Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +24 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

Satversme iet!

Šonedēļ jādomā uzreiz par ļoti dažādiem tematiem – no bērniem līdz politikai, no miega grumbām līdz suģestējošai motoru dūkoņai, kas ne vienam vien kļuvusi par sava veida svētceļojuma galamērķi.

SestDiena iznāk tieši pirms 1. jūnija, kad tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Domāt par mazākajiem sabiedrības locekļiem ik dienu, padarīt viņu dzīvi interesantāku, atvērt un piepildīt ar skaistām emocijām – tas ir mūziķes un pedagoģes Elīnas Gruzniņas darbs. «(..) tas ir lieliski, ka varam radīt skaistu mūziku ne tikai saviem, bet arī visiem citiem bērniem,» viņa saka mirdzošām acīm, un, veroties uz viņu, šķiet, ka nav skaistāka darba pasaulē, kā strādāt tieši ar bērniem.

Varbūt pēc kāda laika ar viņas vai cita brīnišķīga mūziķa gādību taps kāds dziesmu cikls arī par politiku un vēlēšanām. Zinu, ka grāmatas bērniem par šo tēmu jau ir un visnotaļ lieliskas! Taču tiem, kam sava izvēle jau pavisam drīz būs jāizdara, ar mūziku un tekstiem vien nepietiks – jau skaitītas dienas palikušas līdz brīdim, kad ikvienam pilsonim atkal jālemj, kuru no politiķiem izvēlēties Latvijas pārstāvniecībai Eiropā, kura teiktajam un veiktajam uzticēties vairāk. Un gribētos tik tiešām, lai aktivitāte par spīti prognozēm un jau ilgāku laiku vērojamām tendencēm visā Eiropā tomēr izrādītos augsta – vai vismaz augstāka nekā Satversmes sapulces laikā Latvijā. Valsts pamatlikums tolaik tika izstrādāts visnotaļ moderns, ko pierāda arī tā dzīvotspēja mūsdienās. Turklāt, kā izrādās, Satversmes sapulces deputātu likteņi tādā kā miniatūrā atspoguļo visas valsts tā laika vēsturi. Viņi ir gan arestēti cara laikā, gan ieslodzīti, izsūtīti un karojuši, gan pielikuši savu roku Latvijas valsts dibināšanā. Tagad atskatoties, droši var teikt, ka viņu veikums ir bijis tā vērts, jo, pārfrāzējot kādreizējo kritiku, pārliecināti var apgalvot: Satversme iet!

Taču, lai šajā straujajā maija vasarā būtu arī kas izklaidējošāks, SestDienas lappusēs arī par «svētceļojumu» uz F1 pasauli! Tiem, kam motoru rūkoņa ir dziesma, nevis troksnis un benzīna smarža raisa patīkamu satraukumu par priekšā stāvošo piedzīvojumu, šis ir galamērķis, kuru vērts sev atklāt un iepazīt – pat ja tikai lasot un slaveno sacensību un trašu ainu uzburot galvā.

Lai pēdējā politiskās cīņas nedēļa pirms vēlēšanām spraiga, lai bērniem Latvijā nākotne arvien labāka, un lai vasaras piedzīvojumi ikvienam sākas uz tās vislabākās nots!

Šīs nedēļas, 31. maija - 6. jūnija, žurnālā SestDiena lasiet:

PASAULĒ. Vēlēšanu maratons Lietuvā

Kaimiņvalstī šis ir balsojumu gads – tas sācies ar valsts prezidenta Gitana Nausēdas pārvēlēšanu un referenduma par dubultpilsonības jautājumu jau otro izgāšanos. Kāda ir situāciju un prognozes arī nākamajām – Eiropas Parlamenta un rudenī gaidāmajām Seima – vēlēšanām?

 

TUVPLĀNĀ. Pirmie legālie Latvijas saimnieki

Biogrāfiskā vārdnīca Latvijas Satversmes sapulce deputātu biogrāfijās 1920 – 1922 atklāj deputātu likteņus un rāda laiku, kad Latvijas vēlētāju aktivitāte bija daudz augstāka nekā šodien

 

TĒMA. No Sennas pēdējās pieturvietas līdz Monako glamūram

Senna, Ferarri, Monako GP – šie vārdi no Formula 1 pasaules ir zināmi visiem. Imolas un Monako trases cieši savij to visu stāstus, un tā kā Grand Prix jeb Lielās Balvas posmi abās šajās trases šogad atklāja Eiropas F1 sezonu, SestDiena lūko, kā tas viss izskatās klātienē

 

PORTRETS. Ar mūzikas pedagoga gēnu

Jebkurš bērns var dziedāt! – uzsver bērnu vokālās studijas Siguldiņa vadītāja Elīna Gruzniņa. Viņai izdodas organizēt gan sadarbību ar pazīstamiem mūziķiem, ļaujot bērniem uzstāties kopā ar zvaigznēm, gan organizēt ikdienas darbu tā, lai mazajiem spīd acis un gribas vēl

 

KINO. Iemests pasaulē

Režisora Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filma Straume (2024) par kaķi kataklizmiskos plūdos ir pievērsusi pasaules uzmanību. Tas jau nodēvēts par revolucionārāko kinodarbu pēc Disney studijas veidotā Bembija/Bambi (1942), un tik tiešām – nav melots!

 

TEĀTRIS. Kurā spēlē tu piedzimi? 

Vai ar vienu taustiņa klikšķi spēsim atšaudīties no visa reālajā dzīvē sastrādātā? Wintera stāstā saķere ar laiku ir reāla un uzrunājoša

 

IZPĒTĪTS. Gulēšanas grumbas

Austrāliešu zinātnieki pārliecinājušies, ka spilvena iespiestās rievas sejā var palikt uz ilgu laiku, līdz ar to pierādot, ka grumbas var iegūt arī guļot

 

LAIKA MAŠĪNA. Pareizs laiks – Bigbena laiks

Pirms 165 gadiem jaunuzceltajā Vestminsteras pils Pulksteņa tornī Londonā laiku sāka skaitīt milzīgais laikrādis Bigbens. Sākotnēji gan šī iesauka (Big Ben jeb Lielais Bens) tika attiecināta vien uz pulksteņa lielo zvanu, taču ar laiku tā sāka dēvēt arī visu torni

 

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Vienāds izskats, vienāda inteliģence

Pētījums ar identiskiem dvīņiem pierāda, ka iedzimtība prāta spējas ietekmē krietni vairāk nekā apkārtējās vides faktori.

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata