Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Piektdiena, 10. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika

Dienas komentārs

ASV sankciju provinciālais lasījums © DIENA(17)

P ēdējie divi gadi Latvijā bijuši izrāviena gadi cīņā ar korupciju, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) gājis tālāk nekā jebkad, kopā ar Ģenerālprokuratūru novedot līdz apsūdzībām Latvijas Bankas prezidenta lietu, vēršoties pie universālā starpnieka kukuļdošanā Māra Martinsona, tuvāk nekā jebkad iepriekš pieejot Andrim Amerikam un Nilam Ušakovam, vēršoties pret iepriekš neaizskaramajiem, piesegtajiem. Ja būtu jāizvēlas vismazāk ticamais laiks, kad negaidīt no partnervalsts ASV bargu norādi uz korupcijas nepietiekamu apkarošanu, šie divi pēdējie gadi noteikti būtu šāds laiks.

Viss nav tik vienkārši! © DIENA(2)

Mūsu sabiedrībā aizvien spēcīgāka kļūst tendence vienkāršoti raudzīties uz politiskajiem, ekonomiskajiem un sociālajiem procesiem Latvijā un arī citās valstīs, vērtējot notiekošo vien divās kategorijās – "labie" un "sliktie", turklāt par labiem procesiem tiek pasludināti tādi, kas dod viegli saskatāmus finansiālos ieguvumus, bet par sliktiem – visi pārējie. Tomēr tik vienkāršots skatījums ir atrauts no realitātes, un uz to diplomātiskā veidā ir norādījis Eiropas Parlaments (EP).

Izaugsme arī nākamgad © DIENA

Sekojot globālajiem procesiem, arī Latvijas ekonomika šogad ir uzrādījusi visai atšķirīgu tempu no tā, kāds tas bijis iepriekšējos divos gados. Situācija kardināli mainījās un iepriekšējo ap 5% vērto izaugsmi ir nomainījusi uz pusi mazāka.

Pircēju un tirgotāju laiks © DIENA(1)

Atskatoties uz aizejošo, 2019. gadu Latvijas ekonomikā, redzams, ka visai simboliska bijusi gan ilggadīgā parfimērijas ražotāja Dzintars pasludināšana par maksātnespējīgu, gan vērienīgā tirdzniecības centra Akropole atvēršana.

Tikt tālāk par labiem nodomiem © DIENA(4)

Rīgas domē vēsta, ka no nākamā gada janvāra katra mēneša pirmajā sestdienā tikšot slēgta autosatiksme kādā no pilsētas centra ielām. Mērķis – pārliecināties par iedzīvotāju, uzņēmēju un citu sabiedrības grupu reakciju uz izmaiņām. Attiecīgajās vietās uzņēmējiem, saskaņojot ar domi, būšot iespēja izvietot uz ielas arī kādas tirdzniecības vietas, piemēram, tirgot dzērienus. Motorizētajai satiksmei slēgtās ielas šajās dienās būs atvēlētas gājēju un velobraucēju satiksmei, kā arī pa tām turpinās kursēt sabiedriskais transports.

Globālās tirdzniecības gals? © DIENA(6)

Kopš šā gada 11. decembra ASV nostājas dēļ ir paralizēta Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) darbība. Savienotās Valstis visas prezidenta Donalda Trampa atrašanās pie varas laikā ir bloķējušas jaunu organizācijas augstākās jeb apelācijas tiesas tiesnešu iecelšanu, un PTO palicis vairs tikai viens šīs tiesas tiesnesis minimāli nepieciešamo trīs tiesnešu vietā.

Aizmirstie biznesa sācēji © DIENA(8)

Vārdos mūsu politiķi bieži uzsver to, ka Latvijai vajadzīgi spēcīgi vietējie uzņēmumi, taču, raugoties uz darbiem, aina ir gluži cita, un pēdējā laikā ir vērojami politizēti centieni vērsties pret mikrouzņēmumiem (MU). Tas gan nav nekas jauns un ir noticis jau vairakkārt. Arī MU apkarotāju argumentācija nemainās – visi MU ir slikti, jo paredz niecīgas sociālās garantijas un tiek izmantoti nodokļu shēmās.

Pieturēties pie vienota mērķa, vienota vektora © DIENA(2)

Valsts prezidents Egils Levits pagājušajā nedēļā paudis, ka valdības deklarācijām vajadzētu ciešāku sasaisti ar Nacionālo attīstības plānu (NAP). Lieliska doma! Beidzot to pauž kāds no valsts varas visaugstākā līmeņa. Cerams, izpildvara un likumdevējs ieklausīsies.

Var nonākt līdz stulbumam © DIENA(13)

Latvijā nereti mēdz uzskatīt, ka rietumvalstu kapitāla ienākšana sekmē aizvien intelektuālāku uzņēmējdarbību, kuras galarezultāts ir arī augsta līmeņa serviss. Šai atziņai kopumā var piekrist, tomēr pēdējā laika prakse arvien uzskatāmāk liecina, ka ne vienmēr tā ir.

Jaunas paradigmas tuvošanās? © DIENA(22)

Amerikas Savienotajās Valstīs plašu rezonansi izraisījusi Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova vizīte Vašingtonā, kuras laikā viņš tikās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu un valsts sekretāru Maiku Pompeo.

Tikai neaplipt ar pelējumu © DIENA

Nākamgad sagaidāmo Rīgas domes vēlēšanu rezultāts daudziem domē pārstāvētajiem ''pozicionāriem'' un arī ''opozicionāriem'' varētu radīt ne tik patīkamu pārsteigumu, kam iemesls varētu būt galvaspilsētas apkaimju biedrību aktīvāko biedru lēmums kandidēt ārkārtas vēlēšanās un aicinājums to darīt arī citiem. Šķiet, šis varētu būt pirmais vērā ņemamais gadījums, kad nopietnu konkurenci uz pašvaldības deputātu krēsliem savā ziņā appelējušajām politiskajām partijām vēlas radīt vismaz formāli bezpartejiski sabiedrības locekļi, kuru līdzšinējās aktivitātes apliecina pavisam citu skatījumu uz pašvaldības darbības jēgu un uzdevumiem, nekā to bijis ierasts redzēt.

Gaidām ASV palīdzību pret pārējiem oligarhiem © DIENA(51)

Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris, lielā mērā mūsu drošības garants, kuram acīmredzami ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs kļūtu iekšēji aizvien stiprāki, atbrīvojoties no korupcijas, naudas atmazgāšanas un oligarhijas ietekmes. Katrā ziņā amerikāņi cenšas Latvijai palīdzēt šajos procesos, un vistaustāmākie šajā sakarā ir bijuši lēmumi pret ABLV banku un banku uzraudzības sistēmu 2018. gada februārī un pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu (Latvijai un Ventspilij) un Latvijas ostu tranzītbiznesu 2019. gada decembrī.

Pa kuru ceļu ies politiķi? © DIENA(6)

Uzņēmēju mudinājumi Latvijas darba tirgu plašāk atvērt darbiniekiem no ārvalstīm un sabiedrībā jaušamā skepse pret viesstrādnieku ierašanos, ko savā politiskajā retorikā ietvērusi Nacionālā apvienība. Šāda pretēju viedokļu sadursme pēdējā laikā ir jūtama ļoti izteikti.

Latvijas politikā aizvien vairāk sociālisma © DIENA(24)

Ilgāka laika novērojumi rāda, ka Latvijas politiskā telpa kļūst aizvien kreisāka, lai arī publiski vismaz politiķi to nav gatavi atzīt, jo partiju pozicionējumā ierasts kreisumu vai labējumu vērtēt nevis pēc sociālekonomiska, bet gan etniska kritērija. Tajā pašā laikā droši vien mūsu pagātnes un arī augošās nevienlīdzības ietekmē pieprasījums pēc sociālās vienlīdzības un tās nodrošināšanai arī lielākas valsts regulējošās lomas ir liels.

Tirgojas par noteikumiem © DIENA(2)

Sočos 7. decembrī aizvadīta Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko kārtējā tikšanās, kuras laikā apspriesta abu valstu padziļināta ekonomiskā integrācija tā dēvētās vienotās valsts ietvaros.

Latvijas divas realitātes © DIENA(7)

Sabiedrisko mediju pievēršanās veselības aprūpes sistēmas izpētei ir atklājusi tik baisu ainu, ka rodas iespaids, ka dzīvošana mūsu valstī ir nevērīga rīcība pašam pret sevi, jo tiek stāstīts, ka veselības aprūpes pakalpojumi nav pieejami, ilgi jāgaida, lai tiktu uz konsultāciju pie ārsta un nepieciešamajām pārbaudēm, un tad, kad izdodas uz konsultāciju un pārbaudēm tikt, tad mediķu attieksme ir briesmīga un diagnoze var tikt noteikta nepareizi.

Šķirti vai kopā © DIENA

Uzmanības centrā nonākušas iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. Par to gaitu – un kur nu vēl rezultātiem – ir pāragri spriest, tomēr dažas partiju apsvērtās taktikas detaļas jau parādījušās publiskajā telpā, tās jau varam, kā saka, mazliet apsmadzeņot.

Kazāks sargās Rimšēviča paražas © DIENA(24)

Ilmāra Rimšēviča un viņa drošības naudas iemaksātāja Andra Kreislera copes partnera Mārtiņa Kazāka virzīšana Latvijas Bankas prezidenta amatam parāda, ka skaļā Rimšēviča kukuļņemšanas lieta nav izbiedējusi ne viņa lokam pietuvinātos, ne tā saukto politisko eliti, kura, tiesībsargājošo iestāžu klusējot pieskatīta, šonedēļ grasās nobalsot par Rimšēviča laiku un ieražu turpināšanos valsts centrālajā bankā.

