Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Ķīnas ieguvumi no zemāka savas valūtas kursa būs visai īslaicīgi

Valūtu krituma laikmets

Kārtējo eskalāciju šonedēļ piedzīvojis tirdzniecības konflikts divu pasaules lielāko ekonomiku ASV un Ķīnas starpā, liekot uzdot jautājumus par to, vai pasaule atkal ieslīgst jaunu valūtas karu peripetijās.

Ķīna pirmdien pieļāva juaņas kursa pret ASV dolāru samazināšanos līdz zemākajam līmenim kopš 2010. gada augusta, izraisot visai plašu rezonansi gan finanšu tirgos, gan Baltajā namā, liekot tā saimniekam Donaldam Trampam kārtējo reizi priecēt savu daudzskaitlīgo tvītu lasītāju pulku. ASV prezidenta visai aso reakciju var saprast, jo laikā, kad globālā tautsaimniecība un patērētāju aktivitāte šķobās, kādas valsts inspirēta vai vismaz pieļauta savas valūtas kursa būtiska samazināšana pasaules tirdzniecībā var radīt vēl lielāku disbalansu. Savas valūtas kursa samazināšana vismaz teorētiski ir veicinoša eksportam un bremzējoša importam, jo pirmo padara lētāku, bet otro tieši pretēji. Tiesa, šeit uzreiz ir jāpiebilst, ka šādas vaļības var atļauties tikai ļoti pašpietiekamas valstis, jo mūsdienu tirdzniecība arī lielajiem eksportētājiem kā Ķīnai nav iedomājama bez importa, proti, tai savas ražošanas attīstībai ir nepieciešams veikt izejvielu, galvenokārt jau enerģētisko resursu, importu.

Ja kāds vēl uzskata, ka Latvija būtu dzīvojusi labi, devalvējot latu, tad arī viņam, visticamāk, nāktos vilties, jo dārgāks imports, mazāka investoru uzticība vietējai valūtai un tās rezultātā arī augstas aizdevumu likmes diezin vai atsvērtu to guvumu, ko uz zemāka kursa rēķina iegūtu eksportētāji.

Jāpiebilst, ka nozīmīgu Latvijas ieņēmumu daļu ārējos tirgos nodrošina gan augstas pievienotās vērtības pakalpojumi, gan rūpnieciskie ražojumi (piemēram, mašīnbūvē un elektronikā) un šajā gadījumā zema valūtas kursa uzturēšana ievērojami zaudē aktualitāti.

Savukārt, atgriežoties pie pasaules notikumiem, jādomā, ka Ķīnas ieguvumi no zemāka savas valūtas kursa būs visai īslaicīgi. Protams, samainot ārējos tirgos iegūtos dolārus vai eiro, varēs tikt pie lielāka juaņu skaita, taču nopirkt par to vairāk kvalitatīvu ārvalstu preču gan nevarēs. Turklāt nav jau tā, ka Ķīnas un citu valūtas kursu potenciālā virzība aizritētu "vienos vārtos". Tā kā ekonomika sāk buksēt, lai veicinātu kredītu tirgu, ASV Federālo rezervju sistēma ir sākusi mazināt procentu likmes, tādējādi dolārs investoriem kļūst mazāk pievilcīgs un likumsakarīga būs tā kursa mazināšanās pret citām valūtām. Arī Eiropas Centrālā banka dod mājienus par monetārajiem mēriem, un ekonomiskās aktivitātes stimulēšana būs veicinoša tam, lai eiro kurss kristos. Var teikt, ka tuvākajā laikā būs grūti atrast nozīmīgu valūtu, kuras vērtība pret citām būtu tendēta uz kāpumu. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Izkustināt "svētās govis"(10)

Nesenā ziņa Latvijas mediju vidē par portāla LA.lv iekļaušanos Rīga TV24 struktūrā rada vairākus neatbildētus jautājumus. Konkurences padome sola darījumu vēl izvērtēt.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē