Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Piektdiena, 28. februāris
Skaidrīte, Justs, Skaidra

Dienas komentārs

Nepiepildīto cerību formāts Parīzē © DIENA(6)

Pirmdien, 9. decembrī, Parīzē pēc vairāku gadu pārtraukuma paredzēta tikšanās tā dēvētajā Normandijas četrinieka formātā, ar kuru lielas cerības saista Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Tajā pašā laikā varbūtība, ka Parīzē varētu tikt pārskatītas Ukrainai problemātiskās Minskas vienošanās, ir tuva nullei.

Bīstamais naivuma triumfs © DIENA(6)

Laiku pa laikam gadās dzirdēt par cilvēkiem, kuri cietuši finansiālus zaudējumus, uzticoties viltīgiem shēmotājiem. Piemēram, nesen plaši tika apspriests gadījums ar finanšu sektora uzņēmumu, kam Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) par negodīgu komercpraksi pat piemēroja sodu 50 000 eiro apmērā.

Pulksteni darbina ne tikai viens liels zobrats © DIENA(6)

Ekonomikas cikliskums un globālie procesi ir tikai daļa no faktoriem, kas tieši un netieši ietekmē valstu, to uzņēmēju un iedzīvotāju finanšu un cita veida labklājību. Un Latvija kā maza valsts ar mazu ekonomiku tikpat kā nemaz nav spējīga ietekmēt ne pirmo, ne otro faktoru. Šie riski Latvijai kā valstij kopumā vienmēr ir bijuši un būs, un tikai pārāk optimistiski cilvēki savās nākotnes prognozēs tos neņem vērā.

Gadadiena bez optimisma © DIENA(11)

Londonā 3. un 4. decembrī notiek Ziemeļatlantijas alianses valstu līderu samits un pie viena arī organizācijas 70. gada jubilejas pieticīga atzīmēšana. Pieticīga tāpēc, ka starp alianses dalībvalstīm parādās aizvien izteiktākas pretrunas, kas nopietni ietekmē NATO vienotību un apdraud tās nākotni.

Ar akcīzi vien par maz © DIENA(2)

Brīdī, kad ekonomika strauji aug un vērā ņemams kāpums ir jūtams vairumā lielo tautsaimniecības sektoru, viss šķiet labi un par kādiem nepieciešamajiem uzlabojumiem tiek runāts maz un darīts vēl mazāk. Tā tas turpinās līdz brīdim, kad izaugsmes tempi sāk strauji kristies, un, rodoties visai nepatīkamām atskārsmēm, notiek drudžainas darbības, lai kaut ko saglābtu.

Juridiskais atzinums ministra atmazgāšanai © DIENA(11)

Aizvadītajā pirmdienā no satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) mutes izdzirdot, ka Satiksmes ministrija (SM) pasūtījusi juridisko atzinumu par milzīgajām Latvijas dzelzceļa (LDz) vadības atlaišanas kompensācijām, daudzi, arī es, sašūmējās, ka SM tērē valsts naudu, lai kāds juristu birojs it kā no malas pateiktu, ka pie vainas "sistēma", kas citu risinājumu nepieļāva.

Globālās bažas par klimatu © DIENA(19)

Eiropas Parlaments (EP) pasludinājis ārkārtas stāvokli klimata jomā, un "ārkārtas stāvoklis" ir jēdziens, kas liek domāt – situācija jāuztver nopietni. Tiesa gan, EP deputāts no Latvijas Roberts Zīle (NA) sociālajā tīklā Facebook.com norādījis, ka atbilstošāks jēdziens būtu "neatliekams" (angļu valodā – urgent), nevis "ārkārtas" (angļu valodā – emergency), un uzsvēris, ka "jārīkojas mērķēti, nevis jāceļ haoss".

Amerikāņu treģēdijas priekšvēstnese? © DIENA(51)

Amerikas Savienotajās Valstīs lielu rezonansi izraisījusi Kongresa Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi atklātā vēstule partijas biedriem, kuru atsevišķi eksperti nodēvējuši pat par jaunas amerikāņu traģēdijas priekšvēstnesi.

Pārprastais elitārisms © DIENA(15)

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) šoruden izteica pieļāvumu, ka augstskolās par valsts budžeta līdzekļiem vajadzētu studēt vien tiem jauniešiem, kuru vidējā atzīme iepriekšējā izglītošanās posmā bijusi vismaz septiņas balles, kā arī nav bijis neviena nesekmīga vērtējuma.

Ne tikai armija garantē drošību un aizsardzību © DIENA(14)

Novembrī tika atklāts Baltijā pirmais aizsardzības un drošības tematiem veltīts ziņu portāls Sargs.lv, kura mērķis ir nodrošināt uzticamu, pārbaudītu un aktuālu informāciju par aizsardzības un drošības tematiem Latvijā un ārvalstīs, veicināt sabiedrības informētību par rīcību dažādās apdraudējuma situācijās, kā arī medijpratību informācijas telpas apdraudējumu jomā, norāda Aizsardzības ministrija un piebilst, ka ministrijas veiktā Drošības mērījuma dati rāda – lielākā daļa jeb 80% respondentu atzinuši, ka valsts apdraudējuma gadījumā viņus visvairāk satrauktu neziņa – informācijas "vakuums", neskaidrība par situācijas attīstību un rīcību krīzes gadījumā. Savukārt 20% aptaujāto norādījuši, ka viņus visvairāk satrauktu nespēja palīdzēt radiem un draugiem.

Neviennozīmīga nākotne © DIENA(7)

Honkongā notikušajās rajonu padomju vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guvuši jau pusgadu ilgstošo protestu pret Ķīnas varu pār šo administratīvo rajonu dalībnieki. Par vēlēšanu iznākumu ar sajūsmu vēsta daudzu demokrātisko valstu plašsaziņas līdzekļi, tomēr situācija nepavisam nav vērtējama viennozīmīgi.

Gripa. Galvenais, lai nejūt? © DIENA(2)

Vēršos ar šo pie Veselības ministrijas. Labi, lai būtu konkrētāk – pie ministres. Sakiet, kāda jēga ir rīkot dažādas sabiedrību izglītojošas kampaņas, kāda jēga ir augsti profesionāliem infektologiem stāstīt dažādās auditorijās un intervijās par to, ka gripas simptomu sajušanas gadījumā nekādā gadījumā nevajadzētu iet uz darbu, mācību iestādi vai citu vietu, kur paredzama saskarsme ar līdzcilvēkiem, jo tas veicinātu slimības izplatīšanos?

Antirisinājums mediķus apmāna otrreiz © DIENA(14)

Vienai no valdības koalīcijas partijām ir izdevies mediķus piemānīt divreiz, un tā ir veselības ministres Ilzes Viņķeles Attīstībai/Par! (A/P) ar priekšlikumu mediķu algām nepieciešamo 60 miljonu eiro robu aizpildīt ar virtuālu naudu, to aizņemties uz valsts budžeta deficīta rēķina. Piedāvātais antirisinājums tā nokaitinājis premjerministru, ka Jaunajā Vienotībā nedēļas beigās pilnā nopietnībā apspriesta varbūtība pieprasīt veselības ministres demisiju.

Ir laiks politiski pieaugt © DIENA(13)

Patlaban mūsu valstī par aktualitāti kļuvušas dažādas diskusijas, kas saistītas ar tēmu "atlaist Saeimu". Šajās diskusijās nereti tiek pieminēti XX gadsimta deviņdesmitie gadi, kuros rodams aizsākums daudziem procesiem, kas veidojuši mūsdienu politisko vidi, kā arī politisko spēku un vēlētāju savstarpējās attiecības.

Cik var reformēt?! © DIENA(16)

Virsrakstā liktais jautājums pēdējā laikā atkal izskan aizvien biežāk. Šoreiz – saistībā ar valdības pārstāvju skaļi deklarēto apņemšanos veikt nu jau kārtējo nodokļu reformu. Šķiet, normāla nodokļu maksātāju vēlme būtu: savediet vienreiz par visām reizēm kārtībā tos nodokļus, lai ar tiem varam rēķināties ilgtermiņā, nevis provocējiet nestabilitāti ar spēles noteikumu maiņu teju vai katras Saeimas laikā! Labi, ja ir kaut kas laiku pa laikam jāuzlabo, to var darīt bez liekas ažiotāžas, bet ar konkrētu pamatojumu – ja sapratīsim, piecietīsim.

Divas ļoti atšķirīgās Eiropas © DIENA(21)

Iepriekšējās nedēļas nogalē bez īpašas ievērības tika atstāts ar tā dēvētās Samta revolūcijas kādreizējā Čehoslovākijā trīsdesmito gadadienu saistīts notikums – Ungārijas prezidenta Viktora Orbana uzruna par godu šai gadskārtai.

Pretrunīgie politiskie signāli © DIENA(2)

Kritikas vilnī, kas veļas pār šo Saeimu, ieskanas apgalvojums, ka šī ir vājākā Saeima, kāda Latvijā bijusi kopš neatkarības atjaunošanas. Jāteic gan, ka šāds apgalvojums ir pārspīlēts, jo arī iepriekš bijuši gan tādi deputāti, kuriem allaž ir kritiski vārdi, ko izkliegt debatēs, bet racionālu priekšlikumu nav, gan tādi, kuru darbu vispār grūti pamanīt, turklāt ir bijuši arī pretrunīgi vērtējami balsojumi. Turklāt šajā Saeimā, lai ko teiktu kritiķi, "viss nav slikti".

Apturēt aizbraukšanu būs grūti © DIENA(27)

Sabiedrības labklājības pieaugums nākamajos gados lielā mērā būs noteicošs tam, lai mūsu valsts spētu nodrošināt savu pastāvēšanu arī turpmāk. Patlaban viena no galvenajām Latvijas problēmām ir ekonomiskā migrācija, kas attālāku reģionu iedzīvotājus labākajā gadījumā vilina uz Rīgu un tās pievārti, savukārt sliktākajā – mūsu valsts iedzīvotāji ar savām darbarokām stutē citu valstu tautsaimniecības.

Makšķeres un zivis © DIENA(2)

Nelielajā Dienvidamerikas valstī Bolīvijā vēršas plašumā sadursmes starp demisionējušā un valsti pametušā eksprezidenta Evo Moralesa piekritējiem un pretiniekiem, kā rezultātā situācija valstī draud kļūt nekontrolējama.

Parakstīšanās nedrīkst nest jaunu aizvainojumu © DIENA(38)

Tas, ka savu parakstu par Saeimas atlaišanu liek inteliģenti, domājoši cilvēki, daudzi, īpaši mediķi no paziņu loka, par to nekautrēdamies motivēti paziņot savos sociālajos tīklos, rada iespaidu, ka daudziem ir gluži vienalga gan tas, kurš šo parakstu vākšanu tīri tehniski ir sācis un kurš vai kuri no tās gūs kādu labumu. Ir vēlme sodīt valdošo koalīciju un tomēr paturēt pēdējo vārdu galvenokārt jau pēc budžeta pieņemšanas epopejas.

Neizbrauc ārpus Rīgas? © DIENA(5)

Vakar nosvinēta Latvijas Republikas Proklamēšanas diena, un vēl nedēļu iepriekš atzīmēta Lāčplēša diena. Pērn, mūsu valsts simtgades gadā, noritēja pasākumi, kas varēja veicināt un arī veicināja ārvalstu tūristu interesi par Latviju. Šogad tādu tūristu piesaistes magnētu bijis mazāk, turklāt šajā vasarā arī Dziesmu svētku nebija. To ņemot vērā, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, kas rāda, ka šā gada trešajā ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 705,4 tūkstoši ārvalstu viesu – par 0,1% mazāk nekā pērn trešajā ceturksnī –, neizskatās ļoti slikti.

Bēgļi kā Dāmokla zobens pār Eiropu © DIENA(17)

Turcija šonedēļ sāka tās cietumos esošo džihādistu grupējuma Islāma valsts kaujinieku izsūtīšanu uz valstīm, kuru pilsoņi ir šie radikālie islāmisti. Vairākumā gadījumu tās ir vai būs Eiropas Savienības (ES) valstis, kurās nav vienotas izpratnes, ko iesākt ar šiem cilvēkiem.

Provocē ārkārtas vēlēšanas © DIENA(7)

Iekšējās nesaskaņas Rīgā pie varas esošajā partijā Saskaņa, protams, dod pamatu ironijai. Rodas iespaids, ka vara šai partijai slīd laukā no rokām. Tomēr pēdējie notikumi liek domāt, ka stāsts ir nevis par iekšēju sairumu vai politisku agoniju, bet gan pārdomātu, pragmatisku virzību uz iespējami drīzām ārkārtas vēlēšanām.

Neiekrist viltus ziņu slazdā © DIENA(14)

Pagājušajā nedēļā publiskotā informācija par to, ka tuvojas Latvijas Neatkarīgās televīzijas (LNT) Ziņu dienesta darbības beigas, ir skumja vēsts visiem LNT ziņu skatītājiem, it īpaši tāpēc, ka ir izskanējis pieļāvums, ka ziņu vietā nāks izklaidējošs saturs. Ir gan dzirdēts viedoklis, ka tas ir lieliski – lai nācija izklaidējas!

Lēts alkohols labklājību gremdē, nevis paaugstina © DIENA(28)

Viens no demokrātijas pamatiem ir sabiedrības brīvas tiesības paust savu neapmierinātību ar politiķu darbu, valstī īstenoto politiku, kā arī daudzām citām vienai vai otrai sabiedrības grupai aktuālām tēmām. Tomēr, šķiet, brīžiem šīs tiesības tiek nonivelētas līdz absurdam.

Ar atklātām kārtīm © DIENA(8)

Cīņa par nomināciju kandidēšanai uz ASV prezidenta amatu no demokrātu rindām ir piedzīvojusi pēkšņu – lai arī nevar teikt, ka negaidītu, – pavērsienu, jo par tās dalībnieku oficiāli kļuva bijušais Ņujorkas mērs, multimiljardieris Maikls Blumbergs.

Dziest izaugsmes dzinulis © DIENA(4)

Globālās tirdzniecības izaugsmes apsīkšana, sabremzējot arī Latvijas preču eksportu, valsts ekonomikas attīstību aizvien vairāk liek balstīt uz patēriņu. Teorētiski atsevišķi apstākļi, piemēram, algu pieaugums vai strauji pieaugušais ārvalstu studentu skaits, tam ir labvēlīgi, taču, paraugoties uz pēdējo mazumtirdzniecības statistiku, aina nav tik iepriecinoša, kā varētu domāt.

Bez autoritātes reformas neīstenosies © DIENA(14)

Lai realizētu reformas, politiķa autoritātei ir jābūt lielākai par reformējamo un ar reformu iecerēm neapmierināto autoritāti. Citādi tālāk par sava politiskās atpazīstamības un tēla celšanu kārtējais reformu plāns neizdosies. Tieši tik vienkārši tas ir. Nelīdzēs ne vara, ne reklamēšanās, ne premjerministra atbalsts, ne vēlēšanu tālums. Autoritātes trūkst gan pašvaldību ministra amatā ieceltajam Jurim Pūcem (A/P), gan reformatores tēlu sev būvējošajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei (A/P) – tāda bija galvenā atziņa, vērojot novadu un mediķu protestus pie Saeimas.

Aiza starp izglītību un darbu © DIENA(9)

Mediķu nesenie protesti spilgti parādīja, ka Latvijā pie varas esošajiem politiķiem jādomā, kā sekmēt uzņēmējdarbības attīstību, lai valsts budžetā nodokļu veidā ienāktu vairāk naudas, ko iedalīt, piemēram, ārstu un medmāsu algu paaugstināšanai.