Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +24 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

1,54 miljoni

Jā, izrādās, vairāk nekā pusotrs miljons cilvēku varētu piedalīties vēlēšanās Latvijā, šonedēļ sarunā ar SestDienu jaunākos datus atklāj Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Saulīte. Cik ļoti citāda būtu politiskā aina valstī, ja balsotu pilnīgi visi? Vai ekonomika tad Latvijai būtu stiprāka, dzīves līmenis labāks un kopējā valsts attīstība straujāka?

Diemžēl jau vairākas vēlēšanas pēc kārtas balsotāju aktivitāte nav tā augstākā, lai neteiktu vairāk. Nu esam kārtējo – šoreiz Eiropas Parlamenta – vēlēšanu priekšā. Vai aina būs citāda? Vai varam cerēt uz visām 1,54 miljonu balsīm? "Es tomēr uzskatu, ka ir jāiet un jābalso, jo mēs esam daļa no Eiropas (..). Vēlēšanas ir vistiešākais veids, kā mēs varam izteikt savu gribu. To nedarot, mēs burtiski atdodam savu gribu kādam citam," uzsver Saulīte, un arī man viņai jāpiekrīt. Var jau teikt, ka viena balss neko nenozīmē, taču, tikai liekot balsi pie balss, sanāk latviešiem tik mīļais kopkoris, sanāk tas pusotrs miljons, kura gribai tad jau ir pavisam cits spēks.

Nē, tas nebūt nenozīmē, ka izvēle ir viegla. Arī man personīgi jāatzīst, ka ar katrām vēlēšanām to izdarīt ir arvien grūtāk. Sekojot līdzi politiskajām norisēm ikdienā, atmiņā paliek ne tikai lielie skandāli, bet aizķeras arī nevajadzīga politiķu arogance, prasta nezināšana un savstarpējie partiju kašķi, kuri nereti visam šim procesam liek izskatīties netīram un bez vērtībām, par kurām vienlaikus taču tik daudz tiek runāts. Un tomēr.

Ja mēdz teikt, ka, nemaksājot nodokļus, paši sev šaujam kājā, tad, neizdarot politisko izvēli, darām to dubultā, jo kā gan varam gribēt, lai valsts attīstās mums vēlamā virzienā, ja skaidri nepaužam, kāds šis virziens ir? Vēl jo vairāk laikā, kad blakus plosās karš, bet daudzām Eiropas valstīm tas šķiet kas tāls un ne īpaši biedējošs. Laikā, kad pasaule mums apkārt mainās, notiek globālas pārbīdes, bet mēs tam visam esam kaut kur pa vidu.

Tādēļ šīs SestDienas vāks tāds nedaudz provocējošs – lai neatstātu vienaldzīgos. Un tādēļ vēl un vēlreiz aicinu: nenoslinkojiet, izdariet izvēli, aizejiet nobalsot! Jo arī deviņas vietas ir gana daudz, lai paceltu balsi un skaļi runātu par visu to, kas Latvijai Eiropā ir svarīgs.

Šīs nedēļas, 7.-13. jūnija, žurnālā SestDiena lasiet:

 

SestDienas SALONS. Neatdosim savu gribu citam!

CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte par to, kāpēc paliek arvien mazāk argumentu, lai attaisnotu neiešanu vēlēt, par obligāto vēlēšanu pieredzi un par uzticības deficītu Latvijā

 

FOKUSĀ. Radikāļi cerības Eiroparlamentā

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu maratons jau sācies ne tikai Latvijā, un līdz svētdienas vakaram balsotājiem 27 savienības valstīs jāizvēlas tos 720 deputātus, kuri pārstāvēs viņu intereses Briselē un Strasbūrā. Aptaujas citās Eiropas valstīs liecina, ka savu pārstāvniecību nozīmīgi varētu palielināt radikālie spēki, turklāt tas attiecas ne tikai uz galēji labējām partijām, par kuru iespējamiem panākumiem tik ļoti satraukušies pamatplūsmas mediji, bet arī galēji kreisajiem

 

PASAULĒ. Davosas Švābs

Maija beigās Pasaules ekonomikas foruma (PEF) izveidotājs un vadītājs Klauss Švābs paziņoja, ka nākošā gada 1. janvārī atstās amatu, saglabājot vien vietu foruma direktoru padomē. Šāds lēmums, kas tiek skaidrots ar Švāba cienījamo vecumu (viņam šobrīd ir jau 86 gadi), raisa daudz jautājumu par PEF tālāko nākotni. Kas ir Klauss Švābs, un kādēļ viņa paziņojumam par amata atstāšanu tiek pievērsta tiek liela uzmanība daudzviet pasaulē?

 

LAIKA MAŠĪNA. Orvela klasika

Pirms 75 gadiem pie lasītājiem nonāca Džordža Orvela romāns 1984 – antiutopija par to, kāda pasaule varētu izskatīties šajā gadā, uz planētas dominējot totalitāriem režīmiem. Autoram gan savu triumfu izbaudīt neizdevās, jo šim darbam viņš vārda tiešā nozīmē bija ziedojis savu dzīvību, koncentrējoties uz rakstīšanu un pametot novārtā ārstēšanos no tuberkulozes

 

IZPĒTĪTS. Aizvien skaistāki un savaldīgāki

Modernās sabiedrības prasības ietekmē arī cilvēka evolūciju, liekot cilvēkiem augt garākiem, skaistākiem un pagarinot auglīgos gadus

 

CEĻOJUMS. Ne tikai saule un rozes

Slavena Bulgārija ir ar savu rožu eļļu un no piecdesmitajiem gadiem vismaz Austrumeiropā labi pazīstamajiem kūrortiem Zelta smiltis un Saulainais krasts jeb Slančevbrjaga, taču Melnās jūras piekraste no Burgasas līdz Varnai piedāvā interesantus pieturpunktus vēstures entuziastiem un mazu, skaistu pilsētiņu apceļotājiem

 

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Vienāds izskats, vienāda inteliģence

Pētījums ar identiskiem dvīņiem pierāda, ka iedzimtība prāta spējas ietekmē krietni vairāk nekā apkārtējās vides faktori.

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata