Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Atlieciet skumjas – sākas Rūras triennāle. Tajā notiks Dailes teātrī tapušā iestudējuma Orākuls pasaules pirmizrāde

Šodien Vācijas pilsētā Bohumā tiks atklāta Rūras triennāle – viens no svarīgākajiem laikmetīgās kultūras festivāliem Eiropā. Visi notikumi risinās Ziemeļreinas-Vestfālenes federālās zemes Rūras apgabala postindustriālajās telpās

Ik gadu Rūras triennāle aicina māksliniekus pārvērst reģiona monumentālo arhitektūru – bijušās rūpnīcas, noliktavas un citus kalnrūpniecības krīzes dēļ pamestos objektus – par izrāžu, koncertu un izstāžu norises vietām. Līdz 21. septembrim Bohumā, Dīsburgā, Esenē un Gladbekā notiks 35 izrādes un citu žanru projekti (kopumā – 137 pasākumi), kuros piedalīsies 630 mākslinieku no 38 valstīm, ieskaitot Latviju. 

Saskaņā ar Rūras triennāles koncepciju tās mākslinieciskais vadītājs jeb intendants mainās ik pēc trim gadiem – no 2024. līdz 2026. gadam programmu veido slavenais flāmu režisors Ivo van Hove. Par nākamo festivāla radošo līderi kļūs Vācijā dzīvojošā amerikāņu režisore Lidija Steiere, kura būs atbildīga par 2027.–2029. gada ciklu. Rūras triennālē ir pārstāvēts drāmas un mūzikas teātris, akadēmiskā un populārā mūzika, deja un vizuālā māksla. Daudzos projektos, kas top speciāli festivālam, saplūst vairākas disciplīnas – Rūras triennāle ir auglīga platforma novatorisku starpžanru darbu īstenošanai. 

"Arī šogad Rūras triennālē vēlamies svinēt kopību. Šajā konfliktu pilnajā laikā tas ir svarīgāk nekā jebkad agrāk. Esam uzaicinājuši māksliniekus, kuri cenšas izprast un veidot mūsu mainīgo pasauli ar mākslas palīdzību. Mēs rādām izrādes, kas risina mūsdienu problēmas. Tādējādi mēs vienmēr vēlamies koncentrēties uz to, kas mums ir kopīgs, uz to, kas mūs vieno, nevis uz to, kas mūs šķir," uzsver festivāla intendants Ivo van Hove. 

Aktieri Larss Eidingers un Larisa Sira Herdena Rūras triennāles atklāšanas izrādes I Did It My Way mēģinājumā. Foto – Jans Versveivelds 

Programmu šodien atklās Ivo van Hoves iestudējuma I Did It My Way pasaules pirmizrāde. Tajā skanēs Ninas Simonas un Frenka Sinatras dziesmas, kuras izdziedās un izspēlēs aktieri Larss Eidingers un Larisa Sira Herdena. Izrādes horeogrāfiju veido Seržs Emē Kulibali. I Did It My Way ir stāsts "par dzīvi pēc mīlestības". Rūras triennālē Ivo van Hove turpina attīstīt jaunu mūzikas teātra koncepciju, kurā viņš savieno aktierspēli, mūziku un deju, lai radītu oriģinālu, dziesmu virzītu stāstījuma formu. Biļetes uz visu I Did It My Way izrāžu ciklu ir pārdotas.

28. augustā Rūras triennālē – Dīsburgas ziemeļu ainavu parka spēkstacijā – notiks Dailes teātra multimediālā jauniestudējuma Orākuls pasaules pirmizrāde. Ankas Herbutas lugu ir iestudējis poļu režisors Lukašs Tvarkovskis, tajā piedalīsies latviešu aktieri un viesmākslinieki. Līdz 2. septembrim Orākuls Dīsburgā tiks spēlēts piecas reizes. Pirmizrāde Rīgā ir gaidāma 19. septembrī, vairāk par šo darbu lasiet intervijā ar Lukašu Tvarkovski 21. augusta KDi numurā. 

Skats no režisora Lukaša Tvarkovska iestudējuma Orākuls mēģinājuma Dailes teātrī. Foto – Marko Rass

12. septembrī Bohumā notiks prominentās izraēliešu horeogrāfes Šaronas Ejalas jaundarba Atlieciet skumjas/Delay the Sadness pasaules pirmizrāde.

19. septembrī Bohumā Beļģijas novatoriskais teātra kolektīvs FC Bergman pirmizrādīs iestudējumu Gernika Gernika/Guernica Guernica, ko ir iedvesmojusi Pablo Pikaso glezna. Tā būs bezvārdu izrāde par kara attēlošanas neiespējamību. Mākslinieki pētī, kā mēs skatāmies uz karu, un uzdod jautājumu, vai kara attēli – gan dokumentāli, gan mākslinieciski – mūs tuvina realitātei vai attālina no tās.

Daudz intriģējošu notikumu būs Rūras triennāles mūzikas sadaļā. 24. augustā Katernbergas evaņģēliskajā baznīcā Esenē skanēs grupas Radiohead dalībnieka Džonija Grīnvuda sacerētais astoņu stundu darbs ērģelēm 124 reverberācijas gadi/124 Years of Reverb, kuru pārmaiņus izpildīs ērģelnieki Elaiza Makārtija un Džeimss Makvinijs.

29. un 30. augustā Bohumā 2024. gada Pulicera balvas ieguvējs amerikāņu komponists Taišons Sorijs aicinās ieklausīties savos vokālajos opusos, kas vēsta par tumšādaino iedzīvotāju stāvokli ASV. 

Informācija: ruhrtriennale.de

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja