Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +26 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 27. maijs
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Ērika Bērziņa, Matiass Knolls, Maija Freiberga,

dzejniece un ikgadējā Ceļojuma ar dzejniekiem rīkotāja

Varētu sarīkot grāmatas Vārnu ielas republika iedvesmotu ekskursiju pa Grīziņkalnu. Man būtu aizraujoši meklēt Aleksandra Čaka, Ojāra Vācieša un daudzu citu autoru dzejoļos aprakstītās vietas. Lai kaut ko tādu radītu, vajag domubiedru grupu, jo viens cilvēks neko nevar izdarīt. Arī Ceļojums ar dzejniekiem sākās diskusijā ar citiem dzejniekiem. Man gribējās, lai dzejnieks nav tikai tas, kurš sēž neaizsniedzams savā stikla kalnā, bet lai viņš kopā ar lasītāju dotos kopējā piedzīvojumā pa pilsētu ar kādu varbūtības momentu, jo nevar zināt, kas pa ceļam atgadīsies: vai priekšā izskries suns, vai mūs apturēs policija un teiks, ka šeit nedrīkst deklamēt dzeju. Cilvēkiem patīk - tas ir notikums, ko viņi gaida visu gadu. Šā gada 11. septembrī mēs dosimies uz Zaķusalu.

dzejnieks, atdzejotājs un LiteraTūres rīkotājs

Ar viena daiļdarba nosaukšanu būs švaki, jo tādas grāmatas, kurā visas vietas būtu kā pa diedziņu, vienkārši nav. Manu LiteraTūru (notiek vācu valodā - I. A.) knifs ir daudz dažādu tekstu, kas saistīti ar konkrētām Rīgas vietām, izmantošana, lai ļautu ieskatīties dziļāk - aiz fasādēm un acīm redzamā -, un uzzināt kaut ko vairāk par pilsētu, tās vēsturi un dvēseli, tas ir kaut kas tāds, ko neatrast starp diviem grāmatas vākiem. Mani klienti, no kuriem daudzi ir apceļojuši visu pasauli, apgalvo, ka tas ir kaut kas vienreizējs. Rīga ar to varētu lepoties, bet šeit tūrisma informācijas centros par LiteraTūrēm uzzināt nevar - nav vietas afišiņām. Faktiski no Rīgas puses jūtos neizmantots, pat ignorēts, bet jebkurā Vācijā iznākušā ceļvedī uz manām LiteraTūrēm ir īpašas norādes - par ko, starp citu, pats neesmu ne parūpējies, ne samaksājis. 2014. gadā Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta - redzēs, kas tiks piedāvāts, jo līdzšinējā nostāja ir tāda, ka pie mums viss jau tāpat ir forši - tu vari skatīties uz Doma baznīcu, un visiem šķiet, ka ar to pietiek.

Kristīne Sadovska,

dzejniece un grāmatu recenzente

Jānim Rokpelnim ir brīnišķīgs eseju krājums Rīgas iedzimtie, kurā lasāms par viņa pastaigām pa pilsētu ar pazīstamiem cilvēkiem no dažādām mākslas sfērām. Ļoti interesants ir Andra Kolberga darbs Rīga kājāmgājējiem, ko var izlasīt un doties ceļojumā, bet tas vairs nav nopērkams (meklējiet bibliotēkās! - I. A.). Viņš ir ļoti labs stāstnieks un ar ļoti plašām vēstures zināšanām. Ekskursijas varētu rīkot arī pēc Andra Kolberga kriminālromāniem Pulkstenis ar atpakaļgaitu, Klaunu maršs šausmu tirgū un Sieviete melnā. Runājot par Latviju, var doties ceļā pa Imanta Ziedoņa un Kristapa Kalna kopdarba Latvija man motīviem. Tomēr vajag īpašu apstākļu sakritību, lai kāda grāmata kļūtu svarīga lielam skaitam cilvēku. Piemēram, Kristina Sabaļauskaite Lietuvā ir trāpījusi uz īstās āderes. Kas no mūsējiem varētu? Laima Muktupāvela, ja viņa piesēstos. Mums ir viens ļoti pateicīgs objekts - Liepājas karosta, vajag tikai uzrakstīt romānu.

Skaisto skatu aģentūras direktore

Interesanta ideja un rosinošs jautājums. Vienu šādu tematisku literāru maršrutu esam iekļāvuši savā Latvijas ekskursiju programmā. To ir sagatavojusi un vada gide Anita Biseniece, tas ir pārgājiens Apkārt Zebrus ezeram, kura maršruts ir veidots saistībā ar Kārļa Ieviņa darbu Pie teiksmotā ezera. Citi līdzīgi motīvi pa literārā mantojuma pēdām praksē īstenoti daļēji, kā, piemēram, pēc brāļu Kaudzīšu romāna Mērnieku laiki motīviem noris ekskursija Piebalgā. Esam mazliet akcentējuši arī izdevējas Benjamiņas dzīvi savos maršrutos, apciemojot Valdeķu muižu u. c., taču tādu maršrutu varbūt būtu iespējams veidot pēc Laimas Muktupāvelas romāna Mīla. Benjamiņa. Tikai kādam radošam gidam jāuzņemas pamatīgs pētnieciskais darbs. Domājam, ka pieprasījums būtu. Ne jau nu ļoti liels, bet mūsu inteliģentais un lasošais ceļotājs noteikti pieteiktos šādām ekskursijām.

Anta Zālīte,

tūrisma aģentūras Jauni rakursi valdes locekle

Literārais tūrisms ir radošs un interesants kultūras tūrisma produkts, kas piesaistītu kā vietējos ceļotājus, tā ārzemju viesus. Šādu ekskursiju rīkošana īpašu aktualitāti iegūst, gatavojoties prezentēt Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014. gadā. Kā zināms, Rīgas pieteikumā grāmatai ir atvēlēta īpaša vieta programmā - iecerēts Rīgu izveidot par Eiropas grāmatu galvaspilsētu un rīkot dažādus pasākumus, tematiski aptverot 1514. līdz 2014. gadu Eiropas grāmatniecības vēsturē. Arī mūsu tūrisma aģentūra aktīvi darbojas kultūras tūrisma piedāvājuma veidošanā: organizējam ekskursijas pa izcilu Latvijas personību dzīves un darba takām. Kā vienu no literārajām ekskursijām plānojam rīkot latviešu literatūras klasiķei Annai Brigaderei veltītu ekskursiju viņas dzimšanas dienā - 1. oktobrī. Tuvākajā nākotnē plānojam rīkot arī citas ekskursijas ar literārajiem darbiem un rakstniekiem saistītās vietās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018


Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde


Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk PasaulēVelo Diena

Vairāk Velo DienaDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaValodas Policija

Vairāk Valodas PolicijaCiti

Vairāk CitiSestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas DienaLatvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien LaikrakstāVide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk IzklaideKas notiek?

Vairāk Kas notiek?