Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 3. aprīlis
Daira, Dairis

Pa garāmbraucoša vilciena logu

Četri mākslinieki pievēršas Aspazijai un reflektē par tikuma un netikuma krāsām

Līdz 14. februārim Dubultu stacijas mākslas telpā ir skatāma izstāde Tikums un netikums ir tikai krāsas, kurā eksponēti mākslinieku Aijas Zariņas, Armīna Ozoliņa, Jāņa Indāna un Eimanta Ludaviča darbi. Iedvesmas avots ir 1894. gadā notikusī Aspazijas lugas Zaudētas tiesības pirmizrāde. Vairāk nekā pirms simt gadiem tā raisīja asas un ilgstošas diskusijas par mākslas lomu sabiedrības tikumības sargāšanā un veidošanā; tā aktualizējusies arī mūsdienās.

Izstādē ir aplūkojams Aijas Zariņas poliptihs, kas balstīts Aspazijas agrīnās poēmas Saules meita (1893) motīvos, galvenā varone tajā izdzīvo pāreju no izteiktas mesiānisma, cilvēces glābšanas noskaņas līdz cilvēku zemiskuma, nodevīguma radītam aizvainojumam, ko var samaksāt tikai ar atriebības lietām asinīm. Jāņa Indāna fotokolāžu cikls Trimdas slāņi pievēršas trimdai kā apziņas stāvoklim. Paši steidzīgākie var apskatīt arī pa garāmbraucoša vilciena logu!

Armīna Ozoliņa instalāciju Atpūta, Rotaļlietas un Vallenšteina dārzs šķietami dīkais, bezrūpīgais vēstījums glabā neizrunāta konflikta, pagātnē notikušas nodevības atrisinājuma gaidas. Šogad ir tapis jauns Aspazijas portrets Vērotāja, kas ir mākslinieka veltījums dzejniecei. Tas ir lasāms arī kā parafrāze par 1903. gadā radīto Aspazijas fotoportretu – tikai dzejnieces skatiens tajā ir kļuvis smagnējāks un skumjāks nekā minētajā avotā.

Izstādē skatāmi trīs lietuviešu mākslinieka Eimanta Ludaviča darbi, kas sasaucas gan ar Aspazijas daiļradē nozīmīgo un atkārtoti interpretēto pasaules glābšanas tēmu, gan domājamā glābjamā – indivīda, pūļa, cilvēces – vērtības jautājumu. "Nepārtraukta diskusija ar sevi par to, cik tālu iespējams atteikties no sevis pašas kaut kā cita vai kāda cita labā," tiek raksturots 1995. gadā tapušais ozolkoka Krucifikss, kas akcentē Aspazijai nozīmīgo upura motīvu.

Vairāk informācijas www.facbook.com/Aspazija.Dubulti.Tikums

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Var iztikt

Daudz auglīgāk, nekā iztēloties krīzi kā iespēju, būtu izdarīt secinājumus, skaidrām acīm paskatoties uz to, ko esam zaudējuši.

Joprojām elpoju. Saruna ar popzvaigzni Samantu Tīnu(1)

Februāra sākumā Samanta Tīna ar savu kompozīciju Still Breathing nopelnīja ilgi kāroto ceļazīmi uz 65. Eirovīzijas dziesmu konkursu, kuram maija vidū bija jānotiek Nīderlandes pilsētā Roterdamā. 18. ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja