Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +22 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 30. maijs
Lolita, Vitolds, Letīcija

Latvijas lepnuma stāsts: Pēc minūtes būtu par vēlu

Autoceļš Jaunmārupe–Peles ir šaurs un līkumains. Ceļazīmes par to nebrīdina, bet, kā saka zinātāji, tuvējās apkaimes pārgalvīgos autobraucējus neglābtu arī tās. Uz šī ceļa negribas braukt ātrāk par 50 kilometriem stundā, tomēr ne visiem un ne vienmēr tā liekas. Vēlā stundā naktī uz 26. septembri uz šī ceļa notika traģēdija.

Kāds BMW vadītājs brauca pārāk ātri, "nesavāca" automašīnu un ietriecās kokā. Spēkrats aizdegās. Vadītājs nomira turpat uz vietas un līdzīgs liktenis draudēja arī diviem automašīnā sēdošajiem jauniešiem – meitenei un puisim, jo jau drīz liesmas no automašīnas motora pārsviedās uz salonu. Taču viņiem paveicās, jo pareizajā brīdī garām brauca Kaspars Garsils un Ainars Bormeisters – kaimiņi, kuri devās mājup un kuriem pusminūti pirms avārijas garām bija palidojis BMW.

Tieši K. Garsils un A. Bormeisters, riskējot ar savu veselību, rāva vaļā avarējušā spēkrata durvis un paguva izcelt jauniešus. Atstāstot notikušo, Kaspars un Ainars vienā balsī teic, – minūti vēlāk mesties palīgā būtu par vēlu, jo liesmas jau grasījās aprīt avarējušo mašīnu.

Paskrēja garām kā bulta

"Tajā septembra naktī braucām virzienā uz Jaunmārupi, un apmēram 200 metru no negadījuma vietas mūs apdzina strauji braucošais BMW 750. Šis ceļš ir šaurs un līkumains, par braukšanu ātrāk kā 50 kilometri stundā šajā vietā grūti iedomāties. Pēc kādas pusminūtes pamanījām, ka BMW ietriecies kokā, no trieciena atmests sāņus un jau deg," tās nakts notikumus atstāsta Kaspars.

"Es zvanīju glābējiem, Ainars uzreiz skrēja pie šofera. Kopā skrējām un vilkām ārā tos cilvēkus, kas bija automašīnā. Tos cilvēkus, kurus no automašīnas varēja izvilkt," stāstu turpina Kaspars. Ainars viņu papildina – uzreiz bija skaidrs, ka automašīnas vadītāju izvilkt nebūs iespējams – šis cilvēks bijis iespiests sadragātajos dzelžos un durvis viņa pusē nebija iespējams atvērt.

"Pat ja būtu varējuši automašīnas vadītāju izvilkt, mēs vienkārši nepaspētu, jo auto priekšējā daļa jau bija vienās liesmās," atstāsta Ainars. Nākamajā mirklī viņš gan iedomājies, ka autovadītāju varētu atsvabināt pa mašīnas otras puses durvīm, taču sapratuši, ka arī tas nebūs iespējams, un tikai tad pamanījuši, ka automašīnā atrodas vēl divi cilvēki.

Pasažierus izcēluši pēdējā brīdī. Meitene sēdējusi priekšējā sēdeklī, viņu izglābis tas, ka viņa bijusi piesprādzējusies – tikusi cauri ar šoku un lauztu roku. Savukārt izglābtais jaunais vīrietis bijis pie samaņas un runājis, taču nebija piesprādzējies, iespējams, tāpēc sasities pamatīgāk.

Paspēja pēdējā brīdī

"Automašīna aizdegās tik ātri! Runāju pa telefonu ar glābējiem, vienlaikus vilkām jauniešus ārā. Pēc tam paskatījos telefonā – saruna, koordinējot glābējus uz negadījuma vietu, ilga kādu minūti. Tajā laikā visa mašīna jau bija vienās liesmās," atstāsta K. Garsils.

Kad ienesuši jauniešus automašīnā, tad pabraukuši tālāk no avarējušā BMW, kuru liesmas jau pārņēmušas teju divstāvu mājas augstumā. Gaidījuši ugunsdzēsējus un mediķus, kuri ieradušies pēc kādām 15 minūtēm. Šis laiks licies kā vesela mūžība. "Šādos brīžos laiks uz priekšu rit no ikdienas atšķirīgā tempā," tā brīža sajūtas atminas abi glābēji.

Tikmēr avarējušajai automašīnai no karstuma saplīsuši stikli. Ugunsdzēsēji jau vēlāk novērtēja – autovadītājs bez palīgierīcēm no sadragātās automašīnas nebūtu izdabūjams.

Mudina aizdomāties

Šāds gadījums Kasparam Garsilam un Ainaram Bormeisteram bijis pirmo reizi mūžā, bet abi iepriekš piedalījušies cilvēku glābšanā. Kaspars ir Nacionālo bruņoto spēku dižkareivis, viņš profesionālajā dienestā ir jau astoņus gadus, dien Zemessardzes 17. bataljonā. Iespējams, tur gūtās iemaņas palīdzējušas neapjukt, redzot aizdegušos automašīnu ar cilvēkiem tajā. Agrāk dienesta pienākumu ietvaros Kaspars piedalījies mežā apmaldījušos cilvēku meklēšanā. Savukārt Ainaram, kurš darbojas tūrisma un atpūtas biznesā un saimnieko viesu mājā pavisam netālu no Jaunmārupes, agrāk gadījies glābt slīkstošus cilvēkus.

No sadauzītās un jau degošās automašīnas izceltā jauniete Santa Brante abus glābējus pieteikusi Latvijas lepnuma balvai.

Šoruden liktenīgajā naktī "es un mani draugi Edgars Krustkalns un Andris Aboliņš braucām no pasākuma uz mājām. Pa ceļam notika traģiska avārija, kā rezultātā mans ļoti mīļš, tuvs draugs Edgars Krustkalns šajā avārijā gāja bojā, bet mani un Andri Aboliņu izglāba Kaspars Garsils un Ainars Bormeisters," piesakot glābējus Latvijas lepnuma balvai, raksta Santa. Viņa Dienai arī stāsta, ka atceras avārijas brīdi, tad ieslīgusi bezsamaņā un vēlāk piefiksējusi brīdi, kad jau ienesta Kaspara mašīnā. Tad avarējušais BMW jau dedzis augstām liesmām. Viņa drīz tiks vaļā no ģipša uz traumētās rokas, atlabst arī cietušais jaunietis. Meitene abus drošsirdīgos glābējus pazīst jau sen, jo visi dzīvo kaimiņos.

"Esmu pārliecināta, ka mums neizdotos saviem spēkiem izkļūt no degošās mašīnas, jo bijām bezsamaņā un automašīna no lielā trieciena drīz vien aizdegās. Mums ļoti paveicās, ka Kaspars un Ainars bija blakus notikuma vietai un ka viņi spēja noreaģēt konkrētajā situācijā," paudusi Santa.

Gan Kaspars, gan Ainars teic, ka "tas laikam bija reflekss, darbības notika automātiski. Redzot avāriju, jāskatās, ko vari glābt. Citas domas mums nemaz nebija. Mums liekas, ka visiem tā vajadzētu reaģēt, nevis domāt ilgi un dikti".

"Es gribētu, lai šis notikums liktu aizdomāties tiem, kuri spējīgi paiet garām nelaimē nonākušiem cilvēkiem," novēl Santa un piebilst – Kaspars ar Ainaru viņus izglābuši no drošas nāves.


Jau piecpadsmito gadu laikraksts Diena un TV3 rīko akciju Latvijas lepnums. Vairāk par tās norisi lasi akcijai veltītajā sadaļā

 

 

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli2017. gada stāsti

Vairāk 2017. gada stāsti


2016. gada stāsti

Vairāk 2016. gada stāsti


2015. gada stāsti

Vairāk 2015. gada stāsti


2014. gada stāsti

Vairāk 2014. gada stāsti


2013. gada stāsti

Vairāk 2013. gada stāsti


2012. gada stāsti

Vairāk 2012. gada stāsti


2011. gada stāsti

Vairāk 2011. gada stāsti


Jaunumi

Vairāk Jaunumi