Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Maķedonijas rēbuss

Atēnas un Skopje cer beidzot panākt risinājumu gandrīz trīsdesmit gadu senajā strīdā par Maķedonijas nosaukumu, bet nacionālisti abās robežas pusēs noraida jebkādus kompromisus

Nelielās Balkānu valsts Maķedonijas prorietumnieciskā valdība par savu mērķi ir izvirzījusi iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā (ES). Lai Skopje varētu īstenot ambiciozo ieceri, tai vispirms būs jāatrisina sens strīds ar kaimiņvalsti Grieķiju, kas līdz šim ir bloķējusi Maķedonijas centienus integrēties eiroatlantiskajās struktūrās. Atēnas iebilst pret Maķedonijas nosaukumu, kas ir tāds pats kā vēsturiskam reģionam Grieķijas ziemeļos. Daudzi grieķi ir pārliecināti, ka šāds valsts nosaukums liecina par teritoriālām pretenzijām uz Grieķijas Maķedoniju, no kurienes esot cēlies slavenais sengrieķu karavadonis Aleksandrs Lielais.

Patlaban Grieķijas un Maķedonijas vēsajās attiecībās ir manāmas atkušņa pazīmes, jo abas valstis piekrita piedalīties ANO pēc vairāku gadu pārtraukuma atsāktajās sarunās par strīda risināšanu. Pēc pagājušajā nedēļā notikušā sarunu pirmā raunda ANO norīkotais vidutājs bija optimistiski noskaņots, lai gan tikšanās nenesa konkrētus rezultātus.

Divu miljonu iedzīvotāju lielā Maķedonija 1991. gadā pasludināja neatkarību no tobrīd jau irstošās un asiņainu etnisko konfliktu pārņemtās Dienvidslāvijas pēc tam, kad vairākums maķedoniešu to bija atbalstījuši referendumā. Jaunā valsts sevi nosauca par Maķedonijas Republiku, bet pret to kategoriski iestājās dienvidu kaimiņiene Grieķija. Atēnas uzskatīja, ka ar Maķedonijas vārda izmantošanu savā nosaukumā jaundibinātā valsts mēģina piesavināties daļu no grieķu kultūrvēsturiskā mantojuma un pauž ambīcijas iegūt teritorijas ārpus tās robežām. Turpretī Skopje uzsver, ka tās teritorija savulaik ietilpusi Senajā Maķedonijā, kuru pārvaldīja Aleksandrs Lielais.

Visu rakstu lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!

Top komentāri

rekur
r
Tās tālu vēl nav visas problēmas, kuras vajā Maķedoniju. Bulgārija, jau gadus 130, apgalvo, ka maķedonieši ir tie paši bulgāri un M. ir Bulgārijas teritorija. Vēl ir albāņu minoritāte M., tuvu pie miljona, kuri uzskata, ka laiks pievienoties Albānijai. Un nemaz tik sen atpakaļ bija liela šaušana, šajā sakarā.
reptilis
r
Tas viss ir štrunts ...ASV...R..eiropa..Krievija ir nodevusi kurdus,kuri vienīgie karoja pret Islāma valsti Turcijai! Tādi mūsu NATO sabiedrotie -turki.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai jūsu spēkrats ir cietis bedraino Rīgas ielu dēļ?

Kopā nobalsojuši: 976

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Ideālais

Latvju tautas vēlmes un cerības sagaidīt to ideālo un īsto Valsts prezidentu brīžiem šķiet gluži vai vienā plauktā liekamas ar mazu meiteņu sapņiem par princešu kleitām un princi zirgā – nudien n...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata