Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Orķestris Rīga Ainara Rubiķa vadībā atskaņos koncertprogrammu Bahs, Respīgi, Ravēls

Pēc klausītāju intereses, 15. augustā, plkst. 19, Rīgas Domā, diriģents Ainārs Rubiķis, Orķestris Rīga un ērģelniece Vita Kalnciema atskaņos koncertprogrammu Bahs, Respīgi, Ravēls, kas pirms gada izraisīja plašu rezonansi ar centrālo skaņdarbu - Otorīno Respīgi opusu Katedrāļu logi, informēja orķestra pārstāve Baiba Tilhena.

Programmas centrālais skaņdarbs ir itāļu komponista Otorīno Respīgi (1879 – 1936) četrdaļīgais opuss Katedrāļu logi (Vetrate di Chiesa), kas Aināra Rubiķa smalkajā interpretācijā klausītājiem bijis neaizmirstams emocionāls pārdzīvojums. Tā četrās daļās autors ir tēlojis vairākus katedrāļu logu vitrāžās izmantotus sižetus, kā piemēram, par erceņģeli Sv. Mihaelu un par Jēzus vecāku došanos uz Ēģipti. Skaņdarba Katedrāļu logi atskaņošanai nepieciešamas skanīgas un varenas ērģeles, kādas atrodas Rīgas Domā. Orķestra un ērģeļu saspēle gaidāma skaņdarba kulminācijā – pēdējā daļā, kas saistās ar vitrāžām, kurās iemūžināts mūziķu, studentu un skolotāju aizbildnis, pāvests Gregors Lielais.

Ainārs Rubiķis par gaidāmo koncertu: “Esmu pagodināts atgriezties pie Orķestra Rīga, jo abpusējā sadarbība jau vairākkārt vainagojusies muzikāli emocionālā pārdzīvojumā. Ļoti priecājos par šīs programmas atkārtotu atskaņošanu Rīgas Domā un jo īpaši par ģeniālo Respīgi skaņdarbu Katedrāļu logi. Koncertu nemitīgi caurvij intensīvs dialogs starp orķestri un ērģelēm, bet, kad šajā opusā tas rezultējas kopspēlē un kad orķestra skanējumu piepilda ērģeles, notiek kaut kāda neaprakstāma maģija. Īpaši vēlos izteikt ērģelnieces Vitas Kalnciemas sniegumu šīs interpretācijas veidošanā. Koncerta klausītājam vēlēšu sajust šīs maģiskās mūzikas un senatnīgā Rīgas Doma vareno auru.”

No Otorīno Respīgi darbiem būs iespēja dzirdēt arī 1910. gadā radītās, reti atskaņotās Ērģeļprelūdijas op. 92, ko līdzās vairākiem Baha ērģeļu skaņdarbiem koncertā atskaņos ērģelniece Vita Kalnciema. Velkot paralēles starp Otorīno Respīgi un Johanu Sebastiānu Bahu, koncerta programmā ir iekļauta Respīgi orķestrētā Baha Pasakalja un fūga do minorā BWV 582, kas sākotnēji sacerēta ērģelēm. Programmu papildinās franču komponista Morisa Ravēla skaņdarbs Pavana mirušās infantes piemiņai (Pavane pour une infante défunte, 1899) orķestra sniegumā.

Starptautiski atzītais latviešu diriģents Ainārs Rubiķis, kas ar 2018. / 2019. gada sezonu ir Berlīnes Komiskās operas mākslinieciskais vadītājs un jau aktīvi aizvadījis savas pirmās izrādes Berlīnē, šovasar ir arī biežs viesis Latvijā. Pēc īpaši veiksmīgas sadarbības ar Orķestri Rīga diriģents atkal atgriežas pie šī orķestra, lai gatavotu programmu Bahs, Respīgi, Ravēls Rīgas Domā. 

Biļetes iespējams iegādāties visās Biļešu paradīzes kasēs un internetā, kā arī Rīgas Doma kasē.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Brīvās telpas mazās lietas

Atmiņā paliks kuratoru Ivonnas Farelas un Šellijas Maknamaras veiktās izmaiņas biennāles izstāžu telpu arhitektūrā, nevis viņu kūrētās izstādes idejas. Venēcijas biennāles 16. Starptautiskā arh...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja