Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Rīgas Latviešu biedrībā tiks svinēta Aspazijas 155. dzimšanas diena

Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē 17. martā plkst. 18. notiks dzejnieces Aspazijas 155. dzimšanas dienai veltīta literāri muzikāla pēcpusdiena Kas gan ir dvēsele?

Priekšlasījumos piedalās Raiņa un Aspazijas pētniece Gaida Jablovska ar priekšlasījumu Aspazija un viņas darbība Rīgas Latviešu biedrībā un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Jānis Siliņš ar stāstījumu Aspazija un Dailes teātris. Raiņa un Aspazijas vēstules un dzeju runās aktieri Anita Grūbe un Pēteris Vilkaste. Sarīkojumu kuplinās muzikāls sveiciens no Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas audzēkņiem.

Martu Aspazija saukusi par savu mēnesi, jo 16. datumā ir viņas dzimšanas diena. Dažkārt vēstures dokumentos viņa min arī 17. martu. 1928. gada martā, atzīmējot dzejnieces dzimšanas dienu, pie viņas mājā Baznīcas ielā 30, Rīgā ierodas laikraksta Pēdējā Brīdī korespondents. Aspazija atzīmē, ka ir pateicīga dzimtenei par to atzinību, ko tā viņai izrādījusi, un saka: "…Es arī neskaitu ne par kādu kaunu, ka man piespriests Triju zvaigžņu ordenis. To ar lepnumu esmu nesusi līdz šim un nesīšu arī turpmāk. Savu tautu dziļi mīlu…"

Dzejnieces, dramaturģes, tulkotājas un sabiedriskās darbinieces Aspazijas (dzim. Johanna Emīlija Lizete Rozenberga; 1865–1943) dzimtā vieta ir Zemgales līdzenumā, Zaļenieku pagasta Daukšu mājās. Talantīga. Spilgta un daudzšķautņaina personība. Brīžiem leģendām apvīts un neizpētīs ir viņas dzīvesstāsts.  No 1893. gada rudens Aspazija strādā algotu darbu Rīgas Latviešu biedrībā. Viņa ir dramaturģe. Notiek Aspazijas lugu  Vaidelote un  Zaudētās tiesības  pirmizrādes.  LU Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā glabājas RLB Teātra komisijas protokolu un kases grāmatas, kas atklāj  mums mazāk zināmus faktus par šo laika posmu dzejnieces dzīvē. Aspazijas devums latviešu kultūrā novērtēts ar Triju Zvaigžņu ordeni (1926), II šķiras Atzinības krustu (1938) un augstāko valsts apbalvojumu – Tēvzemes balvu (1939). Šogad  aprit 100 gadi, kopš dibināts Dailes teātris. Uz teātra skatuves iestudētas ne tikai Aspazijas lugas, bet 1934. gada martā, pēc Eduarda Smiļģa iniciatīvas, viņa iecelta par Dailes teātra goda direktori.

Ieeja sarīkojumā par ziedojumiem. 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja