Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Tautastērpā ar staltu stāju

Tautastērps sen jau vairs nav piederīgs tikai folkloras grupu dalībniekiem, koristiem vai dejotājiem.

Iekšējā nepieciešamība pēc sava tautastērpa un lepnums to godu brīžos uzvilkt, sajūtot, kā iztaisnojas mugura un sakārtojas domas, Latvijā ar katru gadu plešas plašumā. Iemesli ir visdažādākie – kāds tautastērpu ir saņēmis mantojumā jau trešajā ceturtajā paaudzē, citam nav saglabājusies pat saktiņa un viņš savu tautastērpu sāk darināt vai pasūtīt meistariem no nulles. Šo dziļo interesi izjutis arī tautastērpu centrs Senā klēts, pagājušajā gadā atzīmējot 25. jubileju un dodoties gājienā pāri Akmens tiltam uz Gaismas pili. "Bija īpaša noskaņa," atceras Monta Grasmane. Cilvēki, kuri bija uzaicināti līdzi, vēl ilgi pēc tam tincinājuši – kad mēs varēsim iet atkal? Senās klēts komanda likusi galvas kopā un izspriedusi, ka šādam gājienam nebūs labāka brīža par 4. maiju. 

Valsts svētkos tautas tērpu centrs Senā klēts aicina uz sarīkojumu Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai, kurā ikviens aicināts uzvilkt tautas tērpu un kopīgi doties krāšņā gājienā līdz Brīvības piemineklim. 

Plkst. 12.30 sāksies pulcēšanās gājienam pa novadiem Rātslaukumā pie Senās klēts, plkst. 13 sāksies gājiens pa Kaļķu ielu līdz Brīvības piemineklim, ziedu nolikšana pie pieminekļa, plkst. 14.30 notiks tautas tērpu parāde uz Vērmanes dārza skatuves. Muzicēs dūdu un bungu grupa Auļi un Latvijas Radio tradicionālās muzicēšanas kopa Burdons.

Iepriekšējā pieteikšanās pirmām kārtām bijusi nepieciešama, lai apzinātu iespējamo dalībnieku skaitu. Visi, kuriem ir savs tautastērps, laipni gaidīti piepulcēties arī bez pieteikšanās tieši notikuma dienā. Jāatrod tikai savs novads. Monta Grasmane uzsver, ka gājiens Uzvelc savu tautas tērpu iecerēts, lai parādītu pareizo pēc muzeja fonda materiāliem darināto tautastērpu, apzinātu saknes. "Ja tiek ievēroti šie kanoni, tad arī pašam ir prieks – zināt, no kura novada tu esi," saka Senās klēts tautas daiļamatu meistare. Moderno tērpu īpašnieki ar etnogrāfiskām detaļām šoreiz aicināti kuplināt skatītāju rindas.

 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja