Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Mocarts un Polijas mūzikas izlase

Zbigņevs Graca viesojas pie kamerorķestra Sinfonietta Rīga

Ar Volfganga Amadeja Mocarta 40. simfoniju pie klausītājiem Latvijā atgriežas starptautiski pazīstamais Vīnes klasiķu muzikālā mantojuma pazinējs poļu diriģents Zbigņevs Graca. Divos koncertos – 19. aprīlī Daugavpils Vienības nama koncertzālē un 20. aprīlī Rīgā Lielajā ģildē – Graca stāsies pie kamerorķestra Sinfonietta Rīga diriģenta pults, piedāvājot klausītājiem populāras Mocarta operu ārijas ievērojamā basbaritona Jaroslava Breka sniegumā. Savukārt sagaidot Polijas valstiskuma atjaunošanas simto gadskārtu, klausītājus gaida tikšanās ar triju nozīmīgu poļu komponistu – Mečislava Karloviča, Vitolda Lutoslavska un Tadeuša Bērda – daiļradi.

Zbigņeva Gracas vārds Latvijā saistās ne vien ar spožiem Mocarta operu Così fan tutte, Burvju flauta, Dons Žuans un Figaro kāzas iestudējumiem Latvijas Nacionālajā operā, bet arī ar ilgstošu un auglīgu sadarbību ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Sākot sadarbību ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga, diriģents jau pirmajā dienā secinājis, ka "Sinfonietta Rīga ir orķestris, kas lieliski izprot un jūt mūzikas metafiziskās substances. Mēs muzicējam ar patiesu gandarījumu un abpusēju uzticēšanos".

Koncerta pirmajā daļā skanēs poļu mūzika, sākot ar izcilo un romantisko Mečislava Karloviča (1876–1909) Serenādi stīgām. Komponists bija poļu neoromantisma lielā cerība, bet nodzīvoja īsu mūžu, aiziedams aizsaulē 28 gadu vecumā. Programmā iekļauta arī Vitolda Lutoslavska (1913–1994) Mazā svīta, kas balstīta dienvidaustrumu Polijas tautas mūzikas motīvos. Savukārt Tadeuša Bērda (1928–1981) Četri mīlas soneti ar Viljama Šekspīra dzeju baritona balsij un kamerorķestrim tapuši 1956. gadā, un tajos ir atsauces uz renesanses laikmeta sekulārās mūzikas tradīcijām. "Par spīti dramatiskiem vēstures pagriezieniem, poļu komponistu mūzika vienmēr ir atradusi vietu poļu tautas sirdī, pildot to ar cerību atkal atgūt zaudēto neatkarību. XX gadsimtā, pateicoties tādiem komponistiem kā Lutoslavskis, Pendereckis, Goreckis, Bērds, Panufniks, poļu mūzika skanējusi koncertzālēs visā pasaulē," norāda Zbigņevs Graca.

Koncerta otrajā daļā – Mocarts. Poļu baritons Jaroslavs Breks dziedās koncertāriju Mentre ti lascio, o figlia, kas sarakstīta operas Dons Žuans tapšanas laikā, kā arī divas ārijas no šīs operas. Sinfonietta Rīga atskaņos Mocarta 40. simfoniju solminorā KV 550, vienu no izcilākajām simfonijām pasaules mūzikas vēsturē. "Tajā ieskanas daudz pesimistisku emociju, un tā reflektē komponista nemitīgo cīņu par viņa daiļrades atzīšanu," uzsver Zbigņevs Graca, kurš Mocarta mūzikā un mūža gājumā iedziļinājies līdz kaulam.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Jūrmalā uzstāsies operzvaigzne Huans Djego Floress

Noslēdzot Baltijas muzikālo sezonu vasaras koncertu ciklu, 27. augustā Dzintaru koncertzālē uzstāsies viens no pasaulē pieprasītākajiem operdziedoņiem Huans Djego Floress (Juan Diego Flórez), i...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja