Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
"Katrs pats par sevi – tas taču ir mūsu liberālās sabiedrības ideāls! Kā redzam, tipoloģiski tas atbilst mežonības stadijai"

Tuvojamies ciklopu līmenim. Saruna ar Hariju Tumanu

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Solveiga
S
Suņi rej, karavāna iet tālāk. Mēs varam runāt un runāt, pārspriest utt., bet dzīve turpinās - ar mums vai bez mums, ar mūsu komentāriem vai bez. Dzīves ritējums ir neapturams un, kā šķiet, bezgalīgs. Viss pārējais ir tikai ūdens...
Juris Dimiters
J
Fantastika!- arī galertveidīgajā "Dienā" kas vērtīgs !!! Pat superliberālais Zirnis spiests paklusēt... Mazliet iebilstu par to ,ka morālais satvars mums totāli no kristietības, jo arī Kants brīnijās par divām lietās zvaigžņoto visumu (bezgalību) un to morāles kodeksu, kas ir cilvēka gēnos. Tapēc domāju, ka tas viss ir daudz kas vairāk, kā mūsdienu Dievs ar visu savu virszemes birokrātisko menedžmentu...
Guncha
G
No malas nedaudz saskāros ar arodizglītības jautājumiem un pieredzēm. Mani priecēja izdzirdētā tēze par klasisko un arodizglītību. Austrijā un Vācijā sistēma, vismaz arodizglītības, strādā no divdesmitajiem gadiem. Austrijā 40% pamatskolas beidzēji apgūst amatu jau darba vietās, 40% klasiskajās arodskolās un tikai 20% mācās nosacīti vidusskolās, kas paredz tālākās humanitārās studijas.
Jozefs
J
Kā smejies drīzāk jau pastardienas gaidītāju tradīcija.
anete
a
Izglītības norietam apliecinājumus var atrast arī šajā rakstā: "Gadījumā, ja liekat klāt to frāzi par koncertzālēm, liekat klāt lūdzu arī manu atbildi: "Zāles pilnas, kamēr vēl ir dzīvas vecākas paaudzes, bet, kad tās aizies, situācija mainīsies." Un jūs taču redziet tendenci:" Pat gadījumā, ja Harijs Tumans tieši tā arī teica, vai žurnālista pienākums nav rakstīt gramatiski pareizi? Viena lieta ir dzīva cilvēka runa, bet pavisam cits, ja redzam to uzrakstītu. Kā cilvēks, kurš neredz atšķirību starp formām "liekat" un "lieciet", "redzat" un "redziet", vispār var darboties žurnālistikā?
Marks Emanuels Krūmkaktiņš
M
Uz mumsīm Zina's dēliem un meitām tas nemazam neatnesas.
  • 0
  • 0
Dina - Nepiekrītu tur ir kkas samur
D
Galīgi nepiekrītu. eiropa tika nogalināta mākslīgi, ievazājot šeit ar prātam neaptveramu vardarbību kristietibu. Tas ari bij gala sākums. Sākot ar nīkulības, gaudu prioritēšanu pār veselīgumu. lidz ar svešo reliģiju, sāka veidoties sveši principi, sveša elite un tā vairs nav Eiropa. Indo-eiropa ir indoeiropas oriģinālais pasaules skats. Bez importiem.
Arturs
A
Interesentiem iesaku iepazities ar Carroll Quigley: Tragedy and Hope: A History of the World in Our Time
uldisnais
u
Replika par kompetenču izglītību: Publiskās izglītības sektors visos līmeņos no bērnu dārza līdz doktorantūrai prasa milzum lielus līdzekļus, kas nereti tiek iztērēti neefektīvi un neprasmīgi. Nav grūti prognozēt, ka kārtējais mēģinājums saglābt buksējošo vispārējo izglītības posmu ar "kompetencēs balstītu izglītības" modeli ir lemts neveiksmei. Tas ir analogs Krilova kvartetam, kur zvēri mainās gan ar instrumentiem, gan ar krēsliem, bet muzicēšana kā nevedas, tā nevedas. Es pilnīgi pievienojos HT paustajam par sagaidāmo iznākumu kompetenču izglītībā, kas nav iedvesmojošs. Taču šiem "uzlabojumiem" IZM VISC ir ieplānojuši 14000000 EUR. Šodien ir jau pieejamas reālas Mākoņskolas ar augstākās raudzes skolotājiem. Lokālo nacionālo skolotāju uzdevums ir palīdzēt globālajiem skolotājiem organizēt mācību procesu uz vietām, lai pilnvērtīgi izmantotu Mākoņu skolu milzīgās iespējas un resursus, lai palīdzētu skolēniem reflektēt Mākoņskolās pieredzēto.
uldisnais
u
Ne viss ir Oh un Ah arī augstskolās! Izglītība man ir bijusi ļoti tuva tēma, jo viss mūžs ir pavadīts augstskolā. Tas ļauj diezgan adekvāti spriest par to, kas notiek akadēmisko mūru iekšpusē. Diemžēl profesūra ne vienmēr iet sabiedrības priekšgalā ar progresa karogu, ar jaunām receptēm un rekomendācijām, kā veiksmīgāk un optimāli organizēt sabiedriskos procesus. Kam tad būtu jāvirza izglītības procesi visos līmeņos, ja ne augstskolu profesūrai? Tāpēc šī HT intervija ir augsti vērtējama. Gudrāki ļaudis pamanījuši, ka augstskolas lielā mērā sākušas ražot absolventus galvenokārt paši savām vajadzībām. Šodien jaunajiem ļaudīm ir kļuvis stilīgi dižoties ar trim augstākajām izglītībām. Taču darba devēji nav sajūsmā par šiem augstskolu absolventiem. Savukārt augstskolu absolventi ļoti niecīgā skaitā ir spējīgi paši kļūt par darba devējiem. No sabiedrības tiek pieprasītas milzu naudas, lai daudzi jauni cilvēki profesūras vadībā kvalificētos par augsti izglītotiem bezdarbniekiem.
uldisnais
u
Mans vērtējums ir lakonisks - Izcila intervija. Rakstu HT, lai "uzsistu uz pleca" un paklanītos HT zināšanu priekšā, kā arī mudinātu jo kaismīgāk skaidrot pretrunīgo un samudžināto tagadni ar piemēriem no antīkajām civilizācijām, kas uzplaukušas un sabrukušas. Varbūt tas palīdzēs atvēsināt ikdienas politiskās kaislībās aizmiglotās publikas prātus un ļaus tai iespējami adekvātāk novērtēt status quo un quo vadis Rietumu Civilizācija (RC). Intervijā ir ieskicētas daudzas ļoti svarīgas un aktuālas tēmas mūsdienu RC kontekstā. Būtu pavisam bēdīgi, ja pēc nedēļas vai divām ļaudis jau būtu piemirsuši šo interviju. Ja Jūsu kolēģi augstskolās nāktu talkā, tad visās 60 (?!) Latvijas augstskolās vajadzētu rosināt studentus rakstīt esejas par intervijā skartajiem tematiem un pēc tam publiski apspriest šīs esejas. Ne jau prof. H.Tumana dēļ, bet izmantot interviju kā "dzirksteli, kas iededz spožu liesmu" un izgaismo RC garīgo un morālo mijkrēsli, kas citādi var kļūt postoši liktenīgs mums visiem.
Dina
D
Es sevī nejūtu neko kopīgu ar šo veco civilizāciju. Arī ar kristietību. man pat pretīgi ir izrunāt to derdzīgo vārdu. Priekš manis kristietība šurp nekad nav atnākusi. Tā ir pārāk sveša mūsu garam. Tā iederas tam reģionam, kur ir radīta. Ne šim. Vispār domāju, ka analīze ir virspsēja. Piem. nav ņemts vēra, ka civilizācijas degradēšanās nenotiek dabiski tā tiek DZIITA ar varu. Tāpat manā uztverē grimšana sakās TIESI ar kristietības pieņemšanu savu pagānisko tradiciju vietā. Kas, protams tika izplatīta ar uzpirkšanu, vardarbību, naves draudiem, miesassodiem. TAS jau bij pagrimuma sākums. Un kopš tā laika mēs grimstam. Vēl nav apskatīts tas, ka kristietība karo pret Dabu. Pret visu dabisko. Tāpēc nav dzīvot spējīga. Cilvēku iedomātas konstrukcijas nevar pārspēt Dabas likumu. Civilizācija, par ko šeit runā Tumans un dabisks harmonisks dzīvesveids ir 2 pavisam atšķirīgas lietas.
nīgrais
n
Tādu tagadnes un pagātnes faktu ignoranci un priekšstatu, baumu un mītu bārstīšanu sen neesmu manījis. Bet ko nu var vēlēties. Ko var gribēt no cilvēka, kurš nav nevienā Eiropas seno laiku Senās Grieķijas pētnieku organizācijā, nemaz nerunājot par redkolēģiju, kurš nav piedalījies nevienā zinātniskajā konferencē ne Eiropā, ne Amerikā (toties veselās 3 vai 4 konferencēs mūžā: Petrozavodskā un kādā Grieķija pētniecības centrā pieUrālos...), kurš sengrieķu valodu zina uz trijnieciņu (dialektus vispār nepārzina), bet mūža garumā sarakstījis tikai vienu vidusmēra monogrāfiju... Lai ļaudis piedod, taču kā zinātnieks ir novadpētnieka līmenī. Kā pasniedzējs varbūt labs, jo pietiek ar 100 gadus vecā Kūna konspektīvu pārstāstu, taču regulārā izģērbšanās pirmkursnieku priekšā, un mīļākās tēmas - fallu, - demonstrēšana varbūt ir atraktīva, taču nebūt neliecina par akadēmisko līmeni. Šķiet, nerealizējies cilvēks, neapmierināts ar visu, nu savas fantāzijas priecīgs citiem pastāstīt. :/
Kaspars
K
Tumana kungs atkal glisē, - vai tik ne klasisko vērtību un "idejas vārdā" pagājušajā gs. Eiropa piedzīvoja vispostošāko dzīvā spēka zudumu? kur tad sakņojas antīkās kultūras vērtības ja ne militārajā demokrātijā ar totālu iekšējo konkurenci? Un kā tad ar "individuālisma pārņemtās" Eiropas civilizācijas stūrakmeņa - sabiedriskās organizācijas, sākot no ģildēm un beidzot ar arodbiedrībām un tādu marginālu šaiku kā Eiropas ogļu un rūdas savienību (šķiet šādi sauca)? U.t.t.
  • 1
  • 0
Dina
D
Domāju, ka Nīgrajam nepatīk Tumana k-ga uzskati, skepse. JO sīs izglītības struktūras nenodarbojas ar zinātni, bet ar ideoloģiju sajos imperiālisma drudža laikos. Piemērs. sodien pa radio stāstīja par nepieciešamību samazināt vai palielināt vilku populāciju. Kāds profesors no kanādas. Un tur vilka iekšā ASV demokrātu un lielkapitālistu, masu imigrācijas reklāmu un Trampa nomelnošanu. Iedomājieties, saruna par vilku populāciju Eiropā. Kāda var būt runa par objektīvu zinātni pie sādas slimīgas politpārņemtības pēc augšu norādijuma. Tas ir loti labi, ja cilvēks nav ar sādas vides diskreditējošu ASTI. Tas nozimē, ka šeit ir šanse spriest no politkonjunktūras neatkarīgi.
  • 13
  • 0
nīgramajam skepse:)
n
nezinu, esmu pirmkursniece, izģērbšanās nebija. fallu demonstrācija? neteiktu. par sengrieķu valodu, īpaši dialektiem, grūti spriest. Kūna konspektīvais pārstāsts? grūti atrast līdzības. pasniedzējs izcils:)) liek domāt. Un tas laikam šinī stāstā tomēr ir svarīgākais.
  • 28
  • 1
Udo Ulbergs
U
Vai tā ir taisnība? Ja tā ir taisnība, tad atkal tiekamies ar tipiski latvisku kadru-pelēku un šarlatānisku murgotāju. Protams, latviešu mediji tautu iepazīstina tikai ar pelēkajiem un šarlatāniem. Šarlatāns Buikis ir latviešu mediju dievs. Tas ir stabils kritērijs - pie mums raksta tikai par pelēkajiem , dod vārdu tikai pelēkajiem. Bet varbūt te ir izņēmums? Varbūt tā nav taisnība par kunga sastrādāto niecību?
  • 6
  • 16
[email protected]
j
Diemžēl visas civilizācijas, vienalga vai tās ir diktatoriskas, liberālas, tehnokrātiskas, teoloģiskas utt, visas, kuras šobrīd ir virs pirmatnējās cilšu kopienas, lemtas norietam atstājot aiz sevis ķīmiskus, morāli ētiskus un citādus lietiskus (piem. ķīmiskais, radioaktīvais piesārņojums), garīgus un emocionālus atkritumus. Nekas, kas ir virs pirmatnējās kopienas nav parādījis ilgu, Saules mūžu. Lai kāds man iestāsta pretējo, būs interesanti ieklausīties.
Edge
E
Diena ziņo:"Tramps sola "vēsturisku" militārā budžeta palielināšanu." Skaidra bilde - mūsdienu Roma nevēlas atkārtot ne Aleksandra Lielā impērijas likteni, ne senās Romas. Jākaro, jākaro, jākaro - apstāšanās nozīmē neizbēgamu pūšanu, izlaišanos baudās un bojāeju. Islama valsts tiks satriekta, pēc tam ķersies pie.....
Kinetics
K
Katrs no šīs intervijas paņems sev ko citu, bet tendence ir norādīta precīzi - sabiedrības morālais sabrukums, tiekšanās uz materiālajiem labumiem par spīti tam, ka joprojām ir pieejamas garīgās veselības uzlabošanas iespējas - teātris, klasiskā mūzika, literatūra utt. Humanitārā izglītība tiek uzskatīta par "vājību", ar kuru naudu nenopelnīsi.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

SestDienas receptes: Spirdzinoši vasarīgi

Pēc saulainā un karstā jūnija noslēguma, kas bija skaisti un tomēr arī mazliet nogurdinoši, šajā mēnesī nolēmām pieturēties pie tādām receptēm, kas neprasa stāvēšanu pie karstas plīts. Un šādiem ēdie...

Oskars gaismā

Pēc Covid laika sastinguma gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš (31) vasaras vidū atkal mēģinās atmodināt skatītājus un teātrī iepūst dzīvību, aicinot uz sajūtu izstādi.

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata