Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

1. jūlijs

Laikmetīgā māksla cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti kļūst aizvien pieejamāka

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LMCC) pilotprojekta Pārmaiņu aģenti. Mākslas mediācija iekļaujošai sabiedrībai un laikmetīgās mākslas pieejamībai ietvaros izstrādāts pirmais piekļuves apraksts personām ar dažāda veida traucējumiem. Tas veidots laikmetīgās mākslas parka ekspozīcijai Mobilais muzejs. Nākamā sezona, kura līdz 29. augustam bez maksas aplūkojama bijušajā tekstilrūpnīcā Boļševička, informēja LMCC pārstāve Gundega Turnele.

Latvijā nelegālo cigarešu tirgus īpatsvars pērn sasniedzis 19,1%

Latvijā atkal ir strauji kāpis kontrabandas un viltoto cigarešu patēriņš, to apjomam pieaugot par 5% un sasniedzot 19,1% no kopējā tirgus, liecina starptautiskās auditoru kompānijas KPMG ikgadējais Eiropas līmeņa neatkarīgais pētījums par nelegālo cigarešu patēriņu Eiropā un Latvijā. Tas ir otrs augstākais kāpums visā Eiropas Savienībā – straujāk nelegālo cigarešu tirdzniecības apjomi pieauga tikai Francijā (par 9,4%). Līdz ar to Latvijas ikgadējie zaudējumi no nesamaksātajiem nodokļiem cigarešu kontrabandas un viltojumu dēļ veido aptuveni 59 miljonus eiro, kas ir par 19 miljoniem eiro vairāk nekā 2019 gadā.

Mūsu selfiji pandēmijas vasarā © DIENA

Šķiet, vienīgā līdz galam patiesā atbilde uz jebkuru jautājumu šobrīd ir karstums. Var, protams, par to sūkstīties, atkal un atkal jautājot, kur ir palikusi mūsu patīkami vēsā ziemeļu vasara, kad ceļojums uz dienvidu pusi un +30 grādu likās eksotika. Var skatīties arī no otras puses, priecājoties, ka varbūt beidzot pienācis mirklis, kad teju visu šeit dzīvojošo hroniskais D vitamīna trūkums gada garumā pārvērties tā pārdozēšanā, kas arī, protams, nav labi, tomēr vismaz savādāk.

Lembergu neievēlē par Ventspils pilsētas mēru(1)

Ventspilī šodien neizdevās ievēlēt pašvaldību vēlēšanās uzvarējušā saraksta līderi, apcietinājumā esošo domes priekšsēdētāja amata kandidātu Aivaru Lembergu (Latvijai un Ventspilij), aģentūrai LETA apliecināja partijas Latvijai un Ventspilij valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš.

Māceklis atdalās no Skolotāja © DIENA

"Ilgi meklēju," tā par savu režijas diplomdarba iestudējumu Valmieras teātrī saka Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) beidzēja Ilze Bloka. "Šis ir tāds laiks, ka gribējās, lai luga, ko iestudēšu, rezonētu ar mani. Biju izpētījusi gandrīz visu Kroders.lv bibliotēku."

Atgriešanās pirmskrīzes līmenī © DIENA

Neraugoties uz to, ka vēl aizvien vairākas tautsaimniecības nozares cīnās ar grūtībām, kopumā Latvijā ekonomiskā aktivitāte pieaug, un tas izpaužas arī lielākos mazumtirdzniecības apjomos. Kā jau varēja paredzēt iepriekš, šā gada maijā salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi mazumtirdzniecības apjomi piedzīvojuši kāpumu. Šajā laika periodā, rēķinot salīdzināmajās cenās, tātad atskaitot inflācijas ietekmi, mazumtirdzniecības apjoms audzis par 3,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Cīnās ar pagātnes rēgiem © DIENA(1)

Pamatīgi – par 19,1 miljonu eiro – samazinot izdevumus, pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme (RS) 2020. gadu pabeidzis ar viena miljona eiro peļņu, kas būtu lielāka, taču 2,4 miljonus nācies samaksāt Konkurences padomes aprēķinātajās soda naudās par 2012. un 2013. gadu. Preses konferencē RS valdes loceklis Gints Zeltiņš tos nosauca par pagātnes rēgiem, piebilstot, ka beidzot ir izdevies izveidot arī nelielu drošības spilvenu, jo «nav izslēgts, ka pagātnes rēgi mūs vēl panāk».

