Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Vienkārši labs lasāmgabals

Redz, nav jau ierasts pēdējā laikā lasīt īstu latviešu krimiķi. Kopš Kolberga laikiem neviens nav pamanījies rakstīt vienlaikus par mums pašiem un turklāt aizraujoši. Un vēl ar līķiem.

Bet te nu manās rokās nonāca šī visnotaļ biezā grāmata, kam uz vāka ir apsolījums: viss kā dzīvē. Apmēram tā jau arī ir. Urķīgā žurnāliste pamanās darboties kriminālžurnālistikas lauciņā un kopā ar policistiem šķetināt visnotaļ Latvijas presē savulaik atspoguļotas lietas, atklājot dažādus sīkumus un smalkumus, kas vienkāršajam lasītājam paslīdējuši garām nepamanīti. Vienlaikus plaši zarotajiem detektīvsižetiem, par spīti tam, kas sākumā ir striktais mūsu dienās tik ierastais «par nejaušām faktu un prototipu sakritībām autore ne juridisku, ne morālu atbildību neuzņemas», pavīd ārkārtīgi plašas iespējas iedomāties, kas varētu būt grāmatas varoņu un antivaroņu prototipi. Man šī spēlīte darīja prieku - pat apzinoties, ka sakritības ir nejaušas. Ir pat tādi tēli, kuru lomās nu galīgi negribētos iejusties, toties kas par smeķi to aprakstos! Lasīsiet - pievērsiet uzmanību, pamēģiniet iztēloties, kādi varētu būt prototipi, tie nejaušie.

Grāmatu zināmā mērā var uzskatīt arī par pieminekli nesen aizgājušajam talantīgajam mūziķim Mārtiņam Freimanim - viņa dziesmas te citētas un pats pieminēts ar gauži labiem vārdiem. Jāatzīmē, ka tas viss tapis rakstīts, Mārtiņam vēl pie labas veselības esot, nevis kā pēcnāves nodeva. Un arī tas ir gana neparasti.

Tīri subjektīvi man gribas uzrūkt redaktorei - lai gan esmu grāmatu tārps un no tā nekaunos, gandrīz nometu grāmatu malā neizlasītu - lēnīgo pirmo simt lapu kaitināta. Protams, vēlākajā tekstā parādās iemesli, kādēļ pirmo lappušu vēstījums ir bijis svarīgs, tomēr arī pašlaik pēc grāmatas izlasīšanas es palieku pie tā, ka sākumu būtu vajadzējis īsināt.

Grāmatas autore kopā ar detektīvintrigām pamanās sniegt ieskatu (un vērtējumu) gan Latvijas tiesu sistēmā un Krimināllikumā, gan ēnu biznesa darboņu aktivitātēs, gan iemeslos, kas pie tā visa noveduši, - ne velti arī pati ilgus gadus ir strādājusi žurnālistikā. Tik vienkārši ir romāns ar publicistikas piesitienu, taču ne sliktā nozīmē; vienlaikus jūtamas arī plašas zināšanas psiholoģijā un vēlme tajās dalīties ar lasītāju. Vietām pārdomas pat kļūst esejiskas. Daces Judinas romāns, lai gan rakstīts kā krimiķis, nevis tīrs piedzīvojumu stāsts, zināmā mērā sasaucas ar krietni senāk rakstījušā Džeka Londona tieksmi piedzīvojumu romānus savīt ar filozofijas vai sociāliem jautājumiem. Būs interesanti palūkoties, vai šim pirmajam darbam sekos vēl kāds un uz kuru literatūras pusi Judina dosies turpmāk.

Ārkārtīgi nemūsdienīgs (labā nozīmē) šķita Daces Judinas uzstādījums: žurnālists, policists, pilsonis un galu galā rakstniece, kas to raksta, ir atbildīgi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


AktuāliHokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus


Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018


Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018


Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde


Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena
Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk PasaulēVelo Diena

Vairāk Velo DienaDienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas DienaValodas Policija

Vairāk Valodas PolicijaCiti

Vairāk CitiSestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrāUzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas DienaLatvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk DzīvesstilsŠodien Laikrakstā

Vairāk Šodien LaikrakstāVide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms
Izklaide

Vairāk IzklaideKas notiek?

Vairāk Kas notiek?