Vai esat domājuši par mājdzīvnieka ieviešanu? Pirms pieņemat gala lēmumu, ieteicams izsvērt ne vien to, ko mīlulis dos jums, bet arī to, vai paši pratīsit darīt viņu laimīgu. Bieži vien cilvēki pat neapzinās dzīvnieka vajadzības, būtībā nolemjot tos nebeidzamai garlaicīgai gulšņāšanai uz dīvāna.
Suņu uzvedības pētnieki no Lielbritānijas nolēmuši palīdzēt potenciālajiem dzīvnieku saimniekiem neapdedzināties ar pārsteidzīgu lēmumu un izveidojuši sarakstu ar ikdienas pienākumiem, kas būtu jāveic mīluļa pilnvērtīgas dzīves nodrošināšanai.
Deviņu punktu formula varētu likt tūkstošiem suņu īpašnieku kārtīgi padomāt, vai viņi patiešām ir labi saimnieki. Astes paluncināšana pēc īsas rotaļas vēl nebūt nenozīmē, ka dzīvnieks ir laimīgs.
MIEGS UN MIERĪGA VIDE
Lai suns būtu patiešām apmierināts, tam vismaz 60% no dienas jāpavada mierīgā vidē. Tā var būt klusa istaba ar dzīvniekam ērtu, pierastu vietu – viņa gultu vai grīdsegu, uz kuras tas pieradis gulēt. Guļvietā vēlams novietot mīkstu segu un rotaļlietas, ko suns var košļāt, lai nomierinātos.
Mājiniekiem jārod iespēja ļaut sunim gulēt vismaz 10 stundas diennaktī. Tas ir minimālais laiks, lai dzīvnieka smadzenes apstrādātu dienā uzkrātos iespaidus. Izgulēšanās padarīs suni mierīgāku, priecīgāku un atvērtāku jaunu prasmju apgūšanai.
Pat ja saimniekiem šķiet, ka suņi barību norij bez garšas izbaudīšanas, pētījumi rāda, ka labam ēdienam tomēr ir nozīme.
«Sunim jādod barība ar augstu gaļas koncentrāciju un dabīgām sastāvdaļām, kā arī jānodrošina, lai tā būtu bagāta ar prebiotikām. Tās palīdz uzturēt veselīgu gremošanas sistēmu un darbojas kā degviela mikroorganismiem, kas veic smago darbu, veidojot laimes ķimikālijas,» skaidro formulas izstrādātājs, Lielbritānijā labi pazīstams suņu uzvedības pētnieks un treneris Toms Mičels.
ROTAĻAS, TRENIŅI, GLĀSTI
Kad dzīvnieks neguļ, viņam nepieciešama cilvēku uzmanība. Saimniekiem jāparedz vismaz 30 minūšu dienā rotaļām ar mīluli, sadalot šo laiku aptuveni piecu minūšu posmos. Tās var būt paslēpes, bumbas atnešana vai rotaļlietas vilkšana katram uz savu pusi.
Vēl 20 minūšu jāatvēlē maiguma brīžiem un emocionālās saiknes stiprinā-
šanai. Glāsti, apskāvieni, bužināšana. Sunim tas ir vajadzīgs, un viņš pats dos signālu, kad būs gana. Piemēram, pieceļoties un aizejot vai cenšoties distancēties.
Kustības dzīvām būtnēm ir ārkārtīgi svarīgas, un suņi nav izņēmums. Kinologi uzsver, ka sunim aktīvi jākustas vienu līdz divas stundas dienā. Nepietiek palaist dzīvnieku privātmājas pagalmā, jo diezgan ticams, ka tas mazliet paskraidīs un pēc tam slinkos. Tādēļ saimniekam jāved suns pastaigās vai aktīvi jārotaļājas, liekot dzīvniekam skraidīt, peldēt, lēkāt pāri šķēršļiem un citādi izkustināt muskuļus. Šajā nodarbē jāiekļauj arī četri aptuveni trīs minūtes gari spēka un veiklības treniņi, kas padarīs dzīvnieku spēcīgāku un pašpārliecinātāku.
JĀSATIEK CITI CILVĒKI
Nākamais uzdevums ir vingrināt dzīvnieka prātu ar dažādiem uzdevumiem, pasaules iepazīšanu un jaunu prasmju apgūšanu. Ar vienu nodarbību nedēļā pie kinologa būs par maz. Treniņiem jāvelta aptuveni stunda dienā.
Laiks jāparedz arī socializācijai. Lai cik dīvaini tas izklausītos, satikšanās ar retāk redzētiem tuviniekiem suņos izraisa lielāku mīlestības hormona oksitocīna pieplūdumu nekā komunikācija ar citiem suņiem.
Mičels formulu balstījis uz daudzu gadu gaitā veiktos pētījumos iegūtām atziņām. Tā ir universāla, attiecas uz visām šķirnēm. Protams, atsevišķas detaļas varētu nākties piekoriģēt atbilstoši katra suņa raksturam un ieradumiem. Dažus uzdevumus var arī apvienot, piemēram, pastaigu ar socializāciju, pasaules izpēti un rotaļām, tomēr vismaz divas trīs stundas ik dienu jāierēķina sunim. Vai jums ir pietiekami daudz brīva laika, lai padarītu suni laimīgu?