Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +22 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 21. septembris
Matīss, Modris, Mariss

Mūsdienu spoku stāsti

Māris Zanders

Pieļauju, ka daļai sabiedrības, ievērojot, cik aizrautīgi publiskajā telpā tiek apspriesta kārtējā pasaules gala tēma, dusmās sāk trīcēt rokas. Lai gan nav īsti skaidrs, ar ko šis temats ir lielāka nejēdzība par ikdienas horoskopu publicēšanu, emocionāli sašutumu saprotu. Tomēr tēmas popularitāte aplūkojama arī ārpus «kas tā par tumsonību?!» novērtējuma.

Pirmkārt, tēmas pievilcība liecina, ka ļoti daudzi cilvēki instinktīvi apšauba, vai civilizācijas pašreizējā virzība ir ilgtspējīga. (Cits jautājums, vai mēs mēģinām tajā ko mainīt savas ikdienas līmenī, vai arī tikai turpinām šausmināties par klimatu, finanšu tirgu neprātu utt.) No šī viedokļa medijiem, kuri paši regulāri un aizrautīgi baro publiku ar vēstīm par to, ka jau tuvāko desmitgažu laikā beigsies nafta, pārtika, saldūdens u. c., nevajadzētu brīnīties, ka ļaudis no šādiem aprakstiem izdara atbilstošus secinājumus. Nav arī jābrīnās, ka cilvēki, kuri tik daudz laika labprāt pavada izdomātās pasaulēs (datorspēles, attiecīgās tematikas filmas utt.), neapzināti viegli akceptē šīs pasaules «izbeigšanos». P. s. Par to, ka «pasaules gala» tēma uzrāda neapmierinātību ar šodienu, liecina arī tas, ka daudzi no pareģojumu avotiem ir pagātnē vai vismaz ārpus pierastās ikdienas, jo tikai tur saglabājušās «patiesās zināšanas».

Otrkārt, lai cik ciniski tas skan, pasaules gala ideja ir pievilcīga no taisnīguma viedokļa, jo tā ir kaut kas absolūti visus skarošs. Tā teikt, vismaz kaut kas ir tāds šajā pasaulē, kas vienādi ietekmēs ne tikai mani, bet arī Bilu Geitsu, Andri Šķēli un to idiotu no pretējās mājas. Lai cik tev, kundziņ, daudz naudas, no pasaules gala tu nekur neizbēgsi... Aizvadītajos gadsimtos šādu taisnīgumu solīja paradīze un elle, nu pasaules gals.

Jāatzīstas, ka dažas iezīmes «pasaules gala» sižetā tomēr kaitina arī šo rindu autoru. Piemēram, gvelšana par to, ka tēma mudinot ļaudis vairāk padomāt par dzīves jēgu, mūžību un tādā garā. Atvainojiet, bet patiešām nenoliedzamais fakts, ka mēs visi nomirsim, ir daudz adekvātāks iegansts refleksijai par to, ko es kā indivīds daru, gribu, varu - nevaru.

Kaitina arī bezatbildības kultivēšana - redz', pasaules gals jau tāpēc ir pasaules gals, ka tur neko nevar darīt... Ja runā kaut par, cik noprotams, jo kairinošo elektrības un sakaru pazušanas iespēju, tad dažs labs pašmāju zinātnieks (?) varētu mazāk muldēt presē par svecēm, bet izskaidrot, ka sakaru pārrāvumu patiešām var izraisīt t. s. kosmiskie atkritumi (pašu cilvēku šiverēšanās kosmosā sekas), saduroties ar satelītiem, tomēr šobrīd tiek strādāts pie metodēm, kā šo problēmu atrisināt. Nevis pļurkstēt par princesēm un orākuliem, bet izskaidrot, kādi ir reālie riski, kādos virzienos mūsdienu zinātne strādā (un tas notiek!) to samazināšanai un ko sabiedrība var palīdzēt (kaut vai ar lielāku izpratni par zinātnes finansējumu).

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 21.09.2023.

Sievietēm pēc 30 gadu vecuma atrofējas ausu muskuļi, un makaroni uz tām vairs neturas.

Polija brīdina Ukrainu neeskalēt graudu konfliktu

Polijas valdība brīdinājusi Ukrainu, ka varētu noteikt importa aizliegumus arī citai Ukrainā ražotai produkcijai, ja Ukraina turpinās eskalēt konfliktu, kas starp abām valstīm izraisījies pēc tam, kad...Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018


Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde


Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk PasaulēVelo Diena

Vairāk Velo DienaDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaValodas Policija

Vairāk Valodas PolicijaCiti

Vairāk CitiSestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas DienaLatvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien LaikrakstāVide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk IzklaideKas notiek?

Vairāk Kas notiek?