši – tur Homo Novus laikā iemājos festivāla skola Vietas atmiņa un scenogrāfijas darbu izstāde.

Festivāls piedāvās izrāžu programmu no Eiropas valstīm, Japānas, Austrālijas un ASV un notikumu Austošā skaņa – kopā ar Briseles vadošā teātra festivāla Kunstenfestivaldesarts direktoru Danielu Blangu Gubaju veidotu festivālu festivālā, kas ilgs visu 7. septembra nakti un būs veltīts mūsu klausīšanās prasmēm. Festivāla izrādes notiks Rīgas kinostudijā, Rīgas cirkā, Dizaina fabrikā, H2O 6 kvartālā, Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātrī, pilsētvidē un citur, festivāla centrs darbosies Fon Stricka villā Briāna ielā 9.

Šogad Homo Novus programma veidota tā, lai būtu pieejama iespējami plašam skatītāju lokam – tajā iekļauts mazāk pasākumu, bet izrādes tiks rādītas vairāk reižu. Programmas centrā ir mākslas darbi, kas tiecas pavērt redzamo un taustāmo realitātes virskārtu, lai atklātu to, kas atrodas dziļākos slāņos. Cik daudz kārtu mēs esam gatavi noplēst un cik tālu doties, lai nonāktu pie patiesības? Otra festivāla darbus vienojoša iezīme ir mākslinieku sadarbība ar lietām, vielām, materiāliem, apšaubot cilvēka pārākuma pozīciju pasaulē, ko veido neskaitāmi autonomi elementi.

Festivāls tiks atklāts 5. septembrī ar japāņu mākslinieku Tetsujas Umedas un contact Gonzo un latviešu mākslinieku kopradītu atklāšanas notikumu. Atklāšanas dienā pirmizrādi piedzīvos vēl viena japāņa – režisora Akiras Takajamas izrāde Heterotopija Rīgā, kuras iedvesmas avots ir japāņu spiega Makoto Onoderas dzīve trīsdesmito gadu Rīgā. Pirmo reizi Latvijā viesosies ievērojamais libāniešu mākslinieks Valids Rāds ar oriģinālas formas izrādi Luvras un/vai spārdot mirušo, kas caur šķietami nesaistītu vēsturisku un mūsdienu notikumu virkni atklāj vizuālās mākslas pasaules saikni ar globāliem ideoloģiskiem, ekonomiskiem un politiskiem procesiem.

Cita leģendāra teātra kompānija, kas Rīgā uzstāsies pirmo reizi, ir norvēģu Verdensteatret. Viņu izrādes ir kā fascinējošas ainavas, ko izpilda kinētiskas skulptūras, paštaisīti mehānismi, izrādes laikā veidoti kustīgi videoattēli, cilvēku un lietu radītas skaņas. Izrāde Hanna ir viņu jaunākais darbs, kas tapis pēc vairāku gadu radošas pauzes un jau paspējis apceļot virkni festivālu Eiropā un ASV. Fiziskā teātra kompānija Branch Nebula no Austrālijas festivālā spēlēs izrādi Ļoti izturīga līmlente, kuras galvenie varoņi - necils pusmūža vīrietis un pāris līmlentes ruļļi aicina atgriezties bērnībā, kad iztēlei nebija robežu un par sabiedroto jaunas pasaules radīšanā varēja kalpot teju jebkas. Fiziska pieredze ikvienam iesaistītajam solās būt horeogrāfu Ahilana Ratnamohana un Ferasa Šahīna līdzdalīgā izrāde Klapping, kuras laikā mākslinieki, kas paši kādreiz profesionāli nodarbojušies ar futbolu, kopā ar skatītājiem pētīs futbolistu kustības un pārvērtīs tās dejas izrādē. Visas trīs izrādes ir piemērotas ne tikai pieaugušajiem, bet arī skolas vecuma bērniem un jauniešiem.

Homo Novus noslēguma dienās būs iespējams noskatīties igauņu mākslinieces Kristīnas Normanas jaundarbu Vieglāk par sievieti, kā pamatā ir pētījums un sadarbība ar ukraiņu sievietēm, kuras devušās uz Itāliju strādāt par veco ļaužu kopējām. Izrādes komponists ir Jēkabs Nīmanis. Ar diviem skatuves darbiem – koncerta, izstādes, izrādes un dzejas lasījuma hibrīdiem Darba augļi un Spoku rakstnieks un salauztā rokas bremze festivālu noslēgs flāmu māksliniece, scenogrāfe un režisore Mīta Varlopa. Viņas darbus raksturo absolūta mākslinieciskā brīvība, satriecoša iztēle un ļoti laba humora izjūta. Kāds skatītājs par Varlopas izrādēm ir teicis, ka tās iedarbojas kā pretsāpju tabletes šīs pasaules sāpinātajiem. Mīta Varlopa ir arī šīgada festivāla imidžbildes autore.

Festivāla programma tiks papildināta līdz pat 1. jūlijam. Šobrīd biļetes iespējams iegādāties tikai Biļešu paradīzē, bet no 1. augusta to varēs izdarīt arī festivāla birojā Miera ielā 39. Tāpat būs pieejami festivāla abonementi, kas piedāvās īpašu atlaidi tiem, kuri vēlēsies noskatīties pilnu festivāla programmu. Lūdzu sekojiet informācijai festivāla mājas lapā www.homonovus.lv.

 

 

 

 

 

Festivāla direktore Gundega Laiviņa, mākslinieki un komanda

67228477, 26516665

gundega@theatre.lv

homonovus.lv                        

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Burova kļūšanu par Rīgas mēru vērtēju

Kopā nobalsojuši: 1131

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pašlaik ir svarīgi būt mierīgam

Džeimsa Džoisa bailes, Edipa komplekss un daudz laikmetīgās mākslas. Zalcburgas festivāla notikumos mūzika un teātris organiski mijiedarbojas ar aktuālo vizuālo kultūru

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja