Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 24. februāris
Diāna, Dina, Dins

Sākas gaismas festivāls Staro Rīga

Divpadsmitais starptautiskais gaismas festivāls Staro Rīga norisināsies no 15. līdz 18. novembrim. Tajā būs apskatāmi pavisam 35 mākslas objekti. 22 no tiem ir konkursa komisijas atlasīti mākslinieku iesniegtie darbi, kas veido pamatprogrammu. Festivāla kartē tās objekti atzīmēti ar sārtiem numuriem. 21 objekts būs izvietots ērti izstaigājamā maršrutā vecpilsētā un Rīgas centrā, bet vēl viens būs apskatāms Āgenskalna tirgū Pārdaugavā, informēja festivāla pārstāvji.

Festivāla maršrutu var sākt ar Āgenskalna tirgu, lai pēc tam dotos uz vecpilsētu. Tirgus teritorijā būs izvietota interaktīva audiovizuālā instalācija Holoskops. Tās idejas autore ir multimediju māksliniece Zane Zelmene un tā reālo pasauli savienos ar virtuālo, ļaujot apskatīt Āgenskalna teritoriju no jauna skatu punkta. Turklāt dažādos laika posmos - pagātnē, tagadnē un iespējamajos nākotnes scenārijos. Šis gaismas objekts būs instalācija procesā, tādēļ ikviens festivāla apmeklētājs varēs "iekļūt" vizuālajos laika lokos un ceļot tajos. 

Vecpilsētas dienvidu galā rajonā ap Alberta laukumu būs izvietota interaktīvu objektu trijotne. Vecpilsētas ielā 8a ikvienam būs iespēja uzspēlēt lāzerarfu. Igauņu producentu apvienības Gala Stage OÜ veidotais objekts piedāvās izklaidēt apkārtējos ar paša radītu improvizācijas skaņdarbu, ko varēs atskaņot, aizklājot ar roku lāzerstīgas un tādējādi radot dažādas skaņas, iedzīvinot objektu, kas nodēvēts par Gaismas mūzika #Arfa.

Turpat blakus Alberta laukumā īpašu sajūsmu radīs mazākie festivāla apmeklētāji, jo tur viesus gaidīs iemīļotais izdevniecības Liels un mazs bilžu grāmatiņu sērijas varonis Bikubuks. Viņš aicinās doties līdzi ceļojumā, kurā atdzīvosies mākslinieces Rūtas Briedes ilustrācijas, būs dzirdama Ineses Zanderes dzeja un, izmantojot tehnoloģiju iespējas, ikviens varēs nofotografēties un kļūt par vienu no Bikibuka piedzīvojuma dalībniekiem!

Savukārt Kalēju ielā 57 būs iespējams ielūkoties Māra Mortukāna izlolotā interaktīvajā spogulī Atspuulgs. Tas reflektēs cilvēka seju - trīsreiz lielāku un uzreiz trijās dimensijās. Šī instalācija ikvienam dos iespēju iepazīt savas personības jauno - ceturto dimensiju. To, kura mūsu ikdienas dzīvē uztverei paslēpta...

Nākamā festivāla pamatprogrammas grupa būs izvietota rajonā ap Rātslaukumu. Kompānijas I Did It Management radītā lāzerprojekcijā Gaismas vertikāle būs ietērpts Rīgas Sv. Pētera baznīcas tornis, kas ir vēsturiski zināmākā vertikāle Rīgas horizontālajos vaibstos. Uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasādes savukārt būs apskatāma mākslinieces Agneses Melbārdes un komponista Riharda Zaļupes izsapņotā Skārņu ielas mistērija. Grafiskas animācijas detektīvstāsts, kas aicinās nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē "otrpus Vecrīgas mūrim".

Turpat blakus Rīgas mākslas telpā ikviens varēs atslogot prātu un sajūtas, ļaujoties  pasaulslavenā britu multimākslinieka Braiena Īno (Brian Eno) darba 77 Million Paintings jeb 77 miljoni gleznu maģiskajai varai. Tas ir lielisks ģeneratīvās mākslas paraugs, kura vērošana katrreiz ir unikāla pieredze, jo tā saturs neatkārtojas nedz vizuāli, nedz audiāli. Puspasauli jau apceļojusī instalācija ir Braiena Īno ilggadējo gaismas un skaņas mijiedarbības procesu pētījuma rezultāts, ko mākslinieks turpina ik pa laikam papildināt. Ieteicams iepriekš www.bilesuparadize.lv saņemt bezmaksas ieejas kartes uz noteiktu laiku, kas ļaus instalāciju apmeklēt bez rindas.

Dodoties tālāk uz Doma laukumu, nonāksit pie portāla uz citu dimensiju jeb Rīgas teserakta. Tas būs interaktīvs, multidimensionāls gaismas un skaņas vides objekts, kas ļaus ikvienam festivāla apmeklētājam ielūkoties laikā, kad daudzu Latvijas ģimeņu mājās bija atrodamas Rīgas mūzikas instrumentu fabrikas ražotās klavieres Rīga. Ar kustībām un atrašanos objekta tuvumā skatītājiem būs iespējams ietekmēt pašspēlējošo klavieru skanējumu un vizuālo noformējumu.

Savukārt mākslas muzeja Rīgas birža ātrijā varēs iegrimt Voldemāra Johansona Fotonu zvaigznājā. Tā būs eksperimentāla instalācija, kas veidos audiovizuālu ainavu, "pakarinot gaisā" gaismu kā 3D objektu. Jaunā tehnoloģija telpisku datu vizualizācijai mākslas darba veidošanā izmantota pirmoreiz. Netālu esošajā Neatkarības laukumā būs izvietota Reiņa Smilteņa un komandas veidota gaismas instalācija Atstaro. Tā rosinās aizdomāties par līdzcilvēku šķietami netveramo iekšējo pasauli, kas tiks attēlota ar spoguļu, gaismas atstarojumu un skaņas efektu palīdzību.

Šķērsojot K. Valdemāra ielu, varēs nonākt pie neparastas objektu četrotnes. Uz koncertzāles Ave sol fasādes un uz zemes pie tās būs vērojams vēl viens igauņu producentu Gala Stage OÜ darbs - videoprojekcija 4D Insight, piedaloties arī aktierim. Šī instalācija reflektēs par cilvēka spēju iedziļināties būtībā - mums apkārt notiekošo parādību kopsakarībās.

Kronvalda parkā pie Kronvalda bulvāra būs lokalizēta skulpturāla gaismas performance Vadu uguns, kas ir impulsīva rotaļa starp cilvēkiem un gaismas objektiem. Tā ir arī dažādu impulsu tikšanās. Tiek lietota balss, gaisma, fizisks spēks, kas veido šīs rotaļas dažādo raksturu, jo gaismas objekti šūpojas, rotē, veļas un vēl dažādi kustas. Sarežģīto objekta tapšanas procesu iespējams pavērot Instagram profilā vaduuguns.

Turpat Kronvalda parka Ķergalvja lapenē varēs doties neparastā atspulgu ceļā Tu manī - es tevī, ko veidojuši LKA Latvijas Kultūras koledžas studenti, bet Kongresu nama priekšlaukumā darbosies dāņu mākslas doktores Tīnes Bečas (Tine Bech) interaktīva videoprojekcija Krāso mani skaisti, kas īpaši patiks bērniem. Pieci krāsaini skrejceļi vedīs uz spilgtu ainavu, kas uztvers spēles dalībnieku attēlus. Atliks tikai ļauties spēles priekam un iespējamībai, ka iemaldīsies spilgti krāsainā labirintā.

Atgriežoties K. Valdemāra ielas centra pusē, būs vērts doties uz kanālmalas apstādījumiem pie Reimersa ielas. Tur parku izdaiļos koša palma - kinētiskās un elektroniskās mākslas žanrā strādājošā mākslinieka Krista Pudzena gaismas skulptūra Septiņi pakāpieni augšup, ar gaismas, krāsas, formas un kustības palīdzību radot abstraktu tropiskās paradīzes fragmentu.

Latvijas Mākslas akadēmijas pagalmā būs vērojama 15 minūtes ilga dažādu mediju simfonija Havets veje jeb Jūras ceļi, ko veidojusi starptautiska mākslinieku grupa Tura Ya Moya. Tā specializējusies starpdisciplināru analogo instalāciju radīšanā. Jūras konteiners, no kura tiek projicēti attēli, pārveidots par mākslas un projekciju laboratoriju un ceļojis 3000 kilometru cauri Grenlandei un Skandināvijai, uzsūcot sevī gan mākslas studentu, gan profesionāļu darbus.

