Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +15 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 9. augusts
Madara, Genoveva, Genovefa

Kā rūpēties par minicūku

Latvijā pagaidām ir maz informācijas par mini cūkām, bet veterinārārstiem nav iemaņu šo dzīvnieku ārstēšanā. ASV pundurcūciņas (5-20 kg smagas) ir iecienītākie mājdzīvnieki pēc kaķiem un suņiem. Pamazām arī Latvija pakļaujas modes tendencei un sāk iegādāties pundurcūciņas kā ģimenes locekli. Lai arī mazās cūciņas ir ļoti sociāli un interesanti faunas pārstāvji, tomēr ieteiktu kārtīgi apsvērt šāda dzīvnieka iegādi, it īpaši, ja domājat to turēt pilsētas dzīvoklī. Zoologi uzskata, ka pat maza izmēra cūka ne visai labi jutīsies dzīvoklī, it sevišķi, ja viņai nebūs tur ko darīt.

Pundurcūciņu emocionālo attīstības līmeni var salīdzināt ar divus, trīs gadus vecu bērnu: viņas ir prātīgas, nerātnas, rotaļīgas. Cūciņas nemet spalvu un nesmird. Viņas ir ziņkārīgas, tāpēc tās jāsargā no elektrības vadiem un sadzīves ķīmijas. Šiem dzīvniekiem ir viegli uzbudināma nervu sistēma, viņi pārdzīvo stresu, izjūt draudzību un pat greizsirdību. Pundurcūku vidējais dzīves ilgums ir 10-15 gadu. Dzīvnieku seksuālā aktivitāte iestājas jau aptuveni trīs līdz sešu mēnešu vecumā. Grūsnība ilgst vidēji 115 dienu. Mātes mazuļus zīda sešas līdz astoņas nedēļas.

Es ieteiktu pundurcūkai mājvietu izveidot ārpus cilvēku dzīves telpas. Tas var būt norobežots aploks ar nelielu mājiņu, kur dzīvniekam paslēpties sliktos laika apstākļos. Jāgādā, lai telpā nebūtu caurvēja. Cūciņām nepatīk arī aukstums. Sutīgos un karstos laika apstākļos cūciņai jānodrošina iespējas dušoties vai vārtīties dubļos. Ziemas periodā telpai, kur mitinās pundurcūka, jābūt apsildāmai. Ja dzīvnieku tomēr izvēlas turēt iekštelpās, iespējams, būs nepieciešams ilgāks laika periods, kamēr tās iemācīsies dabiskām vajadzībām izvēlēties konkrētu vietu.

Pundurcūku mazuļus līdz 10-12 nedēļu vecumam baro ar mazuļiem paredzēto komerciālo barību, kas speciāli aprēķināta šim vecumam. Pēc 12 nedēļu sasniegšanas jāpāriet uz augošiem dzīvniekiem paredzētu barību, bet sešu mēnešu vecumā jāsāk barot ar pieaugušu dzīvnieku barību. Ja pundurcūkām dod mājas pārtiku, ļoti jāpiedomā par tās atbilstību dzīvnieka vecumam. Mazuļiem nepieciešams lielāks proteīna daudzums nekā pieaugušajiem dzīvniekiem, bet, dzīvniekam kļūstot vecākam, jāsamazina gan proteīna, gan ogļhidrātu daudzums un ievērojami jāpalielina šķiedrvielu saturs.

Pundurcūkai jānodrošina pietiekamas fiziskās aktivitātes un rotaļas, jo šo dzīvnieku biežākā veselības problēma ir aptaukošanās, kas saistīta ar nepietiekamām fiziskajām aktivitātēm un pārāk lielu barības uzņemšanu. Ir novērots, ka pundurcūkām, kas regulāri dodas pastaigās ar saviem saimniekiem, daudz retāk novēro locītavu problēmas vai klibumu. Pie pastaigām pavadā cūciņas jāradina jau no agras bērnības. Reizi pusgadā cūciņai vajag apgriezt nagus. Ja dzīvnieks tiek barots ar mājas pārtiku, tad cūciņai var novērot hipokalcēmiju, caureju, ādas problēmas.

Pundurcūkas samērā bieži var saslimt ar ādas kašķi un sēnīti, taču šīs slimības labi padodas ārstēšanai.

*Rīgas Zooloģiskā dārza veterinārārste

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


AktuāliHokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018


Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde


Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk PasaulēVelo Diena

Vairāk Velo DienaDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaValodas Policija

Vairāk Valodas PolicijaCiti

Vairāk CitiSestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas DienaLatvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien LaikrakstāVide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk IzklaideKas notiek?

Vairāk Kas notiek?