Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +25 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis, Maksims

Dzimtas stāstu rakstītāja

Skaties uz vecajām fotogrāfijām un redzi, kā viņi ir dzīvojuši, kādas mājas, logu kokgriezumi, tērpi! Lūk, mammas onkulis, kas tika izsūtīts uz Sibīriju un neatgriezās, te krustmāte Adele, Daugavpils cietokšņa virsnieka sieva, viņas vīru nošāva 1940.gadā. Skaista, eleganta, gudra sieviete. Šķirstot biezās, rūpīgi iesietās grāmatas lappuses, vecās fotogrāfijas, šķiet, viņi visi atdzīvojas un sāk runāt.

Bijusī Daugavpils galvenā arhitekte Ģertrūde Rasnače izpētījusi savas dzimtas vēsturi Kalupes un Jasmuižas pagastā deviņās paaudzēs. Kaut arī daļu informācijas, kas bija palikusi šovasar nozagtajā datorā, nācās atjaunot, zagļi nav nolaupījuši uzņēmību darbu turpināt. Ģertrūde atzīst, ka viņas bēdīgā pieredze ir mācība jebkuram pētniekam - vērtīga informācija jāglabā datora ārējā diskā. Pagātnes pētīšana palīdzējusi viņai izprast daudzas likumsakarības gan savā, gan savas paaudzes liktenī.

Baznīcu grāmatās rokoties

«Tie ir divu dzimtu stāsti, kurus es gribētu uzdāvināt katram vecākajam dzimtas pārstāvim, - viens par manas mātesmātes, otrs par mātestēva dzimtu.» Interese par pagātni Ģertrūdei bijusi jau bērnībā, kad, no skolas uz mājām ejot, izpētīti visi uzraksti uz kapsētas pieminekļiem, par veciem notikumiem iztaujātas kaimiņu tantes. Atmodas laikā Ģertrūde Rasnače vadīja Daugavpils Latviešu biedrību, iepazinās ar rakstnieci Melāniju Vanagu, viņa rādījusi pašas izpētītos milzīgos dzimtas zarus. Tagad pētījumus krietni atvieglojot internets, kopš portālā raduraksti.lv ir ievietotas vecās baznīcu grāmatas, kā arī 1897.gada tautas skaitīšanas materiāli, liela daļa informācijas gūta, pētot šos padzisušos ierakstus. Sākumā nemaz tik viegli neesot bijis piešauties, lai saprastu rakstvežu rokrakstus, ieraksti veikti gan krievu, gan poļu valodā, kara gados tintes vietā pat izmantota biešu sulu, savukārt miera laikos ieraksti esot kaligrāfiski un regulāri. «Cik dīvaini, pagājuši vairāk nekā 100 gadi, bet ciemu nosaukumi ir saglabājušies tādi paši.»

Blēdīja gadus

Visticamākie esot ieraksti par dzimšanu, jo bērnus parasti kristījuši jau otrajā dienā pēc piedzimšanas, jo liela daļa jaundzimušo mira. Savukārt laulības ieraksti ne vienmēr esot precīzi. Vīri, precot jaunākas sievas, nereti centušies noblēdīt dažu labu dzīves gadu. Katoļiem laulību ieraksts ir bijis noteikti tajā draudzē, kur dzīvoja līgava, nevis tur, kur dzīvoja līgavainis. Laulībām parasti ir bijuši daudzi liecinieki, reizēm pat puse ciema - jautrs un patīkams pasākums. Sievietes parasti precējušās ļoti jauniņas ar krietni vecākiem vīriem un bieži palikušas par atraitnēm.

Stipru sieviešu dzimtas

Ģertrūdes vecvecmāmiņas dzimtā visu paaudžu sievietes bijušas gan skaistas, gan stipras, gan arī mākslinieciski apdāvinātas, lielas rokdarbnieces. Arī pati Ģertrūde ir liela adītāja, bet viņas meita Evelīna māca jaunās rokdarbnieces Daugavpils Mākslas vidusskolā Saules skola. «Mana vecvecmāte, pēc laulībām ienākot tikko uzceltā mājā, kur bijušas plikas sienas, dienu un nakti audusi meldru un salmu segas, lai būtu skaisti un silti. Viņa nevienam apģērbam vīlītes nav šuvusi, bet gan glīti aptamborējusi. Dzimtā ir bijuši skolotāji, mūziķi, mākslinieki. Biznesmeņa gan mums īsti nav neviena.»

Ģertrūde atzīst, ka, pētot vēsturi, ievērojusi, piemēram, Kalupes pagastā vienā gadā laulāti 130 pāru, piedzimuši ap 300 bērnu, taču tagad Kalupē gadā ir tikai kādi četri jaundzimušie. Latgales vēsture pēdējos gados ir skumja, lauki paliek arvien tukšāki.

«Es no saviem radiem te esmu vienīgā palikusi. Visi ir aizbraukuši uz Rīgu. Tepat Aizupiešos izej vakarā, neredzi nevienu gaismu, jo mājas ir tukšas. 30 kilometru intervālā gar ceļa malu līdz Daugavpilij - 20 tukšu māju.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

VIDEO: LOK prezidenta amata kandidātu diskusija

Otrdien, 28. maijā, notika žurnāla Sporta Avīze rīkotā Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidenta amatu kandidātu tiešraides diskusija, kuru vadīja sporta žurnālists Normunds Melderis.
Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018


Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde


Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk PasaulēVelo Diena

Vairāk Velo DienaDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaValodas Policija

Vairāk Valodas PolicijaCiti

Vairāk CitiSestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas DienaLatvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien LaikrakstāVide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk IzklaideKas notiek?

Vairāk Kas notiek?