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parka fasāde tiks izdaiļota ar interaktīvu videoprojekciju Pieskaries savām bailēm. Šā projekta idejas pamatā ir mākslinieka Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas, kas izaicina apšaubīt "vispārzināmo". Skatītājiem būs iespēja atdzīvināt mākslinieka radītos sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā.

Pie Bastejkalna uz kanāla varēs vērot Jura Matuzeļa jeb Pepes, DJ Monsta un vēl vairāku pašmāju dažāda žanra mākslinieku veidotu multimediālu uzvedumu ar ūdens ekrānu Déjà vu. Tā būs vizuāla spēle ar kanāla ūdens virsmu, no kuras pacelsies 30 metrus plata un 18 metrus augsta ūdens matērija. Tiks izmantoti daudzveidīgi tehnoloģiskie aspekti, dažādi audiovizuāli šova elementi, animācija, hologrammas, ūdens efekti, kustību grafika, video grafika, strūklaku horeogrāfija, muzikālais pavadījums, gaismas un lāzeri.

Operas skvērā būs apskatāma Aminatas ierosināta un Jāņa Pētersona veidota gaismas instalācija Maiga vara, kuras iedvesmas avots ir popdziedātājas tāda paša nosaukuma radio hits. Kā zināms, tas ir īpaši juteklisks stāsts par sievišķo sevis pieņemšanu un apzināšanos. Gaismas instalācija būs kā simboliska emociju un sajūtu izlaušanās vieta.

Pēc tāda pārdzīvojuma visīstākā vieta, kurp doties, būs vācu mākslinieka Roberta Seidela (Robert Seidel) kopīgi ar mūsu latviešu radošās grupas Artistic veidotais Laika zīmju portāls Vērmanes dārzā. Tas būs ainaviski realizēts video un lāzerprojekciju stilistikas sakrustojums, kas veidots dažādās dimensijās un radīs pasakas cienīgu noskaņu, turklāt arī reaģējot uz parka apmeklētāju kustībām. Vērmanes dārza estrādē savukārt darbosies franču mākslinieka Metjū Tersī (Matthieu Tercieux) interaktīvā videoprojekcija Tu esi te... citur, kas būtībā būs gaismas simbolu, nianšu un video spēle visiem līdzdarboties interesentiem.

Visbeidzot vēl viens festivāla mākslinieciskās pamatprogrammas objekts atradīsies Latvijas Leļļu teātra priekšlaukumā. Mākslinieces Vitas Radziņas izloloto gaismas instalāciju ar hologrammu sauc Mūžīgā deja. Tās iecere ir parādīt festivāla Staro Rīga apmeklētājiem darbu, kas ietver sevī jau esoša darba - Latvijas simtgadei veltītās Latvijas Leļļu teātra izrādes Zelta zirgs -  četru dimensiju vīziju, jo tāda taču ir šā gada festivāla pamattēma!

Festivāla laikā notiks arī īpaši pasākumi. 

16. novembrī pulksten 21.00 Operas skvērā festivāla pamatprogrammas objektā Maiga vara notiks popdziedātājas Aminatas tāda paša nosaukuma minialbuma prezentācijas koncerts. Kopā ar Staro Rīga un Artistic radošo komandu tapis maģisks priekšnesums, kura laikā skanēs gan gluži svaigas, gan jau dzirdētas jaunā minialbuma dziesmas. Piedalīsies arī īpašās viešņas - Tautumeitas! 

Dienu vēlāk - 17. novembrī - Kronvalda parkā ar starta un finiša zonu pie Kongresu nama norisināsies Staro Rīga skrējiens, kas startēs pulksten 17.30. Pieteikties tam var mājas lapā starorigaskrejiens.lv.

Mobilo ierīču lietotājiem ieteicams apmeklēt arī App Store vai Google Play, jo tur lejupielādējama festivāla aplikācija, kas ir visērtākais veids, kā orientēties objektu izvietojumā, atvieglot to atrašanu un izlasīt informāciju par apskatāmo objektu. Aplikācijā ikviens var izveidot savu festivāla maršrutu, atlasīt konkrētus objektus, ko apmeklēt, un arī atrast tuvākos ceļus, kā līdz tiem nokļūt.

Plašāka informācija par festivālu atrodama mājaslapā www.staroriga.lv

 

 

 

 

 

Top komentāri

Neslāvs
N
Ņemot vērā urlas Ušaka notīšanos Briseles virzienā (lidz apcietinājumam), iesaku festivālu no krieviski skanošā staroŖiga pārdēvēt par Laisties Rīga !
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja