Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Zīgerista banāni

Neviena no trijām plaši presē publicētajām sabiedriskās domas aptaujām neprognozēja, ka Tautas kustība Latvijai (Zīgerista partija) vēlēšanās iegūs tik daudz balsu, - tā tūlīt pēc 6. Saeimas vēlēšanām 1995. gada 3. oktobrī Dienā rakstīja Juris Tihonovs. Lai gan Latvijas faktu aptauja Zīgerista partijai prognozēja tikai septīto vietu, šī partija ieguva trešo un 16 vietu Saeimā.

Ielūkojoties 1995. gada priekšvēlēšanu Dienās, redzams, ka Joahims Zīgerists (kura atrašanās LNNK tiek minēta kā viens no iemesliem vai ieganstiem, kāpēc trimdas latviešu organizāciju spice 5. Saeimas vēlēšanās negāja kopā ar Eduarda Berklava pārstāvēto LNNK, bet gan Latvijas ceļu) netika uzskatīts par tik nopietnu pretinieku, lai viņam veltītu pārāk daudz uzmanības. Diena jau bija atteikusies publicēt Zīgerista agresīvās politreklāmas, 23. augustā viņš tika izslēgts no 5. Saeimas par sēžu neapmeklēšanu. Arī banānus pirms 6. Saeimas vēlēšanām Zīgerists vairs neizmantoja, tikai paķēra līdzi vienu banānu ķekaru uz televīzijas studiju, kur jau vēlēšanu naktī ar pirmajiem paziņojumiem nošokēja visu valsti.

Kā tajā pašā 1995. gada 3. oktobrī Dienā rakstīja Aivars Ozoliņš: «Pēkšņi izrādījās, ka, nule atbrīvojušies no nīstās okupācijas, esam nezin kā dabūjuši par mūsu pārstāvi cilvēku, kas uzreiz vēlēšanu dienas vakarā par savas iespējamās valdības otro galveno uzdevumu mums pasludina došanos uz Maskavu, kur «mēs sazināsimies ar mūsu draugiem Krievijā». Bet jau pirmdien intervijā ārzemju žurnālistiem paziņo, ka Latvijā krievi tiekot diskriminēti. Zīgerista partijas pārsteidzošos panākumus var vērtēt (..) arī kā talantīga demagoga veiksmīgi veiktu vēlētāju balsu zveju okupācijas piecdesmit gados politiski izrūnītu ļautiņu vidē.» Dienas viedokli par vēlēšanu iznākumu turpat izteica arī Ainārs Dimants: «Klaji populistiskie spēki, kuriem nav nopietnas politiskas programmas, bet nereti ir pareizi un pievilcīgi saukļi un vilinoši, bet neizpildāmi solījumi aizņems turpat ceturto daļu no Saeimas vietām.» Kopš tā laika pagājuši gandrīz 20 gadu, bet imunitāte pret populistiem Latvijas vēlētājos arvien vēl nav izstrādājusies.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertneHokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Latvijā

Vairāk LatvijāVelo Diena

Vairāk Velo Diena


Pasaulē

Vairāk PasaulēDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaViedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija
Sirdsmāsiņas

Vairāk Sirdsmāsiņas


Citi

Vairāk Citi


KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena
Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena


Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā


Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk Izklaide


Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?