Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Piektdiena, 28. februāris
Skaidrīte, Justs, Skaidra

Dienas komentārs

Pasažieriem vajag ko labāku © DIENA(8)

Aizsākot kampaņu Pamēģini sabiedrisko!, Autotransporta direkcija un Pasažieru vilciens pauž tos pašus aicinājumus, kas jau dzirdēti citviet Eiropā, proti, saudzēsim apkārtējo vidi, neveidosim sastrēgumus un nenoniecināsim sabiedrisko transportu.

Sākotnēji tikai ekonomika © DIENA(12)

Nedēļas sākumā Krievijas laikraksts Kommersant publiskoja informāciju par tā rīcībā nonākušo Krievijas un Baltkrievijas tālākās integrācijas plānu, kas ir daļa no virzības uz tā saucamo vienoto valsti. Kā norādīja laikraksts, dažās ekonomikas jomās paredzēta integrācija, plašāka nekā pašlaik pastāv Eiropas Savienībā (ES), sasniedzot konfederatīvas valsts līmeni.

Valdībai uzglūn tiesiskuma krīze © DIENA(19)

Aizvien vairāk šķiet, ka līdakas ielaišana karūsu dīķī, lai pēdējās pašapmierinātībā nekļūtu pārmērīgi kuslas, var draudēt ar nezināmiem riskiem pašiem zaļsvārces ielaidējiem. Runa ir par vēlmi atšķaidīt Saeimā iepriekš esošās partijas ar jauniem spēkiem, kuri nu ķērušies pie sava pirmā patstāvīgi veidojamā budžeta.

Nevajag vienkāršot! © DIENA(1)

Bezdarba līmenis Latvijā augusta beigās bija 5,9%, rāda Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotie dati. NVA arī vēsta, ka reģistrēto bezdarbnieku skaits mūsu valstī augusta nogalē bija 54 390, bet brīvo darba vietu skaits – 31 691. Tātad, ja raugās tikai uz sausiem cipariem, tad, aizpildot visas vakances, vairāk nekā puse bezdarbnieku teorētiski varētu sākt strādāt. Jāatceras arī, ka pēdējā laikā par strādājošo trūkumu sūdzas gan dažādu nozaru uzņēmēji, gan arī darba devēji no valsts un pašvaldību sektora.

Valsts policijas iestrēgušās reformas © DIENA(8)

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) jau pirms vairākiem mēnešiem kategoriski paziņoja par plāniem veikt izmaiņas Valsts policijas vadībā un neapmierinātību ar tās priekšnieku Intu Ķuzi. Tas, ka pārmaiņas vēl aizvien nav notikušas, par spīti tam, ka intensīvi tiek apspriesti dažādi Ķuža pēcteči, iekšlietu ministra autoritāti nevairo.

Komforta slimība jāizslimo © DIENA(9)

Iedomājies, viesnīcā daži grami sāls, eļļa, cukurs – katrs atsevišķā iepakojumā! Tiešām tā vajag katru porciju safasēt?! Tiešām nevar uz galda nolikt kopīgi lietojamus sāls un cukura trauciņus, eļļas pudelītes?! – apmēram ar šādiem vārdiem sākas saruna ar tuvu cilvēku, kurš nule atgriezies no tālāka ceļojuma.

Likumsakarīgs iznākums © DIENA(9)

Nedēļas sākumā ASV prezidents Donalds Tramps daudziem negaidīti no amata atstādināja savu padomnieku nacionālās drošības jautājumos Džonu Boltonu. Vienlaikus šāds ASV prezidenta solis bija pilnībā prognozējams viņa un Boltona radikāli atšķirīgo uzskatu par kopējo ārpolitisko kursu dēļ.

Pārņemt Eiropas pieredzi © DIENA(5)

Eiropas Komisijas jaunā sastāva formēšanās gaita neviļus vedina vilkt paralēles ar to, kā ierasti top mūsu valdības. Proti, kādi filtri vienā gadījumā tiek, otrā netiek izmantoti, lai augstos amatus nevarētu ieņemt acīmredzami nekompetenti, nevarīgi vai savā iepriekšējā darbībā sašmucējušies partiju ielikteņi.

