Vai ir zināms, kam pirms divdesmit četriem gadiem ienāca prātā ideja aizsākt šo tradīciju?
Bija tāds entuziasts – Amerikas latvietis JC Cool –, kurš aizsāka šo ideju, piesaistot vēl vairākus entuziastus, kas pieslēdzās, jo sajuta gaisotni un nepieciešamību pēc šāda pasākuma. Gāja gadi, interese ar laiku daudziem zuda, varbūt arī bija citi darbi un apstākļi, un tagad ir palicis viens pats tirdziņa saimnieks – Andris Kreislers, kurš turpina šo tradīciju.
Tātad tirdziņš būs arī šogad. Ar kādām domām un sajūtām to gaidāt?
Pa spīti tam, ka nav sniega un temperatūra ir virs nulles, tirdziņš tiešām būs! Esam priecīgi, jo redzam, ka cilvēki arī gaida šo notikumu, turklāt esam pamanījuši, ka laikapstākļi reti kad ietekmē tirdziņa apmeklējumu. Protams, ir skaisti, ja ir sniegs, taču tāpat pie mums būs jauka gaisotne, rotājumi, dažādi priekšnesumi… Un cilvēki pavisam noteikti šeit atradīs svētku sajūtu.
Vai esat skaitījuši, cik cilvēku šajā laikā apmeklē tirdziņu?
Mūsu rīcībā ir paseni dati, kad pirms vairākiem gadiem tika veikts pētījums, bet, pēc mūsu aprēķiniem, mēnesī pie mums iegriežas ap 200 tūkstošiem cilvēku. Tātad – visnotaļ pieklājīgs skaitlis. Protams, šur tur Rīgā mums ir konkurenti, taču, liekot roku uz sirds, droši varu teikt, ka mēs noteikti esam apjomīgākais un apmeklētākais tirdziņš.
Ja reiz par statistiku: kas tirdziņu apmeklē vairāk – rīdzinieki vai tomēr tūristi?
Darbdienās tie vairāk ir tūristi, vismaz dienas pirmajā pusē un vakarā. Savukārt nedēļas nogalē ļoti jūtam tieši vietējos apmeklētājus un ļoti priecājamies, ka mūsu Ziemassvētku tirdziņš ir kļuvis par dzīvesveidu – ka cilvēki nāk uz šejieni pastaigāt, nobaudīt kādu karsto dzērienu vai uzkodu, nopirkt kādu dāvanu un vienkārši labi pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem.
Kas šogad būs atšķirīgs no iepriekšējiem gadiem? Ir arī kāda nemainīga tradīcija, kas turpinās gadu no gada?
Paliekošā vērtība, protams, ir tirgotāji – vietējie mājražotāji un amatnieki un viņu izstrādājumi –: adījumi, pinumi, rotas; to visu papildina ēdinātāji, savukārt mēs priecājamies par to, ka viņi nav nekāda "izmirstošā suga". Nemainīga vērtība ir arī kultūras programma, atrakcijas bērniem, Ziemassvētku vecītis, izjādes ar ponijiem… Savukārt organizatoriskais izaicinājums jau otro gadu ir depozītu sistēmas ieviešana: nopērkot dzērienu, cilvēks par glāzi samaksā divus eiro, un tad vai nu viņš glāzi patur kā suvenīru, vai speciālā punktā nodod atpakaļ un saņem iemaksāto naudu.
Minējāt, ka arī šogad programmu kuplinās mūziķi. Pēc kāda principa viņi tiek izvēlēti?
Konkursu gluži nerīkojam, bet mums ir tāds labs sajaukums starp pazītamākajām tradicionālajām folkloras kopām, kuras jau sevi ir pierādījušas, un varbūt mazāk zināmiem māksliniekiem. Ir mūziķi, kuri paši piezvana un piesakās, jo viņiem tas ir liels notikums – atbraukt uz Doma laukumu un uzstāties Rīgas lielākajā tirdziņā. Tad pa visiem kopā atrodam piemērotāku laiku un dodam viņiem šādu iespēju. Pie mums mūziķi tiešām brauc no visas Latvijas – no malu malām –, lai priecētu apmeklētājus nedēļas nogalēs.
Internetā pieejami oficiāli un mazāk oficiāli Eiropas pilsētu Ziemassvētku tirdziņu topi – skaistākais, plašākais, krāšņākais... Kā uz šī fona izskatās Rīga?
Mēs izskatāmies labi, pērn ieņēmām trešo vietu aptaujā par skaistāko Eiropas Ziemassvētku tirdziņu! Bijām atzīmēts arī kā autentiskākais tirdziņš, jo tiešām ļoti piestrādājam pie noformējuma, pie tā, ko un kā dara tirgotāji, skatāmies, lai būtu vienota atmosfēra. Arī šobrīd jau risinās balsojums par skaistāko Eiropas Ziemassvētku tirdziņu, kurā katru dienu jebkurš var nobalsot par Rīgu. Balvas gan uzvarētājiem netiek dalītas, vismaz mēs neko neesam saņēmuši, taču par paveikto droši paši sev varam uzsist uz pleca.
Vai amatnieku un mājražotāju piedāvājums pa gadiem mainās?
Es teiktu, ka daudzi tirgotāji šeit ir kopš pirmās dienas, ir arī tādi, kuri tirdziņā piedalās desmit un piecpadsmit gadu. Savukārt mēs skatāmies, lai piedāvājums būtu interesants un aktuāls, un, ja kaut kā pietrūkst, atrodam kādu, kas klāstu varētu papildināt.
Neesam gan veikuši aptauju, ko cilvēki izvēlas iegādāties, bet pieļauju, ka tūristi droši vien dod priekšroku adījumiem un dzintara rotām, bet vietējie pircēji vairāk izvēlas kaut ko modernāku. Taču domāju, ka Ziemassvētku dāvanas šeit atrast varēs ikviens.
Šogad īpaši esam padomājuši par bērniem – pirmo gadu darbosies veikaliņš Tuta un grāmatas, un esam ļoti priecīgi par šo sadarbību, jo viņiem tiešām būs plašs piedāvājumu klāsts, un ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.
Kāpēc mums būtu jāizvēlas tieši Rīgas, nevis Hamburgas, Berlīnes vai Londonas Ziemassvētku tirdziņš?
Tāpēc, ka tas ir savējais un mēs esam gana plaši, krāšņi un skaisti! (Smaida.) Protams, noteikti vajag aizbraukt apskatīties, kā ir citur, un paplašināt redzesloku, lai būtu, ar ko salīdzināt, bet pēc tam noteikti vajag atnākt arī pie mums. Apsolām, ka būs tiešām skaisti!