Bezpajumtnieki arī tiek pie vakcīnas © DIENA

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (A/P) pirms diviem mēnešiem norādīja, ka ar kompānijas Johnson & Johnson izstrādāto Janssen vakcīnu pret Covid-19 plānots vakcinēt bezpajumtniekus, jo šī ir vienas devas vakcīna un to prioritāri izmanto tādu cilvēku potēšanai, kuru vakcinācija ir organizatoriski sarežģītāka.

Daļa Lielbritānijā mītošo ES pilsoņu zaudēs uzturēšanās tiesības © DIENA

No šodienas tie Apvienotajā Karalistē dzīvojošie Eiropas Savienības valstu pilsoņi, kuri nav reģistrējušies pēc Brexit ieviestajam apmešanās statusam, var zaudēt tiesības dzīvot un strādāt Lielbritānijā, kā arī saņemt tur sociālos pabalstus, saņemt garantētos medicīniskos pakalpojumus un izglītību, tiesības brīvi iebraukt valstī un izbraukt no tās, vēsta BBC. Atbilstoši Lielbritānijas izstāšanās no ES nosacījumiem ES valstu pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri dzīvo un strādā Lielbritānijā, no 1. jūlija vairs nav automātisku tiesību to darīt, jo vairs nepastāv pārvietošanās brīvība, ko garantēja Lielbritānijas atrašanās ES.

Jauns Tallinas šosejas posms varētu tapt starp Vangažiem un Skulti

Pēc VSIA Latvijas Valsts ceļi (LVC) pasūtījuma, AS Ceļuprojekts uzsācis iespējamās būvniecības izpēti un ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) izstrādi perspektīvajam jaunajam Tallinas šosejas (A1) posmam no Vangažiem līdz Skultei. Uzņēmums tiesības veikt šos darbus ieguvis atklātā konkursa rezultātā, to izmaksas ir 110 594 eiro (ar PVN).

Agrīnā skrīninga klupšanas akmeņi © DIENA

No šā gada 1. septembra visiem bērniem, sākot obligāto izglītību piecu gadu vecumā, būs jāizvērtē speciālās vajadzības, nosakot individuālus pedagoģiskā un psiholoģiskā atbalsta pasākumus valsts, pašvaldības un privātajās mācību iestādēs, – to paredz pērn pieņemtie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Šobrīd ir apstiprināta pagaidu kārtība, jo vienotu agrīnās attīstības vajadzību novērtējuma metodisko sistēmu iecerēts izstrādāt līdz 2023. gada beigām. Nozarē strādājošie atbalsta agrīnā skrīninga pieeju, taču vērš uzmanību uz akūto atbalsta personāla trūkumu, kas var labo ieceri atstāt tukšu lozungu līmenī.

Droši un pārliecinoši © DIENA

Vareni sezonas trešo Grand Slam iesāka Latvijas vadošās tenisistes. Vimbldonā bija nepieciešama tikai aptuveni stunda katrai, lai sasniegtu otro kārtu. Tur Aļonu Ostapenko un Anastasiju Sevastovu gaida krietni nopietnāks izaicinājums.

Olimpieši spēka gados © DIENA

Lielāko daļu Latvijas delegācijas Tokijā veidos olimpisko spēļu debitanti, tomēr delegācijā apstiprināti arī vairāki pieredzējuši sportisti, tostarp savulaik olimpisko godalgu jau izcīnījušais pludmales volejbolists Mārtiņš Pļaviņš. Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) trešdien apstiprināja 30 sportistu dalību jūlijā un augustā paredzētajās olimpiskajās spēlēs, bet vēl pieci atlēti viņiem var pievienoties 1. jūlijā, kad pēdējās ceļazīmes izdalīs Starptautiskā Vieglatlētikas asociācija.
Reklāmraksts

Ietaupi laiku un enerģiju ar zāles pļāvēju traktoru.

Vasara ir ne tikai atvaļinājumu laiks un došanās atpūtā uz jūru vai ārzemēm, bet arī laiks, kad jārūpējas par savu dārzu un mauriņu. Noteikti, ka mazākā saimniecībā var noderēt arī vienkārši darba rīki, kamēr lielākā platībā laiku un enerģiju ietaupīs zāles pļāvējs traktors, kurš ir piemērots gan iesācējiem, gan profesionāļiem.
Reklāmraksts

5 padomi, kā pasargāt ādu no saules

Pietiek ar 15 minūtēm saules staros, lai tie atstātu ietekmi uz ādu. Sākoties saulainajam laikam, svarīgi pārdomāt, vai mājās ir viss nepieciešamais, lai pasargātu ādu no spēcīgas saules iedarbības. Neliela saules ultravioletā (UV) starojuma deva ir pat veselīga, jo veicina D vitamīna uzņemšanu organismā.

Kad kaimiņš liek salt visiem © DIENA(1)

Rīdzinieku aktuālais parāds par apkuri uzņēmumam Rīgas siltums (RS) ir četri miljoni eiro. Dažādām mājām tas ir dažāds, sākot no 127 līdz pat 13 000 eiro.

Ķīnas komunisti jubilejā atceras tikai panākumus © DIENA(6)

Nekad iepriekš Ķīnas iedzīvotāji nav bijuši tik ļoti pārliecināti par savu spožo nākotni – tāds ir Pekinas varasiestāžu kultivētais vadmotīvs pirms svinībām par godu 100. gadadienai kopš Ķīnas Komunistiskās partijas dibināšanas.

Ne tikai vieno, bet arī šķeļ © DIENA

Tieši no šodienas, 1. jūlija, Eiropas Savienībā (ES) ir spēkā ES digitālais Covid sertifikāts. Šis sertifikāts, kā skaidro Eiropas Parlamenta Preses dienests, apliecina, ka persona ir vakcinēta pret Covid-19 vai veikusi testu, kura rezultāts ir negatīvs, vai jau ir pārslimojusi Covid-19. Savukārt Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā uzsver, ka "ES digitālā Covid sertifikāta mērķis ir pandēmijas laikā atvieglot drošu un brīvu pārvietošanos ES". Kopsavilkums no tās informācijas, ko sniegušas ES institūcijas, ir tāds, ka, ja vien kādā no 27 dalībvalstīm dramatiski nepasliktināsies epidemioloģiskā situācija, šis sertifikāts ļaus pa ES ceļot bez ierobežojumiem, piemēram, bez pašizolācijas.

Varam lepoties ar nacionālo farmāciju © DIENA

Stabilas attīstības sekmēšanai valstij skaidri jādefinē savs skatījums par farmācijas nozares nozīmi tautsaimniecībā, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver a/s Olainfarm padomes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Noslīkt telefonā © DIENA

Psihologi atzīst, ka Covid-19 laika piespiedu mājsēde un socializācijas ierobežojumi klātienē izraisījuši lielāku ieslīgšanu datoratkarībā.

Zirnis joko - 01.07.2021. © DIENA(1)

Lietas, kuras mums žēl izmest – krāmi. Lietas, kuras nav varējuši izmest vecāki – vintāža. Lietas, kuras neizmeta vecmāmiņa un vectētiņš – antikvariāts.

Kalendārs

Jūlijs, 2021
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8