Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 23. februāris
Haralds, Almants

Dienas komentārs

Ar puscūci pie ministra sievas © DIENA(34)

Rūgti ironiski, ka Saeima kosmētiskos un neefektīvos grozījumus, kas amatpersonām liedz ieņemt algotus amatus biedrībās, pieņēma tieši nedēļā, kad uz Sabiedrības integrācijas fonda direktores amatu tika virzīta amatpersonas sieva, kura gadiem ilgi spējusi savā biedrībā piesaistīt fantastiska apmēra ziedojumus no vīra un viņa partijas labvēlībā ieinteresētu miljonāru kabatām. Runa ir par grozījumiem likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā un pašvaldību ministra Jura Pūces (Attīstībai/Par!) sievu Zaigu Pūci.

Tikai uzplēš brūces © DIENA(3)

Pusdarbu darītāji. Tā varētu raksturot ļoti daudzus šā laika politiķus. Turklāt ne tikai tos, kas Saeimā vai valdībā, bet arī pašvaldībās esošos. Proti, ja vismaz kāds no viņu iesāktajiem darbiem būtu pabeigts līdz galam, kvalitatīvi, tas būtu kā veiksmes stāsts, ko atcerētos ilgi, bet tā vietā redzam, ka kaut ko gan mēģina darīt, taču plašā frontē, visam spēku nepietiek, tad nu rezultāts ir tāds... nekāds. Vienalga, vai tas būtu nākamā gada valsts budžets, reformas jomās, kurās tās pieteiktas, vai, piemēram, – Rīgas pašvaldības līmenī – bēdīgi slavenā Barona iela.

Nekā personiska, tikai bizness © DIENA(21)

Nedēļas vidū Dānijas varas iestādes izsniedza atļauju politiski diskutablā gāzesvada Ziemeļu straume – 2 būvniecībai šīs valsts ekonomiskajā zonā, novēršot pēdējo šķērsli Krieviju un Vāciju savienojošā gāzesvada būvnieku ceļā.

Budžetu var nākties grozīt © DIENA(10)

Mediķu protesti nav pareizais ceļš, lai tiktu pie algu pieauguma, īstais ceļš ir lielāka ekonomika, LTV raidījumā Rīta panorāma atzina Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars.

Iet līdzi laikam un neatpalikt © DIENA(3)

Saistībā ar izglītības politikas veidotāju pieļāvumu, ka skolām ar niecīgu skolēnu skaitu nav nākotnes, un pašvaldību pārstāvju iebildumiem pret šādu redzējumu oktobrī atkal kārtējo reizi uzvirmoja diskusija par skolu kvalitāti.

Veiksmes stāsta noriets © DIENA(30)

Iespaidīgus mērogus Čīlē sasnieguši pret valdību vērstie protesti, kas formāli sākās nenozīmīga metro biļešu cenu paaugstinājuma dēļ. Tajā pašā laikā daži peso kļuva par to salmiņu, kas pārlauza kamieļa muguru un noveduši pie protestiem pret Čīles kopējo politisko kursu jeb tā dēvēto neoliberālismu. ​

Parlaments – butaforija? © DIENA(13)

Tas ik gadu atkārtojas no jauna, lai arī kādas partijas būtu katru reizi pie varas. Vispirms nākamā gada budžetu vairāk vai mazāk atklāti izdiskutē valdība, tad ar iegūto rezultātu neapmierinātie ministri deklarē, ka par taisnīgu naudas sadali vēl pacīnīsies Saeimā, taču, kad budžeta likuma projekts nonāk parlamentā, visu iesaistīto "dziesma" pēkšņi jau skan pilnīgi citiem vārdiem – ja kādam rosina piešķirt papildu līdzekļus, tad arī esot jānorāda, kuram citam tos ņems nost. Kā saka, naudas dalīšanas vilciens aizgājis, ja neesat apmierināti ar to, kas ir, lieciet mums mieru, plūcieties paši savā starpā...

Pagaidām Saskaņas plāns ir Urbanovičs © DIENA(3)

Lielākā intriga nevainīgiem, partijas iekšējās intrigās neiesvaidītiem malā stāvētājiem pēc sestdien notikušā Saskaņas kongresa noteikti varētu būt, vai Jāņa Urbanoviča īstenotā varas sakoncentrēšana savās rokās, kad uz partijas vadīšanu raujas "jaunie" – Vjačeslavs Dombrovskis un Andris Morozovs –, tikai palielinās iekšējās šķelšanās tendences vai gluži otrādi – atrisinās šo un citas problēmas, uz ko cer Urbanovičam lojālie. Jautājums ir, vai potenciālo varas "mantinieku" iekļaušana valdē būs pietiekams pagaidu solis.

ASV demokrātu pēdējais salmiņš © DIENA(17)

Turpina uzņemt apgriezienus demokrātu iniciēta ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta procedūra. Šī procedūra, pat ja tā arī nenovedīs pie impīčmenta, ir kļuvusi par demokrātu pēdējo salmiņu, pie kura partija turas, lai saglabātu vismaz kaut kādas izredzes uzvarēt nākamgad gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Nespēja mainīties © DIENA(4)

Uzmanību piesaistīja divi skandāli. Katrs, kā saka, no savas operas, bet ar vienojošu iezīmi. Latvijas Vēstneša un Dzintara bēdu stāsti.

Starpvalstu vilcienu gaidot(5)

Nesenā pagātnē aviosatiksme bija tas transporta jomas segments, ko apvija spožs sajūsmas oreols. Lidsabiedrību piedāvājumam vēršoties plašumā, pieaugot konkurencei un samazinoties aviobiļešu cenām, daudzu valstu, arī Latvijas iedzīvotāji raudzījās uz iespēju ar lidmašīnu doties komandējumos, atpūtas ceļojumos un viesos kā uz ilgi lolotu sapņu piepildījumu.

Kapitālais remonts vai kapitālais haoss? © DIENA(5)

Saeimā ceļu uz apstiprināšanu sācis nākamā gada budžeta projekts un to pavadošie likumi. Iepriekšējo (šī gada) budžetu Kariņa (JV) vadītā valdība saņēma mantojumā, bet šis nu ir pilnībā pašu radīts. Vainu par tā nepilnībām nebūs uz ko novelt.

Lūzuma gads? © DIENA(1)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Briselē bez vienošanās par iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju noslēdzās Eiropas Savienības (ES) valstu līderu samits. Eiropas Komisija (EK) sākt iestāšanās sarunas ar abām šīm Rietumbalkānu valstīm aicināja vēl šā gada pirmajā pusē.

ES naudu vēstures izpētei! © DIENA(8)

Atbalsts zinātniskajiem pētījumiem, turklāt ne tikai medicīnā un eksaktajās jomās, bet arī humanitārajās un sociālajās zinātnēs ir temats, kam nopietnu uzmanību pievērsis Eiropas Parlaments (EP). Globālais mērķis ir iegūt inovatīvus pētījumus, kas visā Eiropas Savienībā (ES) paaugstinātu ne tikai ekonomisko konkurētspēju un iedzīvotāju labklājību, bet arī izpratni par būtiskiem intelektuālajiem jautājumiem – sākot no vēstures līdz aktuāliem politiskajiem procesiem.

Diena pēc budžeta pieņemšanas © DIENA

Mums ir politiskā vide, kurā budžeta pieņemšana allaž ir bijusi kā atskaites punkts brīdim, pēc kura valdošā koalīcija var nedaudz atslābināt disciplīnas rāmjus, jo ir pārvarēts katrai valdībai kritiskais moments, kas var nozīmēt tās krišanu budžeta nepieņemšanas gadījumā, un koalīcija var pievērsties iekšējos konfliktus sološākiem procesiem. Šajā gadījumā, piemēram, lemšanai par dažādu amatpersonu apstiprināšanu amatā.

"Pareizie" un "nepareizie" © DIENA(2)

Veidi, kā tiek atlasīti augstos valsts amatos apstiprināmie, un arī jezga ap šo procesu vienmēr piesaista īpašu uzmanību. Pavisam nesen piedzīvojām seriālu, ko varētu raksturot gluži kā ceļa izbūvi, pa kuru Egilam Levitam baltā zirgā iejāt Rīgas pilī. Bija plaša kampaņa par to, ka viņš un tikai viņš ir cienīgs šim augstajam amatam. Šai idejai bija liels fanu pulks, tas interneta vidē teju vai par valsts nodevējiem centās padarīt ikkatru šīs "vienīgās izvēles" apšaubītāju. Labi, rezultāts nav slikts, Levits tiešām sevi labi parāda Valsts prezidenta amatā, tomēr veids, kā viņš tika tam virzīts, gan bija dīvains un, vēl maigi sakot, pārcentīgs.

Ideoloģija pret pragmatismu © DIENA(26)

Aizvadītas ASV Demokrātiskās partijas kandidātu jau ceturtās priekšvēlēšanu debates, kuras uzmanību piesaistīja galvenokārt ar viceprezidenta Džo Baidena centieniem saglābt sašķobījušās pozīcijas cīņā par demokrātu nomināciju.

Politiskie negauši © DIENA(20)

Konkurences padome izsludinājusi akciju Nejēdzīgākais šķērslis konkurencei, kurā jāpiesaka likumos, Ministru kabineta noteikumos un citos normatīvos iekļautie nepamatotie ierobežojumi konkurencei. Žēl, ka tā attiecas tikai uz uzņēmējdarbību, citādi varētu uzreiz piedāvāt konkrētu slikto piemēru. Un tā ir partiju finansēšana no valsts budžeta.

(Ne-)izpratne par labklājību © DIENA(4)

Diskusiju par to, kādas gan īsti ir mūsu valdības prioritātes nācijas turības nodrošināšanā, aktualizējis labklājības ministres Ramonas Petravičas nesen teiktais, ka viņa atbalsta Latvijas darba tirgus plašāku atvēršanu viesstrādniekiem no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības (ES).

Mazāka izaugsme. Recesijas iestāšanās? © DIENA

Ziņas, kas pēdējā laikā tiek saņemtas no dažādiem avotiem par potenciālajām norisēm Latvijas tautsaimniecībā, ir visai atšķirīgas un, kamēr viens ekonomikas segments var priecāties par esošu un turpmāk prognozētu izaugsmi, citiem nākas samierināties ar darbības sašaurināšanos un cenu kritumu.

Maiņas monēta citu spēlēs © DIENA(14)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Turcijas armija sāka iebrukumu Sīrijas Kurdistānā. Operācija ir vērsta pret pamatā no kurdiem sastāvošajiem Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem (SDF), kas Turcijā tiek uzskatīti par saistītiem ar valstī aizliegto Kurdistānas Strādnieku partiju.

Krīzes mācības? Kas tas? © DIENA(4)

Fiskālās disciplīnas padome, izvērtējot Finanšu ministrijas sagatavoto vidēja termiņa budžeta ietvaru turpmākajiem trim gadiem, mudina domāt par lielāku drošības spilvena izveidi nebaltām dienām. Īpaši, ņemot vērā, ka ieejam ekonomikas ciklā ar lejupslīdošu fāzi, jārēķinās ar neprognozējamām Brexit sekām, tāpat Latvijas eksportu un līdz ar to valsts ekonomisko situāciju un arī budžetu var ietekmēt tirdzniecības kari starp ASV, Eiropu un Ķīnu. Finanšu ministrs gan mierina, ka tik traki jau neesot, arī rezerves, kaut nelielas, bet būšot.

Tirgus ap finanšu un kapitāla tirgu © DIENA(1)

Veids, kādā uz amatu tiek virzīta nākamā iespējamā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes priekšsēdētāja Santa Purgaile – partijām acīmredzami kaulējoties un mainot viedokļus – satur visas politiskā tirgus pazīmes, kas kārtējo reizi ar bažām liek raudzīties uz premjerministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) pasludinātā finanšu sistēmas "kapitālā remonta" kvalitāti.

Eiropeiska minimālā alga © DIENA(16)

Nepieciešams mazināt Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzību! Šāds apgalvojums nesen izskanējis Briselē, jo finansiālās nevienlīdzības tēmai uzmanību pievērsuši gan Eiropas Parlamenta (EP) deputāti, gan Eiropas Komisija.

Komunisma rēgs valdībā © DIENA(23)

Aizvadītajā nedēļā uzmanību piesaistīja gan izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) paustais tikšanās laikā ar pedagogiem, gan Saeimā notiekošās debates pirms balsojuma par neuzticības izteikšanu viņai. Abi notikumi saistāmi arī saturiski, jo liela daļa no deputātu pārmetumiem bija ar atsauci uz iepriekš notikušo un aģentūras LETA atreferēto Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības padomes ārkārtas sēdi.

Kaislības ap Šteinmeiera formulu © DIENA(15)

Skaļus vienošanās ar Krievijas atbalstītajiem Ukrainas austrumu jeb Donbasa separātistiem un Maskavu pretinieku protestus izraisījusi oficiālās Kijevas piekrišana tā dēvētajai Šteinmeiera formulai. Vienlaikus ir aizdomas, ka formula tiek izmantota arī kā aizsegs iekšpolitiskajās cīņās.

Par valodām bez politikas © DIENA(15)

Temats "valoda" un viss, kas ar to saistīts, mūsu valstī tiek uztverts ārkārtīgi emocionāli un politizēti, un iemesli šādai uztverei, protams, skaņojas Latvijas sarežģītajā vēsturē. Taču, distancējoties no vēsturiskajām traumām, ikvienam ir godīgi jāatzīst, ka valoda ir saziņas un informācijas ieguves pamats un jo vairāk valodu cilvēks pārvalda, jo plašākas sazināšanās un informācijas iegūšanas iespējas viņam paveras.