Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Cielēnas Zaļā pasaka

Kādu nakti pilsētā ienāca mežs. No sākuma cilvēki nesaprata, ko tas nozīmē - pa Pērnavas, pa Ļeņina, pa Lubānas ielu, pa visām ielām uz Rīgas centru skrēja aizelsusies benzīna smaka un sauca pēc glābiņa. Viņu gribot nosmacēt, vairs elpas neesot, - tā 1973. gadā savā Krāsaino pasaku Zaļajā pasakā rakstīja Imants Ziedonis. Un tālāk - «pratinātāji esot kadiķīši, asie ērcīši. Visu atceroties - tos cilvēkus, kas plēsuši ogas ar visām mētrām, tos cilvēkus, kas griež sirdis un vārdus kokos, plēš tāsis, mauc mizu kokiem, dauza pudeles.»

Ne kā citādi kā par Zaļo pasaku 2011, manuprāt, nevar nodēvēt apgādā Lietusdārzs izdoto Māras Cielēnas ekoloģisko pasaku Princese Aurēlija un kokspoki. Tā ir tik zaļš, Latvijas dabu, īpaši mežus un kokus, sargājošs «produkts», ka nebrīnītos, ja savu balvu grāmatai piešķirtu arī a/s Latvijas meži. Šī grāmata šogad saņēma Jāņa Baltvilka balvas dubultnovērtējumu - žūrija cildināja gan Māru Cielēnu (arī par grāmatām Žirafes šalle un Deguns debesīs), gan arī mākslinieku Alekseju Naumovu par pasakainajām - vārda tiešā nozīmē - ilustrācijām. Kopš 90. gadiem latviešu valodā rakstītā bērnu literatūra nav iedomāja. Ne velti Māra Cielēna jau 2006. gadā saņēma Jāņa Baltvilka balvu par ieguldījumu bērnu literatūras attīstībā. Šogad žūrija īpaši novērtēja to, kā Māras Cielēnas darbos «spraigi un pārsteidzoši mūsdienīgi dzīvo reāls un fantastisks personāžs».

Par ko tad stāsta Princese Aurēlija un kokspoki? Viss sākas ar noslēpumu, kas tiek šķetināts līdz pat laimīgajam atrisinājumam. Pēkšņi cilvēku prātus sāk mulsināt trīs dīvainas ēnas - milzu trusis, žirafe un kaza. Visas lapainas. Kapu spoki un šosejas spoki bija pazīstami, bet šie ļautiņiem ir gluži sveši. Koki spokojas. Naktī pēkšņi patrāpās ceļā vēlīniem braucējiem, iznāk pļavā uzspēlēt bumbu, izpleš savus zarus pār kādu mammu ar bērniņu, kuri izskrējuši uz veikalu bez lietussarga. Viņi nav ļauni. Vienkārši - ne savā ādā, t. i., mizā.

Apvienojot rotaļīgu fantāziju ar detektīva intrigu M. Cielēna aizvada lasītāju līdz sociāli atbildīgam happy end. Aurēlija pavada laiku divatā ar vītolu un, uzmanīgi ieklausoties, sadzird vītola atbildi, kā cilvēki varētu nomierināt kokspokus un darīt atkal par laimīgiem zaļojošiem kokiem. Beigas, lai arī skaistas un apliecinošas, kā arī tam pasakā pienākas, tomēr, manuprāt, tiek sarautas pārāk izskaidrojošā taisnvirziena morālē, un vēstījums iegūst zināmu shematismu un plakātismu. Pieļauju gan, ka tikai kaprīza pieaugušā acīs.

Aleksejam Naumovam šī nav pirmā sadarbība ar Māru Cielēnu. Jau ilustrējot, piemēram, Pasakas par diviem, varējām priecāties par mākslinieka suģestējošām ēnām, bet šajā grāmatā viņa ēnu talants vēl pieņēmies spēkā. Ilustrācijas, kuras skatīties, skatīties un vēlreiz skatīties. Šķiet, visskeptiskāko pieaugušo Naumova ilustrācijas var iesviest atpakaļ bērnības pasaulē, kad katrā grāmatā varēja iegrimt kā upē. Redz, ko nozīmē aizrauties ar materiālu. Nopietns vīrs, Mākslas akadēmijas rektors, bet, skat, kā pļavā izzīmējis desmitiem simtiem puķīšu. Ar īstu iedvesmu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli







Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?