Paliek pie skaidras naudas © DIENA(8)

Bankas nevēlas nodarboties ar finanšu pakalpojumiem skaidrā naudā, lai gan daļai iedzīvotāju šādi pakalpojumi ir nepieciešami. Tādu viedokli ir paudusi Saeimas deputāte Evita Zālīte-Grosa, aicinot diskutēt par banku sociālo atbildību.

Pāragrs optimisms © DIENA(3)

Iepriekšējās nedēļas nogalē plašu rezonansi izraisīja aizturēto personu (tāds ir oficiālais formulējums) apmaiņa starp Krieviju un Ukrainu. Abas puses atgrieza mājās kopumā 70 cilvēku, viešot optimismu arī attiecībā uz konflikta Ukrainas austrumos iespējamu samērā drīzu noregulējumu. Tās gan šķiet tikai daļēji pamatotas cerības.

Patikšana ministram – galvenais izvēles kritērijs? © DIENA(6)

Cilvēku dalīšana "pareizajos" un "nepareizajos" Latvijas politiskajā vidē diemžēl jau kļuvusi par ierastu ikdienu, ar kuru nākas rēķināties teju ikvienam profesionālim, kurš vēlas un ir gatavs strādāt valsts pārvaldē. Būtībā šāds secinājums izdarāms no satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) lēmuma neapstiprināt Valsts kancelejas rīkotā atklātā konkursa rezultātā izraudzīto kandidātu uz Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretāra amatu. Kā izrādās, ministram nav patikusi, jāsaka, gana respektablās konkursa komisijas izraudzītā pretendenta politiskā piederība.

Lai ir izdevīgi mūsu valstij © DIENA(5)

Mūsu valsts sadarbība ar Ķīnu ir tēma, par kuru pēdējā laikā runāts daudz. Patlaban šo tēmu aktualizējis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica (Latvija), kā arī mediju Verslo žinios (Lietuva) un Postimees (Igaunija) veiktais apjomīgais pētījums, kurā akcentēti riski, ko Baltijas valstīm var radīt Ķīnas ietekmes palielināšanās.

Pagaidām spēj noturēties © DIENA(4)

Negācijas, kas saistītas ar norisēm pasaules rūpniecībā, sevišķi autobūvē, diemžēl atsaucas arī uz ekonomiskajiem procesiem Latvijā. Nereti tiek uzskatīts, ka pie mums neko neražo un spējam dzīvot vien tikai tāpēc, ka izsaimniekojam ES fondu naudu. Abi šie apgalvojumi ir muļķīgi, jo mūsu valstī saražotās produkcijas klāsts ir spējīgs variēt no samērā vienkāršiem zāģmateriāliem līdz optiskajai šķiedrai un smalkai elektronikai, bet ES fondi valsts ekonomisko izaugsmi nevis nodrošina, bet tikai paātrina.

KNAB atkal krata ilgstoši piesegtos © DIENA(19)

Kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) nesen bija jautājumi Latvijas Universitātes iepirkumu komisijas vadītājai Baibai Brokai un būvniekam Guntim Rāvim, no biroja kādreizējā Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieka Jura Juraša pārsteidzošā kārtā neatskanēja kārtējais: "mēs pie tā strādājām un bijām tuvu noķeršanai, bet bija jāklusē, jāturpina novērot, nedrīkstēja iztramdīt", vienvārdsakot, kārtējie attaisnojumi, kāpēc KNAB kārtējais veikums nav viņam nekas negaidīts, bet vienlaikus – kāpēc gan paši ar kolēģi Jutu Strīķi to nav realizējuši jau pirms gadiem.

Elitārisms budžeta vārdā © DIENA(7)

Situācijas, kad gribas pārsteigumā iesaukties: "Ak Dievs, vai tiešām politiskā tuvredzība nav ārstējama!?", nez kāpēc gadās aizvien biežāk. Īpaši, ja runa par izglītības jomu, kur amatpersonas jo īpaši tendētas budžeta līdzekļu taupīšanas vārdā it visu mazināt, sašaurināt, apvienot.

Lielā Eirāzija nenoteiktā nākotnē © DIENA(9)

Indijas premjerministra Narendras Modi ierašanās Krievijas pilsētā Vladivostokā aizvadītajā Tālo Austrumu ekonomiskajā forumā un vairāku svarīgu vienošanos noslēgšana starp Indiju un Krieviju atkal aktualizējusi jautājumu par tā dēvēto Lielo Eirāziju.

Ministrija aizmirst būtisko © DIENA(3)

Nesen ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro paziņoja, ka Ekonomikas ministrijas (EM) "šā gada darbības prioritāte numur viens ir obligātās iepirkumu komponentes atcelšana". Saistībā ar nākamā gada valsts budžetu EM definējusi vēl vairākas ar enerģētiku saistītas prioritātes, kā arī vērsusi uzmanību uz mājokļu pieejamību un kvalitāti. Nenoliedzami, jautājumi, ko EM atzinusi par svarīgiem, tādi tiešām arī ir. Tomēr ir kāds temats, kas šīs valdības laikā EM paziņojumos gandrīz neparādās, un tas ir saistīts ar jaunu uzņēmumu rašanās veicināšanu un atbalstu tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri mūsu valstī ir gatavi veidot savu biznesu.

Apbēdina saturs, bet priecē politiķa spēja atzīt © DIENA(3)

Latvijā trūkst vienota priekšstata par to, kas ir izglītības mērķis. Paradoksāli, taču teju 30 gadu pēc valsts neatkarības atgūšanas šādus vārdus par situāciju izglītībā komisijas sēdē paudis Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens – vismaz tā viņa sacītais lasāms Saeimas Preses dienesta sagatavotajā informācijā.

Ekonomika uz vēstures fona © DIENA(9)

Kārtējais attiecību saasinājums ASV un Ķīnas de facto pilnā sparā ritošajā tirdzniecības karā ir novērsis uzmanību no cita ekonomiskā un politiskā konflikta – starp Japānu un Dienvidkoreju. Spriedzes ziņā konflikts starp Tokiju un Seulu tikmēr pat pārsniedz konflikta starp Vašingtonu un Pekinu līmeni.

Kad būs konferenču centrs? © DIENA(11)

Rīgā ir atvērtas jaunas, biznesa tūristiem piemērotas viesnīcas, bet plašām, starptautiskām konferencēm piemērota, moderna centra aizvien vēl nav – šāds secinājums izriet no Ekonomikas ministrijas (EM) un tūrisma ekspertu nesen stāstītā Dienai.

Algas būs. Kaut kad... © DIENA(6)

Nestabilitāte un nedrošība par nākotni – tie ir vārdi, kas raksturo gan izglītības, gan arī veselības jomā strādājošo situāciju. Tā, piemēram, valdība gan šovasar pieņēma grozījumus pedagogu darba samaksas noteikumos, paredzot no 1. septembra palielināt pedagogu minimālā atalgojuma likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļus algu palielināšanai paredzēja tikai šā gada budžetā. Vai tie būs arī nākamo gadu budžetā? Jācer, lai gan pārliecības par to nevienam vēl nav.

Jāņa Bordāna nenovērtētā atklātība © DIENA(10)

Pretēji kritiķiem, kas Jauno konservatīvo partiju (JKP) gāna par jaunkomunistiem un citādos nelabos bet, manuprāt, saturiski tukšos vārdos, kas tikai palīdz nostiprināties JKP kā glūnīgu ienaidnieku ielenkumā esošam pēdējam gaismas stariņam, es allaž ar lielu rūpību uzklausu un izlasu katru jaunu JKP līdera tieslietu ministra Jāņa Bordāna paziņojumu, jo to atklātība pārsteidz daudz spēcīgāk nekā Rīdzenes sarunas.

Vai nu atbalsts, vai investīcijas © DIENA(21)

Vizītē Ukrainā šonedēļ ieradās ASV prezidenta Donalda Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons, turklāt pat netika slēpts, ka Boltons dodas brīdināt Ukrainu par aizraušanos ar sadarbību ar Ķīnu. Uzmanības centrā atrodas viens no pasaulē lielākajiem aviācijas dzinēju ražotājiem – Zaporožjes kompānija Motor Sich. Pēc 2014. gada notikumiem Motor Sich zaudēja Krievijas tirgu, savukārt Rietumos netrūkst savu ražotāju, un tur Motor Sich netiek gaidīts. Izeju uzņēmums rada, ievērojami paplašinot sadarbību ar Ķīnu.

Ceļā uz Top 500 šaujam paši sev kājās © DIENA(12)

Ambīciju un varas muskuļu demonstrēšana cīņas arēnā, par kādu apzināti vai neapzināti ir izveidota Latvijas Universitāte (LU) saistībā ar ārkārtīgi aso konfrontāciju starp LU rektoru Indriķi Muižnieku ar viņa atbalstītājiem un Izglītības un zinātnes ministriju ministres Ilgas Šuplinskas personā, šonedēļ noslēdzās ar Šuplinskas uzvaru pirmajā raundā, kad valdības vairākums otrdien tomēr nosliecās ministres pusē un neapstiprināja Muižnieku LU rektora amatā. Nekādi pārsteigumi nesekoja, kad Muižnieks uzreiz pēc valdības lēmuma paziņoja, ka to apstrīdēs tiesā, – par šādu tālāko rīcību sev nelabvēlīga scenārija gadījumā Muižnieks jau bija norādījis iepriekšējās nedēļās, arī intervijā Dienai.

Neaizbiedēt prom strādīgos © DIENA(4)

Saistībā ar nākamā gada valsts budžeta veidošanu izskanējuši valdības solījumi neveikt tādas straujas nodokļu izmaiņas, kas ietekmētu nodokļu maksātāju dzīvi jau nākamajā, 2020. gadā. Taču no 2021. gada gan esot iespējamas nodokļu izmaiņas.

Honkonga, armija un ģeopolitika © DIENA(9)

Blakus Honkongai esošajā Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā notikušajā šīs valsts ekspertu konferencē secināts – Pekinai ir tiesības un pienākums spert nepieciešamos soļus, ieskaitot armijas ievešanu, lai nodrošinātu kārtību Honkongas īpašajā administratīvajā rajonā, kā sauc kādreizējo Lielbritānijas koloniju.

Vispirms – cēloņi © DIENA(3)

Ažiotāžu pēdējā laikā raisījis jautājums par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā. Vienā pusē ir tie, kas atbalsta jauno kārtību, saskatot ilgtermiņa ieguvumus, otrā pusē tie, kas vēlas, lai viss paliek pa vecam, jo biedē tieši ilgais saistību termiņš. Tad nu vieni biedē ar haosu, kas var iestāties, ja neejam to ceļu, kas iesākts, otri – ar iespējamo atkarību no viena pakalpojuma sniedzēja un augstākām izmaksām. Jācer, ka panikotāju saceltās putas drīz noplaks un uz daudziem jautājumiem, kas saistīti ar šo jomu, mēs gan saņemsim skaidras atbildes, gan varēsim raudzīties, kā saka, vēsu prātu. Tikmēr derētu vismaz nedaudz aizdomāties, kāpēc vispār mums šis jautājums aktuāls.

Viens eiro nozari nesagraus © DIENA(5)

Patlaban aktualizētā iecere Rīgā ieviest tā dēvēto tūrisma nodevu ir izpelnījusies kritiku, tomēr situācija nav viennozīmīga. Jāatgādina, ka Rīgas domes izstrādātie saistošie noteikumi paredz likt viesnīcām un citām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu maksāt pašvaldībai nodevu viena eiro apmērā par katru viesi un katru uzturēšanās dienu. Par to nesen vēstīja aģentūra LETA.

Burova ievēlēšanas aizkulises © DIENA(7)

Pusei Rīgas domes opozīcijas tēlojot demokrātijas teātri "mēs gribam un varam ņemt varu Rīgā", par jauno mēru ievēlēts ziemā izkratītā kukuļdošanas starpnieka Māra Martinsona drauga Andra Amerika saimniekošanas mantinieks Oļegs Burovs. Lielie rēķini par šo teātri, kas palīdzēja leģitimēt Burova ievēlēšanu, vēl tiks piestādīti, un te jāskatās uz amatu pārdali Rīgas brīvostas valdē un Rīgas pašvaldībā. Bet īstā cena, visticamāk, nāks līdz ar jauno Rīgas teritoriālo attīstības plānu un tā draudzīgumu vai nedraudzīgumu Latvijas attīstībai tik svarīgajam azartspēļu biznesam.

Politiķi pārāk veselīgi? © DIENA(1)

Rakstot interviju par veselības jomu, protams, arī ziņām par to pievērsu īpašāku uzmanību. Viena no tām – par to, kāda vecuma ārsti Latvijā ir pārsvarā – gan parādījās jau pēc tam, kad intervija bija uzrakstīta, taču labi iederas jautājuma par atalgojumu kontekstā, ko izrunājām ar bijušo veselības ministri.