Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +10 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Aija Volka

Bijušie darbinieki tiesājas ar Liepājas cukurfabriku(1)

Lai gan bijušais zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS) kā vienu no ministrijas labajiem darbiem sauca spēju panākt, ka lielas kompensācijas samaksātas par Latvijas cukura ražotņu aizvēršanu, 82 bijušie a/s Liepājas cukurfabrika (LCF) strādnieki domā citādi. Martā gaidāma tiesas sēde viņu civilprasībā par kompensāciju neizmaksāšanu iepriekš solītajā apmērā — bijušie darbinieki uzskata, ka ir apmuļķoti, jo uzņēmuma vadība nav piemaksājusi naudu, ko strādnieki cerēja dabūt, atsakoties no nodokļu maksāšanas.

Latviete un itālis tiesājas par bērnu(24)

Vērsties Eiropas Kopienu tiesā (EKT) pret Itāliju, kas prasa sešus gadus veco Itālijas un Latvijas pilsoni Marko atgriezt Itālijā pie tēva, tomēr nav vērts, secinājusi Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija. Šādam lēmumam par pamatu ir Eiropas Komisijas (EK) šī gada janvāra atzinums, ka Latvijas sūdzība ir nepamatota, kas savukārt rada šaubas par izredzēm uzvarēt EKT.

LM par bezdarbu: cilvēkiem jādod makšķere, nevis zivis(45)

Reģistrētā bezdarba līmenis gada beigās varētu sasniegt pat 14%. Šādas prognozes trešdien sniegusi Labklājības ministrija (LM). Taču tās esot "pesimistiskās prognozes". Līdz šim LM lēsa, ka bezdarbnieku skaits gada laikā pieaugs līdz 12% jeb 130 000, taču tagad neizslēdz, ka bez darba palikušo skaits būs lielāks.

Vecāki sašutuši par RD nodomu nemaksāt(25)

Mazu bērnu vecāki ir sašutuši par Rīgas domes plānu, taupot budžetu, no marta vairs nemaksāt vecākiem kompensāciju, ja bērnam nav vietas bērnudārzā, turklāt varētu pieaugt maksa par privāto bērnudārzu, jo tos paredzēts pārtraukt dotēt. Par šo ieceri ceturtdien lems RD izglītības, jaunatnes un sporta komiteja.

Arī Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja paraksta līgumu ar VOAVA(7)

Līgumu ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA) noslēguši visi ģimenes ārsti, kuriem šogad beidzās termiņš iepriekšējam līgumam. Nedaudz vairāk kā puse — 56% — līgumu noslēgti uz gadu, tomēr ārsti līgumus slēguši arī uz ilgāku laiku. Iepriekš ģimenes ārsti bija gatavi slēgt līgumu tikai uz trim mēnešiem, jo nebija apmierināti ar vairākiem līguma punktiem. Līgumu parakstījusi arī Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. "Pacientu dēļ. Ja praksi pārtrauktu, pacientiem valsts neatmaksātu kompensējamos medikamentus," saka -S.Veide.

Ģimenes ārstu iebildumus pret līgumu VOAVA neņem vērā(2)

Nozīmes nebija ne Ģimenes ārstu asociācijas sēdēm un mediķu streikam, ne Veselības ministrijas rīkotajām darba grupām, jo šogad ģimenes ārstiem būs jāstrādā ierastajā kārtībā un ar tādu pašu finansējumu, kāds piešķirts pērn. Šādus spēles noteikumus paredz Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) piedāvātie līgumi, kuri ģimenes ārstiem jāparaksta līdz 12.

Līgumus nav noslēguši 68 ģimenes ārsti(5)

Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) apkopotie dati liecina, ka līdz piektdienas pusdienlaikam nebija noslēgti līgumi ar 68 ģimenes ārstiem jeb 5 % no plānotā skaita. Jaunie līgumi jāparaksta līdz 11.janvārim, paredz likumdošana.Latvijā kopumā ar VOAVA noslēgto līgumu termiņš šogad beidzās 1330 ģimenes ārstiem, no kuriem 1206 ārsti līgumus bija slēguši individuāli, bet  53 ārstiem bija līgumi, kas parakstīti kopā ar kolēģiem poliklīnikā.

Uz mājām nāks medmāsas, nevis ģimenes ārsti(17)

Valsts cer atbrīvot gultasvietas slimnīcās un atvieglot ģimenes ārstus. Vienas šprices dēļ pacienti pēc veiktas operācijas slimnīcās vairs netiks aprūpēti. Tā vietā valsts šogad apņēmusies finansēt medmāsu vai feldšeru vizīti pie pacienta viņa dzīvesvietā. Mājas aprūpi paredzēts sniegt arī pēc pārciesta insulta, infarkta, smadzeņu traumas, amputācijas.

Ryanair kompensē izsitumu dēļ atteikto lidojumu(21)

Pēc atteikuma iekāpt lidmašīnā uz aizdomu pamata par bērna saslimšanu ar vējbakām aviokompānija Ryanair bērna mātei Vinetai nosūtījusi atvainošanās vēstuli un izmaksājusi kompensāciju. Vēl pirms mēneša Vineta grasījās Ryanair iesūdzēt tiesā, jo pumpas bērnam radās pēc odu kodumiem atvaļinājuma laikā Portugālē.

Namu pārvaldes ceļ cenas(7)

No jaunā gada apsaimniekošanas maksas palielinājums ir neizbēgams, informē daļa Rīgas pašvaldības namu apsaimniekotāju. Viens no iemesliem esot nepieciešamais darba samaksas palielinājums sētniekiem un apkopējiem minimālās algas paaugstināšanas dēļ, skaidro pašvaldības SIA Zemgale valdes priekšsēdētājs Valdis Holbergs.

Nākamgad valsts finansēs mājas aprūpi(7)

Lai samazinātu pacientu skaitu slimnīcās par aptuveni 15 procentiem, no nākamā gada valsts finansēs mājas aprūpi. Šāds lēmums pieņemts šogad pēdējā valdības sēdē. Apstiprināts arī mājas aprūpes tarifs, informē Veselības ministrijas Komunikācijas departamenta direktore Egita Pole. Līdz šim Latvijā mājas aprūpi valsts nav finansējusi.

Ludzas rajona policija vairs neveidos "koridori" ātri bojājošo preču vešanai(4)

Pienākumu palīdzēt apiet rindas uz Latvijas-Krievijas robežas kravas automašīnām, kas pārvadā ātri bojājošās preces, no nākamā gada Ludzas policija vairs negrasās pildīt. Mums ir jāsamazina štati un ir ierobežoti resursi degvielas apmaksai, skaidro Ludzas rajona policijas pārvaldes priekšsēdētāja palīdze Jeļena Rutkovska.

papildināta - Eksperti Godmaņa valdības darbu vērtē viduvēji(47)

Rīt paies gads, kopš Ivars Godmanis (LPP/LC) otro reizi kļuva par valdības vadītāju. Prezidents Valdis Zatlers pirms gada uzticēja I.Godmanim veidot valdību un Saeima to apstiprināja īsi pirms Ziemassvētkiem. V.Zatleram bija jāizšķiras starp trim partiju virzītajiem premjera amata kandidātiem – Edgaru Zalānu (TP), Ivaru Godmani un Valdi Dombrovski (JL). Zatlers nākamās valdības veidošanu uzticēja I.Godmanim, jo viņš radījis prezidentam pārliecību, ka darbosies valstiski atbildīgi. Diena.lv lūdz vērtēt I.Godmaņa darbību nozaru pārstāvjiem.

Skolas rekonstrukciju projektē jau desmit gadu(5)

Vēl pirms mēneša ēka Kronvalda bulvārī 8 saistījās ar plāniem tajā izmitināt Jāzepa Mediņa mūzikas skolu (JMMS) un Rīgas 1.mūzikas skolu, kas līdz šim pastāvējušas atsevišķi. Šādai iecerei minēti dažādi iemesli — no plāna skolas optimizēt un atbrīvoties no to līdzšinējo telpu nomas maksas līdz vēlmei izveidot vienotu, visiem pieejamu mūzikas un mākslas centru.

Rūpēs par bērnu Latvija vēršas pret Itāliju(4)

Itālijas tiesas lēmums atkārtoti pieprasīt mātei sešus gadus veco Marko atgriezt Itālijā pie tēva nav bijis objektīvs — ar šādu pārliecību Latvija plāno vērsties Eiropas Kopienu tiesā (EKT) pret Itāliju. Šodien paredzēta Latvijas un Itālijas pušu noklausīšanās Eiropas Komisijā, kas ir starpposms, pirms celt prasību EKT.

Lai atbrīvotos no vecajiem īrniekiem, modē elektrības atslēgšana(11)

Vecā apkures sistēma demontēta, bet krāsns dūmvads aizmūrēts — jādzīvo aukstumā. Elektrības piegāde atslēgta bez brīdināšanas, vienīgais gaismas avots ir svece. Šādos apstākļos mājā Artilērijas ielā 19/1 spiesti dzīvot trīs īrnieki, kam vēl spēkā padomju laikā noslēgtais beztermiņa īres līgums. "Terors ilgst jau pusotru gadu ar mērķi atbrīvoties no pēdējiem vecajiem īrniekiem," sūdzas 65 gadus vecais Andris Pikāns.

Stradiņiem trūkst naudas, plānveida operācijas atliek(26)

Novembris vēl nav beidzies, bet gada plāns valsts apmaksāto plānveida operāciju veikšanai P.Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ir izpildīts. Tā kā Veselības ministrija (VM) papildu līdzekļus nav piešķīrusi, rinda apstājusies un uz priekšu sāks virzīties no jaunā gada. Līdz tam operēs vienīgi akūtos slimniekus un tos, kam līdzīgu operāciju nevar veikt kādā citā slimnīcā, piemēram, sirds operācijas, nieru transplantāciju, skaidro P.

Rīgas domes departaments degvielas cenas prognozi samazina teju uz pusi(5)

Vēl pirms divām nedēļām lats litrā, tagad 60 santīmu par litru — tā mainījusies Rīgas domes pilsētas attīstības departamenta (PAD) prognozētā benzīna cena, plānojot nākamā gada budžetu. Latvijas Degvielas asociācijas prezidents Ojārs Karčevskis jaunās prognozes sauc par atbilstošām situācijai degvielas tirgū: "Cenas turpinās kristies, un pašlaik nekas neliecina, ka arī nākamgad tās neturpināsies kristies."

Cēsis sāk deviņdesmitās gadadienas svinības novados(1)

Slavenības, izcilnieki, pašvaldību vadītāji, sabiedriskie aktīvisti, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri no Vidzemes novada — tāda ir lūgto viesu izlase, kas sestdien Cēsīs aicināti uz valsts svētku ieskaņas koncertu un Valsts prezidenta Valda Zatlera rīkoto pieņemšanu. Dienas pirmajā pusē Cēsīs vēl notiks ekumeniskais dievkalpojums, izstādes atklāšana un militārā parāde.

Turpinās mediķu streiks(2)

Ja jūs neapmierina sa­maksa, ejiet strādāt citur — nopukst kāda kundzīte, kurai ceturtdien veselības centrā Ziepniekkalns mediķu pieteiktā streika dēļ atteica asins analīzes. Šis gan bija viens no izņēmumiem, kad kāds izteicis pretenzijas. Pirmajā protesta dienā lielākā daļa pacientu izrādījuši sapratni — apgalvo streikā iesaistīto slimnīcu un poliklīniku pārstāvji.

Mediķu streiks - protests ne tikai pret algām(62)

Tas nebūs streiks vien pret algu iesaldēšanu, bet protests pret medicīnai atvēlēto niecīgo budžetu — šāda nostāja ir medicīnas darbiniekiem, kuri ceturtdien un piektdien pacientus nepieņems. Divu dienu streikā kopumā plāno piedalīties vairāk nekā 1000 ārstu un medmāsu. Viņu mērķis ir uzrunāt Saeimas deputātus pirms nākamā gada budžeta pieņemšanas.

Rīgas mēru pārsteidz bezpajumtnieku sadzīves apstākļi(19)

Brīvu gultasvietu nakts patversmē atrast grūti — par to pārliecinājies Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LNNK) un vicemērs Jānis Dinevičs (LSDSP), kuri pirmdien vēlu vakarā devās apskatīt trīs nakts patversmes Rīgā, šo iestāžu darbiniekus par savu ierašanos nebrīdinot. Vispirms amatpersonas devās uz sieviešu nakts patversmi Bārddziņu ielā 2.

Rīgu valsts svētkos izgaismos par pusmiljonu(11)

Lai nu kad, bet valsts neatkarības svētkos Rīgas iedzīvotāji un viesi ekonomisko krīzi nejutīs — galvaspilsēta tiks izrotāta un izgaismota par 450 tūkstošiem latu. Tāds ir kopējais finansējums, ko Rīgas dome (RD) un valsts atvēlējusi pilsētas noformējumam un gaismas festivālam Staro Rīga. Novembra tumšajos vakaros Rīgas centra bulvāri, parki un tilti iemirdzēsies spožās ugunīs, un pazīstamas ēkas ļaus ieraudzīt pavisam citā gaismā.

Atstarotāju lietošanas kampaņā iesaista bērnus(3)

Lai bērnus mudinātu lietot atstarotājus, no trešdienas Valsts policija sāk jaunu kampaņu Atstarotāju policija. Viesojoties vairākās skolās, pirmo un otro klašu skolēniem tiks izdalīti žetoni un apliecība par pievienošanos Atstarotāju policijas vienībai, aicinot bērnus pārbaudīt, vai radiem un draugiem ir atstarotājs.

Lai apcirptu budžetu, Rīgā plāno naktīs izslēgt apgaismojumu(25)

Ja Rīgas dome nolems ietaupīt arī uz ielu apgaismojuma rēķina, nākamgad nakts stundās to varētu izslēgt. To kā vienīgo veidu, kā samazināt savus izdevumus par 5%, redz pašvaldības aģentūra Rīgas gaisma. Uzdevumu apcirpt tēriņus par 5% Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LNNK) uzdevis visām pašvaldības iestādēm.

Utis līdzās skolas solā(10)

Katrā klasē viena vai divu bērnu matos ir utis vai gnīdas — pēc ikreizējās pārbaudes, sākoties jaunajam mācību gadam, konstatējusi kādas Rīgas internātskolas medmāsa Ņina. Līdzīga situācija ir arī citās mācību iestādēs, un speciālisti norāda, ka higiēnas normas daudzās ģimenēs ir regulāra problēma.

Melnos punktus neizdzēš pat ceļu rekonstrukcija(8)

Lai gan bīstamo ceļa posmu kopskaits Latvijā samazinājies, pēdējos trijos gados radušās vairākas jaunas vietas, kurās ceļu satiksmes negadījumos cilvēki ievainoti vai gājuši bojā. Valsts a/s Latvijas Valsts ceļi (LVC) šonedēļ klajā laistā jaunā melno punktu karte rāda, ka novēršot vienu bīstamo vietu, netālu no tās rodas jauna.

Šosejas posmu, kur gāja bojā sieviete, izgaismot nesola(3)

Pēc Anželas nāves, kas iestājās pēc tam, kad sievieti Rīgas—Jelgavas šosejas malā vēlā vakara stundā notrieca vieglā automašīna, Bērzpils ciema iedzīvotāji grasās lūgt vietējo pašvaldību ceļa posmu izgaismot. Kā ziņots, Anžela, atbraukusi no Rīgas, izkāpa autobusa pieturā šosejas 14.kilometrā un mājup devās ar kājām tumsā gar šoseju.

Apgleznos tuneli, kas ved uz Rīgas autoostu(6)

Košās krāsās, ar apgleznotām sienām — tāds jau šajā nedēļas nogalē taps līdz šim drūmais un pelēkais pazemes tunelis, kas savieno Rīgas autoostu ar Vecrīgu. Pašvaldība uz gadu nodevusi rūpes par to privātuzņēmumam. Jau šobrīd tuneļa kolonnas nokrāsotas spilgti dzeltenas, bet nedēļas nogalē jaunie mākslinieki, kas uzvarējuši speciāli rīkotajā konkursā, ķersies klāt gleznojumiem.

Vai tiešām esmu nolaupījusi savu bērnu? Diskusijas par Hāgas konvenciju(3)

Ar bērnu pārcelties uz dzīvi citā valstī var salīdzinoši viegli, jo īpaši, kopš atcelta robežkontrole Eiropas Savienības dalībvalstīs. Taču gadījumā, ja to dara mamma vai tētis bez otra vecāka atļaujas, bērns skaitās nolaupīts. Arī tad, ja šāds solis sperts smagu sadzīves apstākļu dēļ, pēc piedzīvotas fiziskas vai emocionālas vardarbības, vai tamlīdzīgā situācijā.