Visi riski apzināti? © DIENA(8)

Redzot valdības partiju aktīvo rosīšanos ap jautājumu par pašvaldību vēlēšanām, vairs nav šaubu, ka drīzas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas ir neizbēgamas. Motivācijas tam, lai tā būtu, ir pietiekami daudz – gan sāktā parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu, gan mediķu nerimstošā neapmierinātība ar politiķu nepildītajiem solījumiem, gan klamzīgā administratīvi teritoriālās reformas gaita, gan ekonomikas izaugsmes mazināšanās, kas spiež spert arī nepopulārus soļus, tostarp par nodokļu izmaiņām, gan arī sabiedrības sašutums par politiķu pielemto valsts budžeta finansējuma palielināšanu savām partijām – no tā visa sabiedrības uzmanība būtu kaut kā jānovērš, kaut vai, līdzībās runājot, radot haosu kaimiņsētā, tā novēršot skatus no nekārtībām pašu mājā.

Nepiepildīto cerību formāts Parīzē © DIENA(6)

Pirmdien, 9. decembrī, Parīzē pēc vairāku gadu pārtraukuma paredzēta tikšanās tā dēvētajā Normandijas četrinieka formātā, ar kuru lielas cerības saista Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Tajā pašā laikā varbūtība, ka Parīzē varētu tikt pārskatītas Ukrainai problemātiskās Minskas vienošanās, ir tuva nullei.

Bīstamais naivuma triumfs © DIENA(6)

Laiku pa laikam gadās dzirdēt par cilvēkiem, kuri cietuši finansiālus zaudējumus, uzticoties viltīgiem shēmotājiem. Piemēram, nesen plaši tika apspriests gadījums ar finanšu sektora uzņēmumu, kam Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) par negodīgu komercpraksi pat piemēroja sodu 50 000 eiro apmērā.

Pulksteni darbina ne tikai viens liels zobrats © DIENA(6)

Ekonomikas cikliskums un globālie procesi ir tikai daļa no faktoriem, kas tieši un netieši ietekmē valstu, to uzņēmēju un iedzīvotāju finanšu un cita veida labklājību. Un Latvija kā maza valsts ar mazu ekonomiku tikpat kā nemaz nav spējīga ietekmēt ne pirmo, ne otro faktoru. Šie riski Latvijai kā valstij kopumā vienmēr ir bijuši un būs, un tikai pārāk optimistiski cilvēki savās nākotnes prognozēs tos neņem vērā.

Gadadiena bez optimisma © DIENA(11)

Londonā 3. un 4. decembrī notiek Ziemeļatlantijas alianses valstu līderu samits un pie viena arī organizācijas 70. gada jubilejas pieticīga atzīmēšana. Pieticīga tāpēc, ka starp alianses dalībvalstīm parādās aizvien izteiktākas pretrunas, kas nopietni ietekmē NATO vienotību un apdraud tās nākotni.

Ar akcīzi vien par maz © DIENA(2)

Brīdī, kad ekonomika strauji aug un vērā ņemams kāpums ir jūtams vairumā lielo tautsaimniecības sektoru, viss šķiet labi un par kādiem nepieciešamajiem uzlabojumiem tiek runāts maz un darīts vēl mazāk. Tā tas turpinās līdz brīdim, kad izaugsmes tempi sāk strauji kristies, un, rodoties visai nepatīkamām atskārsmēm, notiek drudžainas darbības, lai kaut ko saglābtu.

Juridiskais atzinums ministra atmazgāšanai © DIENA(11)

Aizvadītajā pirmdienā no satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) mutes izdzirdot, ka Satiksmes ministrija (SM) pasūtījusi juridisko atzinumu par milzīgajām Latvijas dzelzceļa (LDz) vadības atlaišanas kompensācijām, daudzi, arī es, sašūmējās, ka SM tērē valsts naudu, lai kāds juristu birojs it kā no malas pateiktu, ka pie vainas "sistēma", kas citu risinājumu nepieļāva.

Globālās bažas par klimatu © DIENA(19)

Eiropas Parlaments (EP) pasludinājis ārkārtas stāvokli klimata jomā, un "ārkārtas stāvoklis" ir jēdziens, kas liek domāt – situācija jāuztver nopietni. Tiesa gan, EP deputāts no Latvijas Roberts Zīle (NA) sociālajā tīklā Facebook.com norādījis, ka atbilstošāks jēdziens būtu "neatliekams" (angļu valodā – urgent), nevis "ārkārtas" (angļu valodā – emergency), un uzsvēris, ka "jārīkojas mērķēti, nevis jāceļ haoss".

Amerikāņu treģēdijas priekšvēstnese? © DIENA(51)

Amerikas Savienotajās Valstīs lielu rezonansi izraisījusi Kongresa Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi atklātā vēstule partijas biedriem, kuru atsevišķi eksperti nodēvējuši pat par jaunas amerikāņu traģēdijas priekšvēstnesi.

Pārprastais elitārisms © DIENA(15)

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) šoruden izteica pieļāvumu, ka augstskolās par valsts budžeta līdzekļiem vajadzētu studēt vien tiem jauniešiem, kuru vidējā atzīme iepriekšējā izglītošanās posmā bijusi vismaz septiņas balles, kā arī nav bijis neviena nesekmīga vērtējuma.