Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Lieki minēt, ko Klāvs būtu darījis, ja būtu dzīvojis, – kas viņš būtu atmodas laikā un vēlāk, kur liktu lietā savas valodu zināšanas, kur dzīvotu un ko rakstītu

Labrīt!

Sadzīs viss, kam nevajag dzīt, – savā otrajā dzejoļu krājumā Bēdas uz nebēdu rakstīja Klāvs Elsbergs. 5. februārī paiet 30 gadu kopš baisās ziņas, ka Klāvs naktī miris, pulksten 1.40 Dubultu rakstnieku jaunrades namā nokritis no 9. stāva caur gaiteņa lielo logu. Liecinieki, kas pēdējie bija bijuši ar viņu kopā, trīs vīrieši un trīs sievietes no Maskavas literārajām aprindām, pēc neoficiālas informācijas, ar Kremlim tuvu stāvošiem radiem, sniedza pretrunīgas liecības, skaidrs bija tikai viens – ka viņi melo.

Taču pat viņi nenoliedza, ka neilgi pirms pusnakts starp Klāvu un maskavieti ar zīmīgu uzvārdu Vorfolomejevs un strauju dabu izcēlusies diskusija par Viktora Astafjeva šovinisma caurstrāvoto stāstu, kurš bija aizskāris Gruzijas sabiedrību – Lovļa peskarei v Gruzii (Kā ķert grunduļus Gruzijā). Tomēr arī pēc trim papildizmeklēšanām padomju prokuratūra nevienu par vainīgu neatrada.

Nu jau miruši arī šie, tā sakot, liecinieki. Tikmēr Klāvs paliek jaunāks – to sarunā ar SestDienu atklāj viņa brālis, tulkotājs un dzejnieks Jānis Elsbergs. Lieki minēt, ko Klāvs būtu darījis, ja būtu dzīvojis, – kas viņš būtu atmodas laikā un vēlāk, kur liktu lietā savas valodu zināšanas, kur dzīvotu un ko rakstītu. Puslīdz droši skaidrs tikai tas, ka viņš būtu piepildījis sapni redzēt Parīzi. Nepietiekams mierinājums ir viņa brāļa Jāņa konstatējums: arī tie latviešu dzejnieki, kas nodzīvojuši garu mūžu, gandrīz visi savus labākos darbus ir sarakstījuši līdz 40 gadu vecumam. Pēc tam ir, kā Klāvs jau dzejolī uzrakstījis: Skaties, tu apsūno. Pamatīgs, varens – re, kāds tu dejojošs akmens esi. Tevi vairs nebradā. Drīz jau tev garām jaunekļi degošas lāpas nesīs. Lapas aizver acis un krīt.

 

Šīs SestDienas, 3. - 9. februāra, numurā lasiet:

SestDienas SALONS. Dzeja ar Klāvu nebeidzas. Tulkotājs un dzejnieks Jānis Elsbergs stāsta, kāpēc vairs neraksta dzejoļus, atklāj jaunas sajūtas, lasot vecākā brāļa Klāva Elsberga rokrakstus, un nospraudis sev mērķi vai visam mūžam.

TĒMA. Ierauti bulgāru kriptocarienes piramīdā. Gudru vārdu, tehnoloģiju žargona un finanšu pseidozināšanu virpulī ierautos starptautiskas shēmas atzars Latvijā cenšas pierunāt ieguldīt šobrīd bezvērtīgā kriptovalūtā. SestDiena pēta, kā veidota kārtējā naudas pelnīšanas shēma.

TUVPLĀNĀ. Neizkāpt no pozitīvās lomas. Lai izcīnītu savu vietu, jābūt bezkaunīgam – pat ja tas nozīmē neievērot noteikumus. Savulaik jau pierādījis, ka ir Latvijas lepnuma goda cienīgs, Jēkabs Ludvigs Kalmanis jeb – skatuves vārdā – The Ludvig tagad panācis, ka viņa dēļ maina noteikumus, un grib pierādīt, ka arī sešpadsmit gadu vecumā var pārstāvēt Latviju Eirovīzijā.

SPORTS. Apnicis vienmēr vainot slīdamību. Latvijas kamaniņu sporta komandas kritieniem un klupieniem bagāto pirmsolimpisko sezonu pagājušās nedēļas nogalē vainagoja izgāšanās gada svarīgākajās sacensībās pasaules čempionātā, kurā neviens no mūsu sportistiem neiekļuva labāko sešiniekā. Kas pie tā vainīgs, un vai kļūdas labojamas?

PASAULĒ. Izraēla izmanto iespēju. Sabiedrības noskaņojums un varas maiņa ASV iedrošinājusi Izraēlas konservatīvo premjerministru Netanjahu atsākt būvniecību starptautiski par nelikumīgām uzskatītajās ebreju apmetnēs palestīniešu apdzīvotajās teritorijās.

CEĻOJUMS. Nesteidzība un atmiņas. Grieķija ir vieta, kurā ne tikai iepazīt vēsturi, bet arī apbērt mūziķus ziediem, ēst svaigu pistāciju saldējumu un izbaudīt salu krāšņumu. Un sevišķi interesanti, ja līdz tai sanācis aizbraukt arī pirms krīzes, – pēdējā desmitgadē te daudz kas mainījies.

SestDienas VAKARIŅAS. Garšu pasaule: 2. pietura Spānija. Februārī aicinām vakariņās pie dzīves un ēdiena baudītājiem – uz Spāniju! Un pirmajā nedēļā iespēja izmēģināt divus spāņu klasiķus ar mūsu ausij eksotiskiem nosaukumiem – Crema catalana un Tortilla de patatas ar čoriso.

KROGS UZ PAPLĀTES. Grilē ne priekš kaķiem. Klīstot pa Vecrīgas ielām, Zirnis atduras pret Četriem kaķiem, kur nedz kaķus, nedz peles gan nesatikt, bet grilētais gaļas gabals izrādās ar labām īpašībām vien un arī šefpavāra kūka rosina uz brīnumiem.

Kā arī PERISKOPS, VIEDOKĻU SADURSME, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, SPORTS un ATPŪTA ŠOMĒNES, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, INTERESANTI, KINO, SMADZEŅU KU(S)TINĀŠANA, SVAIGI, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

Top komentāri

Cits Klāvs
C
Tomēr būru labāk cilvēkus saukt ne tikai vārdā, bet arī uzvārdā. Ir taču arī citi Klāvi Latvijā.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Dabai jāļauj būt dabai(3)

Ar vidējo ātrumu no viena līdz diviem metriem gadā atkāpjas Latvijas skaistie jūras stāvkrasti. Viens no tiem – Labragā netālu no Jūrkalnes – šoziem piedzīvojis vislielāko nobrukumu pēdējo vismaz 20 ...

Dzelzsgriba darbībā

Pēdējās nedēļas bijušas vētrainas. Tiešā un pārnestā nozīmē. Kamēr piejūrā ārdījās vējš, ne tikai gāžot pavisam burtiski no kājām nost, bet arī brucinot un ārdot stāvkrastus, tiesu lietās i...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata