Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Nosauc Purvīša balvas astoņnieku

Žūrija strādāja koleģiāli, respektējot cits cita lēmumus, un mūsu galvenais atlases instruments bija balsošana – noslēdzot Purvīša balvas 2019 ekspertu darba grupas divu gadu darbu, saka ekspertu darba grupas vadītāja Astrīda Rogule.

"Eksperti 2017. un 2018. gadā ir apskatījuši vairāk nekā 130 izstāžu. 83 no tām tika virzītas diskusijai regulārajās ceturkšņu nomināciju sēdēs. No šīm 83 izstādēm 20 mākslas notikumi divu gadu periodā tika nominēti un līdz ar to veidoja sarakstu, kas pretendēja uz Purvīša balvas 2019 noslēguma astotnieku."

Purvīša balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas starptautiskas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 28 500 eiro (ieskaitot nodokļus). Purvīša balva ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

 

Žūrija ir lēmusi

Laika posmā no 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 14. janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, kurators, mākslas teorētiķis Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle un mākslas zinātniece Inese Riņķe. No 2017. gada 1. oktobra ekspertu komandā strādā mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša (no 2017. gada 1. oktobra līdz 2019. gada 14. janvārim), mākslas zinātniece Zane Onckule (no 2016. gada 8. decembra līdz 2017. gada 1. oktobrim).

Žūrijas izvēle ir šāda.

Ēriks Apaļais par gleznu sēriju Diaries from Earth Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.), Ieva Epnere par personālizstādi Dzīvo atmiņu jūra kim? laikmetīgās mākslas centrā (08.12.2016.–15.01.2017.), Kristaps Epners par darbu Forget Me Not Kristapa Morberga rezidencē Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.– 28.10.2018.), Gints Gabrāns par papildinātās realitātes projekta SAN aktivitātēm 2017. un 2018. gada ietvaros, Romāns Korovins par personālizstādi Meistara Vu un meistara Lī satori LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (23.03.–13 .05.2018.), Paulis Liepa par izstādi Daiļo mākslu kabinets Mūkusalas Mākslas salonā (23.03. 06.05.2017.), Rasa Šmite un Raitis Šmits par izstādi Mikropasauļu svārstības RIXC mākslas galerijā (09.09.–28.10.2017.), Tekstu grupa Orbīta (Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un Aleksandrs Zapoļs) par izstādi No kā rodas dzeja peldošajā mākslas galerijā Noass (16.05.–14 .07.2018.).

 

Cildinās mūža ieguldījumu

Purvīša balvas 2019 laureāts tiks nosaukts 12. aprīlī īpašā ceremonijā mākslas centrā Zuzeum. Balvas kandidātu darbu izstādi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē būs iespējams apskatīt gan pirms, gan pēc laureāta paziņošanas – no 2019. gada 23. marta līdz 9. jūnijam. Laikā no izstādes atklāšanas līdz laureāta nosaukšanai skatītājiem būs iespēja balsot arī par savu favorītu, kas tāpat kā balvas ieguvējs taps zināms Purvīša balvas 2019 ceremonijā.

Aizsākot nākamo Purvīša balvas desmitgadi, turpmāk reizi divos gados tiks pasniegta arī balva par mūža ieguldījumu mākslā. Lēmumu par to, kuram māksliniekam piešķirt balvu, pieņem Purvīša balvas orgkomiteja. Balva, kura finansiālā izteiksmē ir 10 000 eiro (neieskaitot nodokļus), tiks pasniegta Purvīša balvas 2019 ceremonijā šī gada 12. aprīlī. Šogad balvu par mūža ieguldījumu mākslā saņems māksliniece Džemma Skulme.

Iepazīstinot ar Purvīša balvas 2019 žūrijas locekļiem, mākslas portāls Arterritory. com un kultūras projektu aģentūra INDIE sadarbībā ar LNMM no 10. aprīļa līdz 12. maijam piedāvā īpašu ekspozīciju – iespēju Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 3. stāva vestibilā skatīt daļu no kolekcionāres Galilas Barzilai-Olandē mākslinieku radīto krēslu kolekcijas. Tas ir viens no viņas krājuma vairāk nekā 20 dažādajiem tematiskajiem un konceptuālajiem atzariem. Šīs izstādes idejiskais sākumpunkts ir krēsla kā objekta ceremoniālais un vienlaikus daudzietilpīgais raksturs, tālab šis šķietami vienkāršais un ikdienišķais priekšmets regulāri nonācis mākslinieku uzmanības lokā. "Krēslā ir kaut kas no pašiem pamatiem, tas iemieso kopā būšanu. Līdzko jūs ienākat telpā, ir šis aicinājums: apsēdieties! Sajūta, ka esat gaidīts. Krēsls ir ļoti cieši saistīts ar komunikāciju," saka pati kolekcionāre. "Manā kolekcijā krēsli ir absolūti mākslas objekti, katrs no tiem ir atšķirīgs un ar savu personisko stāstu."

 

Gabrāns – trešoreiz

No 2019. gada 1. janvāra mākslas procesu izvērtēšanu Purvīša balvas 2021 ietvaros sākusi jauna ekspertu darba grupa šādā sastāvā: LNMM Izstāžu zāles Arsenāls izstāžu kuratore, Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece, izdevniecības Neputns galvenā redaktore Laima Slava, mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa, LMA profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis, kurators, mākslas teorētiķis Kaspars Vanags, filozofs Kārlis Vērpe un galerijas Careva contemporary dibinātāja un vadītāja Alise Careva.

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu Solitude. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi Varbūt. Trešo Purvīša balvu 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi Zemes darbi, ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi Netaisnība, bet piekto Purvīša balvu 2017. gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu Dziesma. Gints Gabrāns finālistu sarakstā iekļuvis jau trešo reizi.

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA Alfor. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas biedrība Mākslas platforma, kultūras projektu aģentūra INDIE un aģentūra P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības

Top komentāri

mākslinieks
m
vecene laikam nevar nolikt ķelli bez čekistu atzinības , visu mūžu uz kolēģiem stučīja un pļurkt, jāliekas zārkā bez medāļa
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Filmas nepazudīs

Pielāgosimies apstākļiem un skatīsimies klasiku, kas ir tepat rokas stiepiena attālumā. Tas palīdz apzināties mērogus un mazināt maldus.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja