Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Piektdiena, 28. februāris
Skaidrīte, Justs, Skaidra

Dienas komentārs

Krīzes mācības? Kas tas? © DIENA(4)

Fiskālās disciplīnas padome, izvērtējot Finanšu ministrijas sagatavoto vidēja termiņa budžeta ietvaru turpmākajiem trim gadiem, mudina domāt par lielāku drošības spilvena izveidi nebaltām dienām. Īpaši, ņemot vērā, ka ieejam ekonomikas ciklā ar lejupslīdošu fāzi, jārēķinās ar neprognozējamām Brexit sekām, tāpat Latvijas eksportu un līdz ar to valsts ekonomisko situāciju un arī budžetu var ietekmēt tirdzniecības kari starp ASV, Eiropu un Ķīnu. Finanšu ministrs gan mierina, ka tik traki jau neesot, arī rezerves, kaut nelielas, bet būšot.

Tirgus ap finanšu un kapitāla tirgu © DIENA(1)

Veids, kādā uz amatu tiek virzīta nākamā iespējamā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes priekšsēdētāja Santa Purgaile – partijām acīmredzami kaulējoties un mainot viedokļus – satur visas politiskā tirgus pazīmes, kas kārtējo reizi ar bažām liek raudzīties uz premjerministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) pasludinātā finanšu sistēmas "kapitālā remonta" kvalitāti.

Eiropeiska minimālā alga © DIENA(16)

Nepieciešams mazināt Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzību! Šāds apgalvojums nesen izskanējis Briselē, jo finansiālās nevienlīdzības tēmai uzmanību pievērsuši gan Eiropas Parlamenta (EP) deputāti, gan Eiropas Komisija.

Komunisma rēgs valdībā © DIENA(23)

Aizvadītajā nedēļā uzmanību piesaistīja gan izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) paustais tikšanās laikā ar pedagogiem, gan Saeimā notiekošās debates pirms balsojuma par neuzticības izteikšanu viņai. Abi notikumi saistāmi arī saturiski, jo liela daļa no deputātu pārmetumiem bija ar atsauci uz iepriekš notikušo un aģentūras LETA atreferēto Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības padomes ārkārtas sēdi.

Kaislības ap Šteinmeiera formulu © DIENA(15)

Skaļus vienošanās ar Krievijas atbalstītajiem Ukrainas austrumu jeb Donbasa separātistiem un Maskavu pretinieku protestus izraisījusi oficiālās Kijevas piekrišana tā dēvētajai Šteinmeiera formulai. Vienlaikus ir aizdomas, ka formula tiek izmantota arī kā aizsegs iekšpolitiskajās cīņās.

Par valodām bez politikas © DIENA(15)

Temats "valoda" un viss, kas ar to saistīts, mūsu valstī tiek uztverts ārkārtīgi emocionāli un politizēti, un iemesli šādai uztverei, protams, skaņojas Latvijas sarežģītajā vēsturē. Taču, distancējoties no vēsturiskajām traumām, ikvienam ir godīgi jāatzīst, ka valoda ir saziņas un informācijas ieguves pamats un jo vairāk valodu cilvēks pārvalda, jo plašākas sazināšanās un informācijas iegūšanas iespējas viņam paveras.

Kur paliek fotoradaru iekasētie miljoni? © DIENA(12)

Varētu uzskatīt, ka nesaprotami pārsteidzoša ir pēdējās dienās izraisījusies ažiotāža sabiedrībā pēc Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra Dimitrija Trofimova paustās atziņas aģentūrai LETA, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde ir zem jautājuma zīmes. Pārsteidzoši – zinot, ka daudzi šoferi regulāri šķendējušies, ka fotoradari neļaujot normāli "mizot" pa šosejām.

Globālā korupcija © DIENA(22)

Iekšpolitiskās kaislības ASV, kur uzmanības centrā šobrīd nonākušas bijušā viceprezidenta un viena no patlabanējiem Demokrātiskās partijas priekšvēlēšanu favorītiem Džo Baidena paspārnē notikušie darījumi Ukrainā, paralēli liek aizdomāties arī par tādu parādību kā globālā korupcija.

Suņi rej, bet... © DIENA(4)

Valdība vienreiz jau uzkāpa uz grābekļa, tiešām tai pietiks dūšas kāpt vēlreiz? – šāds jautājums rodas, gaidot, kā beigsies Jaunās konservatīvās partijas centieni visiem spēkiem (kā stāsta, arī šantažējot ar balsojumu par FKTK vadītāju) panākt valdībai nelabvēlīga tiesas sprieduma pārsūdzēšanu saistībā ar lemto par LU rektoru. Ja būtu jāliek likmes, vismaz es deviņi pret viens liktu par to, ka arī šoreiz savu panāks partija, kas revolucionāro pārliecību vērtē augstāk par reālu, nevis deklaratīvu tiesiskumu. Kāpēc? Jo pārējie mīkstmiesīgi ļaujas šādām šantāžām, domājot vienīgi par saviem siltajiem krēsliem. Sabiedrības, ekspertu, pat tiesas paustais, kā izskatās, ir mazāk nozīmīgs.

Atkal reformēs nodokļus © DIENA(13)

Tuvākajos gados gaidāmas izmaiņas nodokļu jomā, jo 2018. gadā ieviestā nodokļu reforma ir jāreformē. Šāds secinājums izriet no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvju retorikas, un šī organizācija jau ir mudinājusi uzņēmējus paust redzējumu par to, kādas izmaiņas nodokļu jomā, viņuprāt, ir nepieciešamas un ko mainīt noteikti nevajag. Turklāt to, ka nodokļu sistēmā gaidāmas izmaiņas, nesen intervijā Dienai sacīja arī finanšu ministrs Jānis Reirs.

Sabojātā sistēma atspēlējas © DIENA(19)

Dažas pārdomas par situāciju, kas izveidojusies ar ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram un Latvijas Universitātes rektoram Indulim Muižniekam labvēlīgajiem, savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministriem nelabvēlīgajiem tiesu varas lēmumiem, kas abiem pirmajiem nozīmē amatu saglabāšanu, bet izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai un tieslietu ministram Jānim Bordānam – politisku fiasko.

Cietēju lomas kārotāji © DIENA(6)

Aizvadīto nedēļu nekādi nenosauksi par laimīgāko posmu Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) dzīvē, ņemot vērā piedzīvoto sakāvi divos publiskos dueļos.

Realitāte, ar kuru nepieciešams rēķināties © DIENA(13)

Francijas prezidents Emanuels Makrons, šajās dienās uzstājoties Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā (EPPA), paziņoja, ka atbalsta Krievijas atgriešanos EPPA rindās, pret ko ir nopietni iebildumi vairākām asamblejas dalībvalstīm, ieskaitot Latviju.

Cenšas sakārtot tūrismu? © DIENA(4)

Pirms vairākiem gadiem par ēnu ekonomiku tūrismā tika diskutēts saistībā ar to, ka dažu kompāniju piedāvātajos ārvalstu ceļojumos tiek norādīta ļoti zema pamatcena, bet ceļojuma gaitā cena "apaug" ar milzīgām un neizprotamām papildizmaksām.

Ne tikai klimata jautājums © DIENA(19)

Kārtējā Ņujorkā notiekošajā ANO Ģenerālajā asamblejā neviens no pasaules vadošajiem politiķiem nepateica neko jaunu vai tādu, kas spētu piesaistīt plašu uzmanību, un šā iemesla dēļ par asamblejas galveno notikumu kļuva zviedru pusaudzes, ekoaktīvistes Grētas Tūnbergas kaismīgā un emocionālā uzstāšanās, veltīta cīņai ar klimata izmaiņām.

Neapjukt interešu mudžeklī © DIENA(3)

Vides aizsardzība ir tēma, kas pēdējā laikā mūsu sabiedrībā tiek plaši apspriesta, un tas nav raksturīgi Latvijai, jo parasti uzmanības centrā ir iedzīvotāju zemais labklājības līmenis, no valsts budžeta algoto darbinieku savstarpējā konkurence par algu kāpumu un ieilgušie konflikti par reformām izglītības jomā. Tradicionālā nostāja ir tāda, ka vispirms jāatrisina sociālekonomiskās problēmas, bet par visu pārējo, arī par vidi, varēs domāt vēlāk, tālākā nākotnē.

Valsts nauda kā tabletīte? © DIENA(9)

Nav nekā grūtāka kā atbildēt uz jautājumu, vai būtu atbalstāma partiju finansēšanas palielināšana no valsts budžeta, kā to plāno lemt valdība.

Var nākties piemaksāt © DIENA(5)

Mūsdienu ekonomiskā un finanšu tirgus realitāte diemžēl ir tāda, ka, noguldot naudu bankā, par savu noguldījumu var nākties piemaksāt. Tas var likties visai netaisnīgi pie aptuveni trīs procentus vērtās gada inflācijas, kuras rezultātā jau pašreizējais tuvu nullei vērtais termiņnoguldījuma ienesīgums naudu neaizsargā no pirktspējas zuduma.

Ūdens uz Trampa dzirnavām © DIENA(14)

Pret ASV prezidentu Donaldu Trampu ASV Demokrātiskās partijas sāktā impīčmenta procedūra, visticamāk, tikai palielinās Trampa jau tāpat labās izredzes tikt atkārtoti ievēlētam amatā 2020. gada beigās gaidāmajās vēlēšanās.

Drošības spilvens ceļotājiem © DIENA(1)

Bažas par to, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) negatīvi ietekmēs tūrisma jomu, jau neilgi pēc referenduma, kurā britu vairākums nobalsoja par šķiršanos no ES, bija dzirdamas Maltā, jo šīs Vidusjūras salu valsts ekonomikai tūrisms ir ļoti svarīgs un viesu vidū jau gadiem ir liels skaits britu tūristu.

Izraēlas strupceļš © DIENA(5)

Izraēlā 17. septembrī notika šogad otrās Kneseta (parlamenta) vēlēšanas, kuras tieši tāpat kā gada pirmajā pusē aprīlī notikušais balsojums nenoveda pie uzvarētāja noskaidrošanas. Tāpēc pastāv ticama iespēja, ka arī šoreiz neizdosies izveidot valdošo koalīciju un Izraēlā nāksies aizvadīt jau trešās ārkārtas vēlēšanas.

Budžeta dalīšanā "kā pa savu ķešu" © DIENA(2)

Valsts budžeta dalīšanas laikā parasti visvairāk mulsina tas, cik grūti nākas pierādīt naudas piešķīruma nepieciešamību daudzām ārkārtīgi akūtām vajadzībām un cik tam kontrastā viegli tiek izlemts un skaistās frāzēs ietērpts finansējuma palielinājums pašu lēmēju vajadzībām.

Citur ir, Rīgā nav © DIENA(3)

Kārtējo reizi pagājušajā nedēļā dzirdēju nožēlas pilnu frāzi, ka, lūk, reģionos, kur mazāk cilvēku, koncertzāles sabūvētas, bet Rīgā nekā, lai gan vajadzētu, ka vispirms ir centrā. Var piekrist šai domai tādā ziņā, ka galvaspilsētā tiešām jau sen vajadzīga kārtīga, moderna koncertzāle, kur būtu mājvieta arī Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (Dienā jau vairākkārt aktualizēts, cik nepiemērotās telpās šiem mūziķiem nākas strādāt), taču diez vai vietā būtu teikt, ka citur nevajadzēja, kamēr centrā nav.

Bez reformām neiztikt © DIENA(5)

Laikā, kad tiek apspriests nākamā gada valsts budžets, allaž skaļi skan paziņojumi, ka naudas trūkst ļoti daudzās jomās – sākot no kultūras līdz valsts drošības stiprināšanai.

Padome - Rimšēviča alvas zaldātiņi © DIENA(12)

Makroekonomiskos ciparus, kurus piektdien preses konferencē no lapiņas nolasīja korupcijā apsūdzētais Ilmārs Rimšēvičs, tikpat labi varēja darīt zināmus kaut vai Latvijas Bankas preses sekretārs. Daudz nozīmīgāka informācija, kas no šī valsti un Latvijas Banku apkaunojošā priekšnesuma izrietēja, ir fakts, ka visā bankas padomē, valdē un 15 pārvaldēs nestrādā neviens vadošais darbinieks, kurš uzdrošinātos vai aizdomātos iebilst, ka Latvijas Banku, tātad arī viņus, reprezentēs šis korupcijā apsūdzētais "Kamčatkas companis".

Nežēlīgas kārtis cīņā par varu? © DIENA(17)

Krievijā notiekošās tiesas prāvas pret neseno Maskavas protestu dalībniekiem, iespējams, liecina arī par to, ka varas augstākajos ešelonos ir sākusies aizkulišu cīņa par iespējām pēc 2024. gada ieņemt valsts prezidenta krēslu.

Rēķinu kārtotāji © DIENA(12)

Dīvaina ziņa bija šonedēļ par to, ka valdības lēmumu dēļ Rīgas dome 2020. gada budžetā zaudēs 116,6 miljonus. Vēl dīvaināka bija interneta saziņā vērojamā reakcija – prieks. It kā tā nauda, ko atņem Rīgas budžetam, būtu Saskaņas vai Gods kalpot Rīgai nauda, nevis rīdzinieku nodokļos nomaksāta un tātad arī rīdzinieku vajadzībām izmantojama. Valdības partijas mums pajautāja, vai piekrītam? Vai tiešām vienīgais, kas valdībā esošos un viņu fanātiskos atbalstītājus šobrīd interesē, ir faktiski savtīgā partiju cīņa par varu? Ja būtu citi pie varas, to naudu valdības partijas no pašvaldības budžeta "neizķeksētu"?

LLSA: Mediķiem solītais makā nekrīt(17)

Latvijas lielo slimnīcu asociācija (LLSA) uzskata, ka valdības lēmums 192 miljonu eiro vietā veselības nozarei papildus piešķirt 50 miljonus radīs ļoti bīstamas sekas medicīnas nozarē Latvijā ilgtermiņā. "Sauksim lietas īstajos vārdos – darbos veselības nozare nav prioritāte esošajai valdībai. Signāli, kurus raida valdība esošajiem un potenciālajem mediķiem, neapturēs medicīnas nozares darba spēka lejupslīdi Latvijā," skaidro LLSA vadītājs Valts Ābols.