Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Dienas komentārs

Aukstā kara dalībnieku saraksti © DIENA(10)

Aukstā kara ar Ķīnu neizbēgamības fonā izdevums Foreign Affairs publiskoja plašu un gana nopietnu analīzi par veidiem, kā Rietumiem kopīgiem spēkiem gūt uzvaru šajā konfrontācijā.

Kas seko slepenībai © DIENA(6)

Daudzie, turklāt visai pamatotie dažādu jomu pārstāvju iebildumi pret Finanšu ministrijas sagatavoto nodokļu reformas projektu jo īpaši izceļ pašreizējās valdības vājo vietu – darbošanos, tā teikt, viensētas režīmā tā vietā, lai risinājumus meklētu diskusijās ar plašu iesaistīto personu un institūciju loku, iepriekš precīzi definējot mērķi.

Covid-19 sašķels sabiedrību? © DIENA(3)

Nenoliedzami šis Covid-19 krīzes laiks ir unikāls, un patlaban jau ir izkristalizējies jautājums – vai Covid-19 sašķels sabiedrību? Uzņēmējdarbības vidē tiek runāts par to, ka Covid-19 izplatības riski un to ierobežošanai ieviestie pasākumi sadala nozares tādās, kas ir ieguvējas (piemēram, e-komercija), tādās, kas ir zaudētājas (tūrisma industrija u. c.), un tādās, kuru darbība tiek ietekmēta tikai minimāli, kā tas ir būvniecībā.

Latvijas ekonomiskās atgūšanās signāli © DIENA(1)

Neraugoties uz to, ka Starptautiskā Valūtas fonda prognozes par pasaules ekonomisko sniegumu jūnijā bija krietni sliktākas nekā aprīlī, atsevišķas pašmāju norises vedina domāt, ka vismaz mūsu tautsaimniecībai ir kaut nelielas cerības jau tuvākajā laikā "ieiet vismaz kaut kādās sliedēs".

Trešā ceļa variants © DIENA(21)

Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā un vēl virknē valsts lielāko pilsētu turpinās protesti, kas sākās pat vēl pirms tam, pirms prezidents Aleksandrs Lukašenko bija oficiāli pasludināts par 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu pārliecinošu uzvarētāju.

Politiķi sacenšas populismā © DIENA(5)

Laikā pirms 13. Saeimas vēlēšanām radās iespaids, ka zemāk pa vēlēšanu kampaņu kvalitātes kāpnēm politiskie spēki vairs nokrist nevar, nevar nodemonstrēt vēl primitīvāku populismu un nevar vēl spilgtāk demonstrēt to, ka uzskata vēlētājus par aprobežotiem cilvēkiem, kuri uzķeras uz tukšu solījumu un emocionālu frāžu āķa. Respektīvi, šķita, ka politiķiem nav vairs zemāk kur krist. Taču priekšvēlēšanu kampaņas pirms 29. augustā gaidāmajām Rīgas domes (RD) vēlēšanām apliecina, ka var iestigt vēl dziļākā populismā nekā pirms 13. Saeimas vēlēšanām.

Priekšvēlēšanu solījumi šķeļ valdību © DIENA(7)

Kampaņa Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanām kļuvusi par partiju vairāksolīšanu ne tikai galvaspilsētas, bet arī visas valsts mērogā. Sākuši ar jauniestādāmo koku skaitu un frāzēm par Rīgas draudzīgumu, partijas no ēteriskiem solījumiem ķērušās pie smagās artilērijas, kam ar rīdzinieku ērtībām vien maz sakara. Mediķu algām pievienojušies solījumi par nekustamā īpašuma nodokli un nu jau arī vecuma pensiju palielināšanu. Vienlaikus ir skaidrs, ka visam naudas nepietiek un RD vēlēšanas ietekmēs dažu valdības partiju iespējas panākt tieši savu solījumu izpildi.

Spēle ar valsts naudu © DIENA(5)

Laikā, kad grūtībās nonākušajiem privātajiem uzņēmējiem nereti līdz pat sīkākajai niansei nākas sniegt argumentus un pamatojumus, lai varētu vispār pretendēt uz finanšu palīdzību Covid-19 negatīvo seku pārvarēšanai, valsts kapitālsabiedrībām nauda no valsts (lasi – mūsu kopējā) maka tiek piešķirta ar vieglu roku, pat īsti nezinot, vai piešķirtos daudzos miljonus eiro vispār kādreiz atgūs.

Vien skaitļi. Kur cilvēks? © DIENA(6)

Mulsina valdošo politiķu reakcija uz nepieciešamību pildīt Satversmes tiesas nolemto par iztikas nodrošināšanu sabiedrības nabadzīgākajai daļai. Vieni atrunājas, ka budžetā nemaz tik daudz naudas neesot, otri tiecas stumt atbildību no sevis prom kaut vai pašvaldību virzienā, vēl kāds skaita kopā visus it kā pieejamos pabalstus un atbalstus un kalkulē, vai jau tagad nav dots par daudz.

Izvēle ar daudzām niansēm © DIENA(7)

No tā, kādu izdosies noslēgt tirdzniecības vienošanos starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību (ES), aizvien lielākā mērā kļūst atkarīgas arī sarunas par tirdzniecības vienošanos starp Lielbritāniju un ASV. Papildu faktors šajā gadījumā ir neskaidrais ASV prezidenta vēlēšanu iznākums.

Pirmie soļi – bez nodokļiem? © DIENA(4)

Nesen tika paziņots, ka sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv sākta parakstu vākšana par atvieglotu nodokļu politiku mazajiem uzņēmumiem, un, kā akcentē LETA, tiek piedāvāts variants: kamēr "apgrozījums mazajā uzņēmumā nesasniedz 12 000 eiro gadā uz vienu nodarbināto, nodokļi nebūtu jāmaksā".

Cik rūgta pēcgarša draud Latvijai? © DIENA(10)

Varam ieklausīties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paziņojumos un viedokļos, bet varam, protams, tos arī ignorēt un nedaudz izsmiet. Sevišķi, zinot visu neseno vēsturi, tajā skaitā ASV pausto attieksmi pret PVO un arī pašas organizācijas ne vienmēr loģisko un adekvāto rīcību un reakciju uz notikumiem. Un tomēr ir nianses, kas arī man – atzīšos, salīdzinoši skeptiski pret PVO noskaņotam, – liek ieklausīties PVO pašreizējās situācijas vērtējumā nākotnes kontekstā.

Apšaubāmas vēlēšanas © DIENA(5)

​Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps sev raksturīgajā stilā ierakstīja sociālajā tīklā Twitter, ka vēlas pārcelt novembra sākumā paredzētās vēlēšanas, jo neuzskata gaidāmos balsojumus pa pastu par godīgiem.

Par kritisko domāšanu © DIENA(9)

Uzmanību piesaistīja Valsts prezidenta Egila Levita tēze intervijā sabiedriskajam radio, ka neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) pilsoņi varēšot izteikt gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās. Te uzreiz gribētos piesaukt citu viņa tajā pašā raidījumā izteikto – ka demokrātiju valstī apdraud populisms, iedzīvotāju kritiskās domāšanas līmenis kopumā ir zems, tāpēc valstij ir jāstrādā vairāk pie tā, lai veicinātu kritiskās domāšanas attīstību sabiedrībā. Kas gan cits, ja ne populisms, vien skaista, bet bezvērtīga frāze ir augstāk minētais izteikums par ATR?!

Gaidām, ko teiks valdība © DIENA(4)

Pagājušajā nedēļā, raugoties uz dažādiem statistikas datiem, tas, ka iespaids nav iepriecinošs, bija jāatzīst pat pārliecinātiem optimistiem, kuri gan ikdienā, gan virtuālajā vidē distancējas no mūžam vaimanājošajiem ''viss ir slikti'' kulta piekritējiem.

Ne visai godīgs piedāvājums(2)

Veselības ministres Ilzes Viņķeles (Attīstībai/Par!) piedāvātais jaunais mediķu atalgojuma modelis esošā nepildītā mediķu algu pieauguma vietā piedāvā jaunu atlikto pieaugumu. Tā īsumā varētu raksturot šo piedāvājumu, kurā ir daudz ne mazāk svarīgu politisko zemūdens akmeņu.

Manevri varas saglabāšanai © DIENA(32)

Nedēļas vidū Baltkrievijas varas iestādes paziņoja, ka valstī aizturēti 33 tā dēvētie vāgnerieši – neoficiālās Krievijas militārās kompānijas kaujinieki –, kas ieradušies valstī ar mērķi destabilizēt situāciju prezidenta vēlēšanu priekšvakarā. Pret aizturētajiem ierosināta krimināllieta par terora aktu gatavošanu un tiek apgalvots, ka Baltkrievijā atrodas vēl ap 200 vāgneriešu.

Dārgais politiskais teātris © DIENA(3)

Pēdējo nedēļu laikā uzmanības centrā nonācis Liepājas teātris. Diemžēl plašās popularitātes iemesls ir ar ļoti negatīvu pieskaņu, jo Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojumi teātri ir noveduši ļoti tuvu bankrotam.

Uzmanīs viesstrādniekus © DIENA(6)

Mūsu valstī un arī kaimiņzemē Lietuvā fiksētie gadījumi, kad Covid-19 konstatēts no ārvalstīm iebraukušajiem darbiniekiem, respektīvi, viesstrādniekiem, ir aktualizējuši tēmu par viesstrādnieku lomu Baltijas ekonomikā.

Ar ārstu zīmi pēc valsts noslēpuma © DIENA(10)

Valdība lēmusi, ka gadījumos, ja iestādei, kas piešķir atļaujas pieejai valsts noslēpumam, būs pamatotas aizdomas, ka pretendentam uz speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam ir psihiski un uzvedības traucējumi, tai skaitā traucējumi alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu lietošanas dēļ, kas dod pamatu apšaubīt viņa spēju ievērot valsts noslēpuma aizsardzības nosacījumus, konkrēto cilvēku nosūtīs uz veselības pārbaudi. Jāsaka – loģisks solis. Bet!

Aukstais karš 2.0(13)

Iepriekšējās nedēļas nogalē ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo noturēja runu ar nosaukumu Komunistiskā Ķīna un brīvās pasaules nākotne, kas daudzviet jau nodēvēta par Fultonu 2.0 (pēc analoģijas ar Vinstona Čērčila slaveno runu), kā arī par jauna aukstā kara, šoreiz starp ASV un Ķīnu, izsludināšanu

Dārgie dzērāji © DIENA(13)

Uzmanību piesaistīja dokuments ar nosaukumu "Alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāns 2020.–2022. gadam", ko valdība gatavojas akceptēt 28. jūlijā. Tēma ārkārtīgi aktuāla, taču mulsina vairāki aspekti, kas ar to saistīti.

Priekšvēlēšanu kampaņas netīrā virtuve © DIENA(10)

Mēnesi pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām partiju kampaņas uzrāda visas tās problēmas, kas vismaz pēdējā desmitgadē novērotas gan pašvaldību, gan Saeimas līmeņa vēlēšanās. Vēl neaptraipījušos, idejisku, bet ietekmes ziņā marginālu politisko spēku "uzpirkšana", kvotu sistēmas, sastādot kopīgos vēlēšanu sarakstus, un aizdomīgi finansētas individuālās kampaņas, lai šo kvotu principu apietu un nodrošinātu tieši "savējo" kandidātu ievēlēšanu, uz kuriem varēs paļauties īpaši sensitīvu, sponsoru interesēs tapušu lēmumu pieņemšanā.

Trūkumi saziņā ar tautu © DIENA(13)

Nesen Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotāji saņēma paziņojumu: "Ir pienācis ziņojums Informācija no Aizsardzības ministrijas no VID. Lai iepazītos ar ziņojuma saturu, jāpieslēdzas EDS." Konkrētajā gadījumā ar ziņojuma saturu – bukletu Kā rīkoties krīzes gadījumā – kopumā viss ir kārtībā. Var diskutēt par satura niansēm, bet jāsaprot, ka nav iespējams sagatavot tādus ieteikumus, kurus par izciliem uzskatītu visi to saņēmēji.

Sankcijas ne tikai Krievijas gāzes dēļ © DIENA(25)

Vācijā turpina vērsties plašumā sašutums par ASV centieniem paplašināt sankcijas pret Vāciju un Krieviju savienojošā gāzes vada Ziemeļu straume 2 būvniecību, tāpat tiek draudēts sankcijām pakļaut arī gāzes vada Turku straume turpinājumu Eiropā.

Bez populisma, kungi! © DIENA(3)

Uzņēmēji vēlas stabilitāti, paredzamas nodokļu izmaiņas, konkurētspējīgu vidi un pārdomātus lēmumus, lai var plānot un rēķināties ar izdevumu slogu. Nav pieļaujamas nodokļu izmaiņas tikai mainīšanas pēc vai uzliekot kaut mazāko papildu izmaksu vai administratīvo slogu tiem, kas jau šobrīd godprātīgi maksā visus nodokļus. Šādu diezgan vienkāršu, bet reizē precīzu viedokli nesen notikušajā uzņēmēju un politiķu diskusijā pauda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis.

Kuram jājūtas atbildīgam? © DIENA(9)

Uzskats, ka citās valstīs, it īpaši tajās, kas atrodas uz ziemeļiem no Latvijas, viss notiek labāk, gudrāk un pareizāk, ir visai diskutabls. Tomēr saistībā ar nesen virmojušajām emocijām par cilvēku drūzmēšanos brīvdabas pasākumā Rīgā, Tērbatas ielā, un novērojumiem šovasar Helsinkos un citur Somijā, jāsecina vien ir, ka salīdzinājums tiešām ne vienmēr ir glaimojošs mūsu valstij.

Īpašo attiecību beigas © DIENA(13)

Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas valdība oficiāli paziņoja par lēmumu pilnībā atteikties no Ķīnas informācijas tehnoloģiju kompānijas Huawei iesaistes piektās paaudzes (5G) mobilo sakaru infrastruktūras izveidē. Vienlaikus šis lēmums, visticamāk, atstās ievērojamu ietekmi kā uz Lielbritānijas tautsaimniecību, tā iecerēm globālajā politikā.

Lai daži nebūtu atstumti © DIENA(3)

Pandēmijas laika ekonomika – šāds jēdziens pamanāms aizvien biežāk. Tiek prognozēts, ka tuvākajā laikā neatjaunosies tāda ekonomiskā situācija un tāda ikdienas dzīve, kāda tā bija līdz šim pavasarim, kad par globāla mēroga risku kļuva Covid-19. Turklāt pandēmijas laika ekonomika nes līdzi to, ka mainās dažādu nozaru loma tautsaimniecībā.