Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

No japānisma līdz Kongo stilam

Latvijas jūgendstils Eiropas kultūras paletē gadsimtu mijā

"Izstāde ir dažādu nacionālo skolu satikšanās, kuras viducī mēs drosmīgi esam ielikuši Latviju," norāda ekspozīcijas Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība kuratore Daiga Upeniece un paskaidro, ka Eiropā Latvijas vārds vairāk saistās ar jūgendstila arhitektūras mantojumu, bet parādīt šādā rakursā Latvijas glezniecību, grafiku un dekoratīvi lietišķo mākslu, tai veidojot saspēli ar Austriju, Beļģiju, Dāniju, Franciju, Krieviju, Lielbritāniju, Vāciju, Čehiju un Zviedriju, ir uzdrīkstēšanās. Šīs idejas īstenojumu līdz 5. augustam var aplūkot mākslas muzejā Rīgas birža.

Ekspozīcijā tiek akcentētas tās valstis, kas jūtamāk ietekmējušas jūgendstilu mūsu reģionā. "Mēs vēlamies, lai katrs pats ierauga dažādos iedvesmas avotus un strāvojumus – to, kā Francijā ir izpaudies japānisms, kā ir veidojusies Arts and Crafts (Mākslas un amatu) kustība Lielbritānijā, ko nozīmē Kongo stils Beļģijā, kā caur Faberžē darbiem izpaužas senkrievu motīvi Krievijā – un secināt, vai šīs specifiski nacionālās iezīmes ir atstājušas iespaidu arī uz Latviju," aicina izstādes kuratore, kuras organizētā ekspozīcija ļauj pārcelties uz XIX un XX gadsimta mijas periodu.

Daiga Upeniece norāda, ka izstāde Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība ir starptautisks projekts, kurā viens no iesaistītajiem dalībniekiem ir Orsē muzejs Parīzē. Tieši šajā, vienā no Eiropas pazīstamākajiem muzejiem līdz 15. jūlijam ir skatāma arī vērienīgā izstāde Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs. Pēdējo gadu aktivitātes Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam ļāvušas kļūt par līdzvērtīgu sadarbības partneri nozīmīgākajām Eiropas mākslas institūcijām, kas pauž savu uzticību caur viņu krājumā esošo darbu eksponēšanas iespējām Latvijā.

Līdzās vairākiem ārvalstu dalībniekiem, tajā skaitā Viktorijas un Alberta muzejam no Londonas, Briseles Karaliskajam mākslas un vēstures muzejam, šajā izstādē ir pārstāvēti arī daudzi Rīgas muzeji, kuru piedāvātie priekšmeti tikuši papildināti ar stāstiem, atklājot ne tikai autoru vārdus, bet arī šo lietu vēsturiskos ceļus. Kuratore norāda, ka viens no šādiem priekšmetiem ir pulkstenis, rotāts ar skaistu, kailu meiteni. To savulaik nopirkusi Aspazija un uzlikusi uz galda Rainim, kura prātu bija aizņēmusi Mēnesmeitiņa. "Rainis šo mājienu starp puķēm ir ļoti labi sapratis un ātri vien nogādājis pulksteni klusākā vietā," piebilst Daiga Upeniece.

Izstādi Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība papildina arī vairāku saistīto pasākumu programma. Piemēram, 18. maijā, Starptautiskajā muzeju dienā, kuratore un viņas kolēģes ik pa stundai dāvinās saviem skatītājiem iespēju piedalīties bezmaksas ekskursijās izstādē. Ar pilnu pasākumu programmu var iepazīties www.lnmm.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Brīvās telpas mazās lietas

Atmiņā paliks kuratoru Ivonnas Farelas un Šellijas Maknamaras veiktās izmaiņas biennāles izstāžu telpu arhitektūrā, nevis viņu kūrētās izstādes idejas. Venēcijas biennāles 16. Starptautiskā arh...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja