Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Kad mēs esam tagad?

Baltā nakts ar Bingo spēli un ceļojumu uz astoņdesmitajiem gadiem.

Jau trīspadsmito gadu pēc kārtas Rīgā norisināsies mūsdienu kultūras forums Baltā nakts, kura ietvaros no 8. septembra plkst.18 līdz 9. septembra plkst.3 plašu programmu piedāvās arī Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle. No plkst.18 līdz vieniem naktī apmeklētāji bez maksas varēs apskatīt piecas RIBOCA ekspozīcijas, kas atrodas Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā, mākslas centrā Zuzeum, bijušajā tekstilrūpnīcas Boļševička teritorijā, Sporta2 kvartālā un Kaņepes kultūras centrā.

 

Kosmiskais savienojums

Līdz vieniem būs pieejami apskatei arī vairāki Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles vides objekti pilsētvidē. Kronvalda parkā varēs aplūkot latviešu mākslinieku Andra Eglīša un Katrīnas Neiburgas veidoto mākslas darbu Ligzda (The Nest) un Nīderlandē dzīvojošā mākslinieka Džeimsa Beketa instalāciju Pilsdrupas (Palace Ruin). Tā ir kādreizējās Tautas čakluma pils (Paleis voor Volksvlijt) fragmenta rekonstrukcija, kurā no plkst. 22 līdz plkst. 23 uzstāsies norvēģu un spāņu duets N.M.O., kas piedāvās unikālu perkusiju ritma un sintētiskās mūzikas sajaukumu. 

Turpat līdzās, uz Latvijas Universitātes bijušās Bioloģijas fakultātes ēkas sienas, būs redzama Šveicē dzimušās mākslinieces Anaīkas Lū Pitelū instalācija Neo-Logo (Neo-Logos) – četri dažādu krāsu jaunvārdi, kuri precīzi raksturo mūsu laikmetu. Tie ir neoloģismi Elitopia, Glamoglobality, Introspeculation un Narcynicism. 

Bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička teritorijā līdz plkst.1 būs aplūkojami divi mākslas darbi: beļģu mākslinieka Mārtena fonden Eindes veidojums Kosmiskais savienojums (Cosmic Connection) un argentīniešu mākslinieka Adriana Bijara Rohasa skulptūras no sērijas Ķieģeļu ferma (Brick Farm), savukārt Sporta2 kvartālā – nīderlandiešu mākslinieka Ērika Kesela instalācija Brīvības ceļš (Chain of Freedom).

 

Iekšpagalma izolācija 

Līdzās RIBOCA ekspozīciju un vides objektu apskatei Baltajā naktī tiks piedāvāta arī zviedru mākslinieces Saskijas Holmkvistas ekskursija pa Rīgu, kas notiks gidu pavadībā, – plkst.16 (latviešu valodā), plkst.18 (krievu valodā) un plkst.19.30 (latviešu valodā). Katrs mākslinieces projekts var tikt uztverts kā platforma performancei, stāstījumam, stratēģiskai diskusijai, kā arī dažādu pretošanās kustību izpētei. Šoreiz tā būs izdevība atgriezties pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, īsi pirms atmodas. Ekskursijas laikā varēs izstaigāt pa tā brīža pilsētas alternatīvajai kultūrai aktuālajām vietām. Satikšanās vieta – pie bijušās Bioloģijas fakultātes ēkas ieejas.

No plkst. 18 līdz plkst. vieniem bijušās Bioloģijas fakultātes ēkas iekšpagalmā darbosies Brexit kiosks Atvērts biznesam (Open for Business), kurā saimniekos tās autors britu mākslinieks Maikls Lendijs. Savā mākslas darbā viņš piedāvā humoristisku skatījumu uz grūtībām, kādās ir iemanevrējusi viņa dzimtene, kad lepnā "veikalnieku nācija" nolēma izstāties no Eiropas Savienības, bet tagad izmisīgi raugās pēc "brīnišķīgās izolācijas". 

Autors ir izmantojis vienu no Rīgas kioskiem, kuru ir anektējis Apvienotajai Karalistei, nokrāsodams to karoga krāsās. Šajā kioskā tiek pārdotas tipiskas britu preces: brokastu tēja, smilšu cepumi, firmas Cadbury šokolādes olas ar krēmu, krūzītes ar korgijiem un citas lietas.

Plkst.18 Maikls Lendijs visiem apmeklētājiem piedāvās uzspēlēt Bingo. Tā ir vienkārša varbūtības spēle, ko spēlē tam piemērotās zālēs viscaur Lielbritānijā, dažkārt cīnoties par ievērojamām naudas balvām. Uzvar tas, kurš pirmais izsvītro visus skaitļus. Starp Rīgas Bingo balvām būs britu mākslinieka zīmējumi.

 

Vēsturiskā situācija

Uzreiz pēc Bingo spēles ar Maiklu Lendiju (plkst.20) bijušās Bioloģijas fakultātes ēkas telpās sāksies dāņu mākslinieka Joena Vedela performance ar neparasto nosaukumu Kad mēs esam tagad? (When are we now?). Tas būs kinematogrāfisks mēģinājums saprast šī brīža vēsturisko situāciju laikā, kad tā norisinās. 

Sākumpunkts ir arhīvs ar dinamiskiem materiāliem, kas ir uzņemti vietās, kurās pēdējos pāris gados ir notikušas lielas politiskas sacelšanās un pārmaiņas, tajā skaitā Brazīlijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Grieķijā, Turcijā, Kurdistānā un Francijā. 

Savukārt no plkst. 21 līdz plkst. trijiem bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička teritorijā esošajā Ķieģeļu bārā (Brick Bar) notiks Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles Baltās nakts programmas noslēguma pasākums, kura laikā varēs baudīt mūziku kopā ar DJ Raiti. 

Vairāk informācijas var lasīt interneta vietnēs www.rigabiennial.com un Facebook/RigaBiennial.


No 2.jūnija līdz 28.oktobrim pirmo reizi norisinājās Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, kas Rīgas un tās apkārtnes iedzīvotājiem un viesiem piedāvās mākslas ekspozīcijas 8 vietās.

Seko līdzi aktuālajam arī notikumam veltītajā Diena.lv sadaļā

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Lieldienās parasti apēdu:

Kopā nobalsojuši: 751

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja