Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Piektdiena, 3. aprīlis
Daira, Dairis

Sabīne Bērziņa

Mīlestība tehnoloģiju laikos(1)

Jau ilgstoši spriežam par risinājumiem, kā panākt, lai roboti neatstātu cilvēkus bez darba un ienākumiem. Vai ir pamats raizēm, ka roboti mūs varētu aizvietot arī privātajā dzīvē?

Mēneša galamērķis: Ženēva(1)

Vai nebūtu skaisti jauno gadu sākt ar svaigiem iespaidiem? Idilliska, gleznaini skaista pilsēta uz kalnu fona un pasaules diplomātijas centrs – tā ir Ženēva.

Ko gribu, to daru(31)

Ir pēcpusdiena. Agra Daņiļeviča deju skolā Dzirnas pa bariņiem ierodas vidusskolas vecuma meitenes uz mēģinājumu. Pats Daņiļevičs sēž lielā telpā pie galda, sasveicinās ar katru ienācēju, pajoko, papļāpā, pa vidu atbild arī uz maniem jautājumiem un ik pa laikam ar pārējo organizatoru komandu apspriež nu jau pavisam drīz gaidāmo izrādi No zobena saule lēca. Lai gan Dziesmu un deju svētki beigušies, viņš joprojām ir grūti sazvanāms, nepārtraukti iegrimis darbos.

Ko par tevi zina?(19)

Nojauta, ka Facebook par mums ievāc lielu informācijas apjomu, ir daudziem. Bet kur īsti ir robeža tam, ko par mums var noskaidrot?

Vegāniskais lēciens(22)

Visā pasaulē pieprasījums pēc veģetāriešiem un vegāniem domātiem produktiem aug. Vai varētu būt, ka kādreiz it kā marginālajām kustībām ir potenciāls kļūt par vairākumu?

Memoriālā ierīkos ekspozīciju

Piecdesmit gadus pēc Salaspils memoriāla atklāšanas tas piedzīvos pārmaiņas. Līdz ar nelieliem rekonstrukcijas darbiem plānots ierīkot ekspozīciju un informatīvās plāksnes, kas cilvēkiem paskaidros nometnē notikušo. Lai to paveiktu, pirmoreiz akadēmiski arī pētīta koncentrācijas nometnes vēsture, uzsver ekspozīcijas kurators.

Īsts nav viltots(6)

Rīgas Centrāltirgū populāru zīmolu preču viltojumus atrast nav nekāda problēma. Kaut piecas minūtes pastaigas solītī ejot cauri tirgus daļai, kur pārdod apģērbus, grūti neievērot vismaz kādu somiņu, botu pāri vai kleitu. Nav pat jāiet iekšā bodītēs. Kad tirgū paviesojas SestDiena, pašā goda vietā, kāda veikala priekšā uz manekena, karājas arī, piemēram, rozā pidžama, kas rotāta ar spīguļiem un daudzām Chanel logo apdrukām. Vēl uzkrītošākā kvantumā viltojumi sastopami tuvumā esošajā tirdzniecības centrā Titāniks. Tirgus veikalos tie ir vien atsevišķi apģērbi vai aksesuāri, bet šeit rindiņā saliktas 30–70 eiro vērtas Michael Kors, Chanel un Louis Vuitton somiņas.

Zapad gaida ar bažām(15)

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir sagatavoti iespējamām provokācijām Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību Zapad laikā, apliecināja Aizsardzības ministrija (AM). Lai gan ministrija 2. augustā saņēmusi aicinājumu mācībās piedalīties ar diviem vērotājiem no Latvijas, Militāri publisko attiecību departamenta vecākā eksperte Daina Ozoliņa norāda – tas vēl nenozīmē, ka tiks nodrošināta patiesa mācību atklātība un caurskatāmība.

Tirgotāji vēl asāk izjutīs darbinieku trūkumu(10)

Uzņēmēji jau tagad saskaras ar grūtībām atrast mazumtirdzniecības darbiniekus. Jaunu veikalu tīklu ienākšana valstī situāciju varētu saasināt, laikrakstam Diena atzīst uzņēmēji un to asociācijas. Lai gan veikalu tīkls Lidl vēl nav oficiāli paziņojis par savu ienākšanu Latvijā, raidījums LNT ziņas vēstīja, ka jau iegādāta zeme vairumtirdzniecības bāzes izveidei. Kā Latvijas Radio intervijā stāstīja Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis, tas ir zemo cenu veikals. Šī segmenta līderis pašlaik ir Supernetto.

Nav vienprātības, kam jāvada oligarhu sarunu izmeklēšana(7)

Vēl nav notikusi pat pirmā oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde, bet izskanējuši gan aicinājumi meklēt jaunu komisijas vadītāju, gan darbam izvēlēt pilnīgi jaunu komisijas sastāvu, trešdien vēsta laikraksts Diena.

Cilvēktiesību jomā – progress(3)

Latvija arvien labāk spēj risināt jautājumus bez starptautiskas iejaukšanās. Divdesmit gadu laikā, kopš Latvijā spēkā ir Eiropas Cilvēktiesību konvencija (ECK), šajā jomā situācija pakāpeniski kļūst labāka, secina Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce.

Judins par oligarhu sarunu komisiju: Nezinu, kas ar Šicu naktī notika(16)

Bijušais partijas Vienotība politiķis Andrejs Judins ceturtdien sarunā ar laikrakstu Diena pauda neizpratni, kādēļ Mārtiņš Šics (LRA) naktī no trešdienas uz ceturtdienu mainījis domas un pretēji tam, ko solījis Judinam, atbalstīja Rīdzenes sarunās pieminētās Ingunas Sudrabas kandidatūru uz šo sarunu izmeklēšanai veltītas komisijas vadītājas amatu.

Ziedos arī turpmāk

Izmaiņas nodokļu atvieglojumos varētu neietekmēt lielo uzņēmumu ziedošanas aktivitātes.

Skanste būšot jaunais centrs(2)

Līdz 2024. gadam Skanstes teritorijas attīstībā Rīgā plānots ieguldīt ap 900 miljoniem eiro, pagājušās nedēļas beigās paziņoja Rīgas domes (RD) priekšsēdētājs Nils Ušakovs (Saskaņa). Lai gan lielākā daļa summas – ap 800 miljoniem eiro – būtu privāti līdzekļi, ap 100 miljoniem eiro plānots ieguldīt no pašvaldības un Eiropas Savienības (ES) fondu naudas, trešdien vēsta laikraksts Diena.

Pelnām, bet tērēt nesteidzam(7)

Vidējais patēriņš uz vienu mājsaimniecības locekli pērn atkal bijis tāds pats kā pirmskrīzes laikā 2008. gadā. Vienlaikus Centrālā statistikas pārvalde (CSP) atzīst, ka pieaugums ir visai lēns. Arī ekonomikas speciālisti norāda, ka ienākumi aug straujāk nekā izdevumi un cilvēki bieži vien izvēlas veidot naudas uzkrājumus, piektdien lasāms avīzē Diena.

Jātēmē, kur sāpēs(102)

Reliģiskajam ekstrēmismam, vardarbīgiem apvērsumiem, lieliem protestiem un izvēlei atbalstīt populistus, kā novērojusi amerikāņu pētniece Sāra Čeiza, ir kas kopīgs visās pasaules malās – neapmierinātība ar korumpētu valsts pārvaldi, kas strādā šaura cilvēku loka labā.

Misija – piesaistīt un arī noturēt cilvēkus(5)

Kamēr Eiropas Savienība (ES) kontekstā var priecāties par iedzīvotāju skaita pieaugumu, Latvijā janvārī, salīdzinot ar to pašu laiku pērn, valstī dzīvojošo skaits samazinājies par teju procentu. Jaunākais Eurostat datu apkopojums liecina – tas ir otrs lielākais kritums, un mūs "pārspēj" vien Lietuva.

Glābēji aicina peldvietās nebūt pārgalvīgiem

Pērn vasaras mēnešos atpūta pie ūdens traģiski beidzās 44 cilvēkiem, tajā skaitā diviem bērniem. Šogad no 1. maija līdz 1. jūlijam noslīkuši jau 24 cilvēki. Turklāt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve (VUGD) Inta Šaboha precizē, ka patiesībā noslīkušo skaits ir vēl lielāks, jo glābēji uz notikuma vietu nebrauc un gadījumu nefiksē, ja noslīkušo nogādā krastā un tas nav jāmeklē.

Pēkšņā atkritumu problēma(9)

Sestdien ugunsgrēkā Brocēnu novada Remtes pagastā sadegušas apmēram sešas tonnas no 7000 tonnu atkritumu, kas kopumā glabātas SIA Viduskurzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (VAAO) teritorijā, informē uzņēmums. Tā pārstāvji paredz, ka kaitējums videi diez vai nodarīts, tomēr jāatgādina, ka šis nav vienīgais atkritumu ugunsgrēks pēdējā laikā. Tiesa, atšķirībā no gadījuma Jūrmalā Brocēnos atkritumu šķirošanas stacija ierīkota legāli.

Rīgas galvenā nomale(2)

"Ja gribi kaut ko izdarīt, tev pašam ir jārīkojas," šādas atziņas no Bolderājas iedzīvotāju mutes var dzirdēt bieži. Ne leģendu, ne spilgtu mirkļu un cilvēku šajā apkaimē netrūkst, taču vietējiem radusies sajūta, ka par mikrorajonu ne pašvaldība, ne valsts neinteresējas. Tāpēc pie vides un kultūras dzīves uzlabošanas viņi ķērušies paši.

Brauciens uz laukiem jāplāno

Svētku laikā mainīsies sabiedriskā transporta kustības grafiks. Piemēram, reģionālo autobusu kustībā Līgo svētkos un Jāņu dienā izmaiņas būs apmēram 500 maršrutos – gan palielinot, gan samazinot reisu skaitu. Savukārt vilcienu kustība arī piektdien tiks organizēta brīvdienu režīmā.

Neuzņemot patvēruma meklētājus, varētu nedabūt struktūrfondu naudu(7)

Dublinas sistēma "vienkārši izgāzās", raksturojot pašreizējo Eiropas Savienības (ES) patvēruma politiku, saka Eiropas Parlamenta (EP) Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupas deputāte Sesīlija Vikstrema no Zviedrijas, kura ir atbildīga par sistēmas reformu likumprojekta virzību.

Kavētāji atkal savos krēslos(1)

Puse no divdesmit biežākajiem domes sēžu kavētājiem valstī atkal tikuši deputātu krēslos. Daļa no viņiem ir apņēmušies jaunajā sasaukumā darboties aktīvāk, citi to solīt nevar. Tomēr sēžu apmeklēšana ir būtisks kritērijs domnieku darba vērtēšanai vai, kā saka politoloģe Iveta Kažoka, "vēlēšanās mēs balsojam par saviem pārstāvjiem, pieņemot, ka viņi pildīs savus solījumus, un solījumus ļoti grūti pildīt, nenākot uz darbu". Viņa uzteic faktu, ka daļa deputātu sapratuši, ka nespēj pievērsties pašvaldības darbam, un nav vairs kandidējuši. Tomēr citviet popularitāti acīmredzot nosaka nevis deputāta darbs, bet vārda atpazīstamība, tāpēc arī tie, kas regulāri nenāk uz sēdēm, tikuši ievēlēti.

Vēlētāju piesaistīšanai apspriež kandidātu privāto dzīvi un iestudē lugas

Pagājušās nedēļas nogalē visiem Salaspilī bija iespēja redzēt, kā novada priekšsēdētājs Raimonds Čudars (Vienotība) pusstundu garā teatrālā uzvedumā izvēlas savas partijas biedrenei preciniekus. Čudars pauž, ka cilvēki ļoti kūtri apmeklē pasākumus, kas tiešā veidā saistās ar politiku, tāpēc partijas pārstāvji nolēmuši vēlētājus izklaidēt ar Ādolfa Alunāna lugas Pašu audzināts iestudējumu.

Mazāk kara, vairāk zaļumbaļļu! Priekšvēlēšanu programmu dīvainības(10)

119 pašvaldībās šogad kopumā iesniegti 599 vēlēšanu saraksti. Vieni savā novadā sola reāli paveicamus darbus, citi vēlētājam apgalvo, ka uzvaras gadījumā izstāsies no NATO un atgriezīs apritē latu. Lai gan priekšvēlēšanu programmas var uzskatīt par vienu no svarīgākajiem partiju dokumentiem, reizēm neko vairāk par smaidu tās neraisa

Dāsnuma uzplūdi domēs(10)

Rezonanse, ko izraisījis Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) organizētais grupas Bi-2 bezmaksas koncerts Lucavsalā 27. maijā, nedēļu pirms pašvaldību vēlēšanām, vedina domāt, ka nepieciešamas izmaiņas normatīvajos aktos par priekšvēlēšanu aģitāciju, Dienai atzīst Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga.