Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 23. aprīlis
Jurģis, Juris, Georgs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz jaunajām tiešsaistes lekcijām ciklā Klasiskās vērtības

Turpinot šķirstīt dizaina vēstures lappuses, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz apmeklētāju iecienīto bezmaksas izzinošu lekciju ciklu Klasiskās vērtības, kas norisināsies tiešsaistes platformā Zoom no 2022. gada 14. septembra līdz 21. decembrim.

Šajā sezonā interesenti iepazīs 18. gadsimta stikla amatniecības un 19.–20. gadsimta rūpnieciskā dizaina vēsturi, meklējot kopsaucējus ar klasiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendencēs Latvijā un pasaulē.

Klasisko vērtību 2022. gada rudens/ziemas sesijā paredzētas četras lekcijas, kurās nozares speciālisti sniegs ieskatu savos jaunākajos pētījumos, atklājot iepriekš nezināmas kopsakarības un faktus, mākslas un dizaina izpausmes Latvijas kultūrtelpā, aplūkojot tās plašākā kontekstā. Stāstījumus papildinās bagātīgs vizuālais materiāls no dažādiem vēstures arhīviem.

Klasisko vērtību jauno sezonu 14. septembrī plkst. 17.30 atklās Arhitektūras muzeja direktore, mākslas vēsturniece Mg. art. Ilze Martinsone, runājot par postmodernisma vēsmām 20. gadsimta 80. gadu Latvijas arhitektūrā un dizainā. Šī virziena izteiksmes līdzekļi kalpo kā antitēze visam, ko sludināja modernisms – forma un vēstījums ir svarīgāks par funkciju, vēstures citāti ir brīvi izmantojami, īstu materiālu vietā var apzināti lietot imitācijas utt. Latviešu arhitekti gaisā virmojošās neatkarības idejas tiecās paust ar vietējā piederībā meklētiem risinājumiem. Kādi tie bija – noskaidrosim lekcijā.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Cikla turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Anete Piņķe ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša (1895–1972) 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni Rīgas audums,  kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā. Izmantojot slavenās tekstilfabrikas paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei.

Reģistrācija pasākumam šeit.

16. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece krājuma darbā Mg. hist. Anita Meinarte iedvesmos atskatīties uz bīdermeiera laikmetu starp 1815. gadu un 19. gadsimta 40. gadu beigām, kad augstu tika vērtētas patriarhālās attiecības ģimenē un mājīgs mājoklis, kas sniedza patvērumu pēc ikdienas rūpēm. Bīdermeiers ir ne tikai mākslas stils, kas izpaudās lietišķajā mākslā, interjerā, glezniecībā un grafikā, tās ir cilvēku attiecības, dzīves forma un pilsoniskās sabiedrības centieni, kas tolaik veidojās un krāšņi uzplauka vācu zemēs. Latvijas piederība vācvalodīgai kultūrtelpai, virkne sociālo un kultūrvēsturisko aspektu noteica bīdermeiera ietekmi interjeru izveidē, lokālajā mēbeļu galdniecībā un tēlotājā mākslā 19. gadsimta pirmajā pusē, kam arī būs veltīts lektores stāsts.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Cikla noslēgumā 21. decembrī plkst. 17.30 Rundāles pils galvenā krājuma glabātāja un krājuma nodaļas vadītāja, dizaina un arhitektūras kritiķe, kuratore, žurnāliste Kristīne Budže pievērsīsies līdz šim maz zināmajai  stikla lustru vēsturei. Pirmās lustras, kurām vismaz daļa dekoru bija izgatavota no stikla, datējamas ar 17. gadsimtu, bet augstāko attīstības posmu stikla lustras piedzīvoja 18. gadsimtā, kad pilnveidojās stikla apstrādes tehnikas un dažādojās tā izmantojums. Lekcija sniegs daudzpusīgu priekšstatu par šo interesanto šķautni amatniecības vēsturē gan pasaulē, gan Latvijā, parādot saglabājušos 18. gadsimta stikla lustru piemērus no nelielām Latvijas lauku baznīcām.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls Klasiskās vērtības aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā Mākslas muzeji.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja