Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Latvijas dvēsele ērģeļu ainavās

Latvijas simtgade ērģeļu balsīs Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā

Latvijas ērģelnieki aicina klausītājus uz 11 koncertiem Rīgā un Latvijas novados – no 4. maija līdz oktobrim norisināsies Latvijas valsts simtgadei veltīts koncertcikls Latvijas simtgade ērģeļu balsīs.

"Gribējām svētkus arī latviešu ērģelniekiem un ērģeļmūzikai. To nespēlē tik daudz, cik gribētos. Bieži gluži vienkārši nevaram to atļauties, jo jāmaksā autortiesības," tik skaudri atklāti situāciju raksturo koncertcikla iniciators un producents, Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas ērģelnieks Aigars Reinis. Šī baznīca un tās ērģeles – 1906. gadā Vilhelma Zauera izbūvētais, krāšņi romantiskais koncertinstruments ar trim manuāļiem un 45 reģistriem – ir koncertcikla centrā, un A. Reinis pats muzicēs atklāšanas programmā Tautas dvēsele šosestdien, 12. maijā, plkst. 18. To viņš jau tikko spēlējis arī Daugavpilī.

Garīgais piepildījums, latviskās dzīvesziņas un dabas sasaiste ir šīs programmas centrā. "Te satiksies triju paaudžu komponisti – katrs individuāls un spilgts. Dabas un putnu tēmu mūzikā skāruši mūsdienu dižgari Pēteris Vasks un Imants Zemzaris. Savukārt mūsu klasiķis Alfrēds Kalniņš, būdams apbrīnojami virtuozs ērģelnieks, savā ērģeļmūzikā iekomponējis plaša vēriena pasāžas un mutuļojošu spēles prieku," Aigars Reinis raksturo gaidāmo. Šī koncerta pārsteigums ir pirmatskaņojums, izcilā saksofonista Aigara Raumaņa jaundarbs Pastorāle un tokāta, kurā Latvijas daba un cilvēciskums pretnostatīts mūsdienu urbānajai videi. Madaras Lazdiņas veidotās videoprojekcijas uzburs Latvijas ainavas uz ekrāniem baznīcas zālē.

"Latvijas simtgades svinību kontekstā gribam atgādināt, cik bagāta ir viena no Latvijas kultūrvēstures šķautnēm – ērģelnieki, ērģeļmūzika un mūsu izcilie vēsturiskie instrumenti. Cikla mērķis ir parādīt šo būtisko Latvijas mūzikas kultūras sastāvdaļu," stāsta A. Reinis. Programmu daudzveidība – komponistu muzikālie portretējumi, ērģeļmūzikas zelta fonds, kameransambļi ar ērģelēm – dara šos cikla koncertus interesantus visplašākajam klausītāju lokam. Pateicoties translācijai ekrānos, ērģelnieki būs redzami publikai. 11 koncertos muzicēs deviņi spilgti un radoši ērģelnieki: Zviedrijā dzīvojošā Ligita Sneibe, Aivars Kalējs, Latvijas Mūzikas akadēmijas ilggadējie mācībspēki Vita Kalnciema, Larisa Bulava, viņu un Tālivalža Dekšņa izaudzinātā paaudze – Kristīne Adamaite, Ilze Reine, Aigars Reinis, Inese Paiča, Liene Andreta Kalnciema. Viņiem piebiedrosies trompetists Jānis Porietis un dziedātāja Inga Šļubovska. Ceļot tiltus starp kontinentiem, skanēs vairāk nekā 50 latviešu komponistu ērģeļopusi – gan klasika, gan jaundarbi; īpašs koncerts būs veltīts mūsu komponistēm dāmām. Nākamā ciklā būs Kristīnes Adamaites programma Latvijas ainavas 16. jūnijā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Jūrmalā uzstāsies operzvaigzne Huans Djego Floress

Noslēdzot Baltijas muzikālo sezonu vasaras koncertu ciklu, 27. augustā Dzintaru koncertzālē uzstāsies viens no pasaulē pieprasītākajiem operdziedoņiem Huans Djego Floress (Juan Diego Flórez), i...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja