Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ērģeļu organismi - versijas diviem

Inese Lūsiņa

Piecas klaviatūras un četras rokas sestdien, 15. oktobrī, atklās Otro starptautisko ērģeļmūzikas festivālu ORGANismi Latgales vēstniecībā Gors, kuras lielā koncertzāle pirms diviem gadiem ieguva digitālās koncertērģeles. Pie tām koncertzāle tika, pateicoties Rēzeknē dzimušās, pasaulē atzītās ērģelnieces Ivetas Apkalnas mērķtiecībai un darbīgumam un Latvijas valsts mežu atbalstam. Drīz arī radās doma par ikgadēju un atraktīvu ērģeļmūzikas festivālu, kurā muzicē gan pati tā mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna, gan viesi. Katram festivālam ir savs īpašs mākslinieciskais fokuss. Šogad tā ir dueta muzicēšanas forma, bet uzmanības centrā turpina būt koncertērģelnieks. Atklāšanas koncertā saspēlēsies ērģelnieks un pianists jeb piecas klaviatūras un četras rokas.

«Latgales vēstniecības Gors lielās zāles skatuve joprojām ir vienīgā koncertskatuve ar ērģelēm Latvijā. Mēs ar to lepojamies, un tas mūs iedvesmo aizraujošiem, neparastiem muzikāliem projektiem un mūziķu sastāviem,» stāsta Iveta Apkalna. Spēlējoties ar vārdiem «organ» (grieķu valodā - ērģeles) un «organismi», festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustas ērģeļu un citas mākslas, laikmetu un stilu saspēles iespējas. Festivāls šoruden no 15. līdz 21. oktobrim piedāvā piecus notikumus: divus koncertus, zinātnisko teātri, sarunu vakaru un jaunuzvedumu. Visu šo dažādību vieno tematiskais motīvs - divatā, divi, duo. Atklāšanas koncertā 15. oktobrī plkst. 18.00 Jūliusa Roibkes, Sezāra Franka, Žana Langlē un Nadži Hakima skaņdarbus izspēlēs pati Iveta Apkalna un pianists Juris Žvikovs. Pateicoties neparastajai un reti sastopamajai ērģeļu un klavieru saspēlei, vairāki koncertā dzirdamie darbi būs pirmatskaņojumi Latvijā.

Svētdien, 16. oktobrī, vārds viesiem no Francijas - Libānā dzimušajam, Francijā dzīvojošajam ērģelniekam, komponistam un pedagogam Nadži Hakimam un ērģelniecei, komponistei Marijai Bernadetai Difursē. Programmā arī Hakima cikls diviem ērģelniekiem Apustuļi. 21. oktobrī gaidāma pirmizrāde - koncertuzvedums Ja es būtu, kura pamatā ir itāļu rakstnieka Džanni Rodāri Pasakas pa telefonu. To veido Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas skolas audzēkņi, ērģelniece Iveta Apkalna, aktieris Aldis Leidums, režisore Māra Zaļaiskalns, telpas un tērpu radītāja Ināra Apele, muzikālā konsultante Ilona Rupaine un gaismu režisors Ervīns Šaicāns. Bērniem paredzētajā zinātniskajā šovā Īssavienojums 17. oktobrī Orķestra zālē duo tēmu interaktīvos eksperimentos atklās zinātniskais teātris Laboratorium.lv. Turpat sarunu vakarā 18. oktobrī Iveta Apkalna stāstīs par ērģelnieka dzīvi un iedvesmas avotiem.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli













Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne







Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018











Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Latvijā

Vairāk Latvijā



Velo Diena

Vairāk Velo Diena


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija




Sirdsmāsiņas

Vairāk Sirdsmāsiņas


Citi

Vairāk Citi


KDi

Vairāk KDi





SestDiena

Vairāk SestDiena


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena




Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena






Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā


Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide






Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?